Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentacja Szkoły Podstawowej nr 17 w Katowicach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentacja Szkoły Podstawowej nr 17 w Katowicach"— Zapis prezentacji:

1

2 Prezentacja Szkoły Podstawowej nr 17 w Katowicach
Zamki i pałace w Polsce Prezentacja Szkoły Podstawowej nr 17 w Katowicach

3 Kraków – Zamek na Wawelu
Zamek Królewski Wawel był rezydencją królów z dynastii Piastów, Jagiellonów i Wazów. Za panowania króla Zygmunta I Starego nastąpiło przekształcenie budowli w renesansową rezydencję Na Wzgórzu Wawelskim oprócz zamku znajduje się gotycka katedra – miejsce koronacji i pochówku królów Polski.

4 Zamek Królewski w Warszawie
Znajduje się w Warszawie przy placu Zamkowym. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). Po zniszczeniach II wojny światowej odbudowany i zrekonstruowany. Obecnie stanowi pomnik historii i kultury narodowej, pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne.

5 Malbork Potężny ceglany zamek złożony z Zamku Wysokiego, zamku Średniego i Zamku Niskiego. Zamek wybudowany przez Krzyżaków-siedziba komturów zakonu krzyżackiego, a następnie stolica Państwa Krzyżackiego Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

6 Książ (okolice Wałbrzycha)
Zbudowany w XIII wieku przez księcia Bolka a potem rozbudowywany Największy zamek na Śląsku i trzeci co do wielkości w Polsce.

7 Ujazd Zamek został zbudowany przez Krzysztofa Ossolińskiego Zamek miał tyle wież, ile jest pór roku, tyle wielkich sal – ile miesięcy , tyle pokoi – ile tygodni oraz tyle okien –ile jest dni w roku. Został zniszczony przez Szwedów w latach

8 Łańcut Jedna z najwspanialszych rezydencji magnackich w Polsce, siedziba Lubomirskich i Potockich. Zamek otoczony jest rozległym parkiem krajobrazowym.

9 Kórnik Zamek pierwotnie gotycki, obecnie ma charakter neogotyckiej rezydencji z połowy XIX wieku, w pełni zachował się wraz z oryginalnymi wnętrzami. Biblioteka kórnicka posiada około woluminów, wśród nich cenne starodruki i rękopisy. Przy zamku mieści się duży park z XVIII wieku, obecnie największy w Polsce park dendrologiczny. W zamku znajduje się Muzeum Wnętrz.

10 Będzin Gotycki zamek wzniesiony na górze nad brzegiem Czarnej Przemszy. Wybudowany w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego, przebudowany w 1834 i częściowo odbudowany w latach Dziś mieści się w nim siedziba Muzeum Zagłębia.

11 Królewskie Łazienki w Warszawie
W II połowie XVII wieku Tylman zbudował dla marszałka St. Lubomirskiego niewielki pawilon, w którym znajdował się między innymi pokój kąpielowy z wannami. Stąd wzięła się nazwa pawilonu, a później zespołu parkowo-pałacowego. W II połowie XVIII wieku była to letnia rezydencja króla Stanisława Augusta, z inicjatywy którego wzniesiono liczne budynki pałacowe.

12 Wilanów Podmiejska rezydencja króla Jana III Sobieskiego.
Cenny barokowy zespół parkowo-pałacowy. Od 1945 jest własnością państwa i pełni funkcję Muzeum Wnętrz.

13 Pszczyna Pałac w obecnym stanie powstał w latach , w wyniku przebudowy zamku z I poł. XV wieku. Zachowały się gotyckie piwnice. Muzeum Zamkowe prezentuje wnętrza mieszkalne w różnych stylach od renesansu do schyłku XIX wieku. Zawiera monumentalne sale z wielkimi lustrami, rokokowymi konsolami, kryształowymi żyrandolami. W czasie I Wojny Światowej przebywał w nim Cesarz Wilhelm II.

14 Koniec


Pobierz ppt "Prezentacja Szkoły Podstawowej nr 17 w Katowicach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google