Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lublin warto zobaczyć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lublin warto zobaczyć."— Zapis prezentacji:

1 Lublin warto zobaczyć

2 Elżbieta Koralewicz-Bagińska
Lublin Elżbieta Koralewicz-Bagińska UMCS, KZwE gr. 10 Źródła:

3 Lublin Lublin jest jednym z najstarszych miast Polski. Dzięki temu można tam znaleźć pamiątki z wszystkich epok, począwszy od zarania polskiej państwowości, poprzez średniowiecze i renesans, który stanowił złoty okres w rozwoju miasta, a następnie barok i klasycyzm. Swoje materialne ślady pozostawili tam zarówno zaborcy jak i działacze niepodległościowi. Również XX wiek zostawił po sobie wiele obiektów. Pamiątki te uzupełniają zbiory muzeów, oferta kulturalna teatrów i kin.

4 Lublin Stare Miasto - ukształtowane w XIII-XVI w., należy do najlepiej zachowanych zabytkowych zespołów urbanistycznych. Wokół rynku oraz przy trakcie królewskim, wiodącym na sąsiednie Wzgórze Zamkowe, rozlokowały się najbogatsze kamienice, związane niejednokrotnie z ważnymi postaciami polskiej historii, sztuki, literatury (m.in. Sebastianem Fabianem Klonowicem, Janem Kochanowskim, Henrykiem Wieniawskim czy Wincentym Polem).

5 Lublin Brama Krakowska powstała około połowy XIV wieku wraz z otaczającymi Lublin murami obronnymi po groźnym najeździe Tatarów na Lublin w 1341 roku. Bramy: Krakowska i Grodzka znajdowały się na starym szlaku handlowym z Krakowa na Litwę i Ruś.

6 Rynek Starego Miasta i Brama Krakowska
Lublin Rynek Starego Miasta i Brama Krakowska

7 Lublin Starówka

8 Lublin Trybunał Koronny - zbudowany pod koniec XIV wieku służył początkowo jako ratusz, od 1578 mieścił się w nim Trybunał Koronny, najwyższy sąd dla szlachty małopolskiej i ruskiej, w XVIII wieku przebudowany w stylu klasycystycznym przez Dominika Merliniego, obecnie znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego.

9 Lublin Kamienica Konopniców Kamienica Lubomelskich

10 Kamienica Klonowicza Kamienica Chociszewska
Lublin Kamienica Klonowicza Kamienica Chociszewska

11 Lublin Stare Miasto, ul. Rybna

12 Lublin Ulica Ku Farze Brama Rybna

13 Lublin Stare Miasto o poranku

14 Lublin Wieża Trynitarska (z lewej) - neogotycka wieża-dzwonnica - jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina. Z platformy widokowej, na wysokości 40 metrów roztacza się rozległa panorama miasta. Nazwa wieży pochodzi od zakonu oo. trynitarzy, którzy przebywali w pojezuickich zabudowaniach klasztornych, znajdujących się w pobliżu wieży. Obecnie w jej wnętrzu mieści się Muzeum Archidiecezjalne.

15 Lublin Brama Grodzka powstała za czasów króla Kazimierza Wielkiego po najeździe Tatarów w 1341 r. Pełniła funkcję obronne w murach miejskich chroniąc miasto od strony północno -wschodniej. O klasycystycznym charakterze Bramy Grodzkiej decydują wazy wieńczące budowlę. Po przebudowie bramy na kamienicę mieszkalną, zatraciła cechy obronności. Obecnie Brama Grodzka jest siedzibą Teatru NN.

16 Lublin Zamek został wybudowany na wzgórzu zamkowym, ok. XII wieku. Od XX w. mieści się tu muzeum.

17 Lublin Plac Zamkowy

18 Lublin Wieża zamkowa – zabytek sztuki romańskiej w Lublinie i jedna z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Powstała w XIII wieku jako budowla obronno-mieszkalna (donżon).

19 Lublin Kaplica Św. Trójcy jest unikatowym zabytkiem klasy zerowej, łączącym Wschód z Zachodem. Razem z basztą późnoromańską z poł. XIII w. stanowi cenny relikt Wzgórza Zamkowego. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury. Freski w Kaplicy Św. Trójcy na Zamku w Lublinie są oryginalne, nie zrekonstruowane.

20 Lublin Kościół Dominikanów pw. Św. Stanisława, zwana także Bazyliką Relikwii (Drzewa) Krzyża Świętego lub Kościołem oo. Dominikanów – jedna z najstarszych świątyń Lublina, wraz z klasztorem jest jedną z najdłużej istniejących instytucji tego miasta (w 2003 obchodził jubileusz 750 lat).

21 Lublin Grand Hotel „Lublinianka” Hotel „Europa”

22 Kościół Kapucynów św. Piotra i Pawła (z lewej)
Lublin Kościół Kapucynów św. Piotra i Pawła (z lewej) Karmelici, kościół św. Józefa (z prawej u góry) Kościół Wizytek (z prawej u dołu)

23 Lublin Archikatedra - jeden z najstarszych barokowych kościołów poza Włochami, zbudowany w latach , pierwszy rozpoczęty kościół barokowy w Polsce.

24 Lublin Plac Litewski Pomnik Unii Lubelskiej

25 Lublin Teatr Osterwy

26 Lublin Nowy Ratusz

27 Lublin

28 Lublin Dwór Graffa

29 Lublin Dwór Gorajskich

30 Lublin Dworek Wincentego Pola

31 Lublin Muzeum Wsi Lubelskiej

32 Lublin Macewy na starym cmentarzu żydowskim Jeszywas Chachmej Lublin - dawna Uczelnia Mędrców Lublina - wnętrze synagogi

33 Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny z okresu II wojny światowej
Lublin Majdanek - niemiecki obóz koncentracyjny z okresu II wojny światowej

34 Ścieżka rowerowa Przystań nad Zalewem Zemborzyckim
Lublin Ścieżka rowerowa Przystań nad Zalewem Zemborzyckim

35 Lublin Zalew Zemborzycki

36 Lublin Trasa WZ nocą


Pobierz ppt "Lublin warto zobaczyć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google