Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JUDAIZM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JUDAIZM."— Zapis prezentacji:

1 JUDAIZM

2 Judaizm – religia monoteistyczna, ukształtowana w II tysiącleciu p. n
Judaizm – religia monoteistyczna, ukształtowana w II tysiącleciu p.n.e.; stanowi religię narodową Żydów. Jej wyznawcy znajdują się na całym świecie, ale obecnie jest ich najwięcej w Stanach Zjednoczonych - 5,6 mln i Izraelu - 4,7 mln. Podstawą judaizmu jest wiara w jednego Boga(osobowego, niepodzielnego, będącego bytem niematerialnym, bezcielesnym i wiecznym), będącego nie tylko stwórcą świata, ale także jego stałym "nadzorcą", czy też "opiekunem". Bóg ten zawarł z ludem Izraela wieczyste przymierze, obiecując ochronę i pomoc w zamian za podporządkowanie się nakazom Boga.

3 Wyznawcy judaizmu uważają, iż prawo nadane Mojżeszowi na górze Synaj było ostatecznym wyrazem woli Bożej, przez co jest ono wieczne i niezmienne. Z kolei chrześcijanie twierdzą, iż prawo mojżeszowe było tymczasowym rozwiązaniem, które miało obowiązywać aż do nadejścia Chrystusa.

4 Góra Synaj

5 Gwiazda Dawida (zwana też Tarczą Dawida), najbardziej znany z symboli judaizmu

6 Żydowski kanon Pisma świętego obejmuje 39 ksiąg.
KSIĘGA ŚWIĘTA Żydowski kanon Pisma świętego obejmuje 39 ksiąg. PRAWO (hebr. TORA) – Księgi Mojżeszowe, obejmują przepisy prawa. Najważniejszy tekst objawiony judaizmu, składający się z 5 ksiąg w języku hebrajskim, spisanych wedle tradycji przez Mojżesza na polecenie Boga. BÓG (Jahwe)

7 Żydowskie dzieci z nauczycielem

8 Alfabet hebrajski

9 Kipa (jarmułka) noszona przez Żydów

10 SYNAGOGA W JEROZOLIMIE
KULT SYNAGOGA – miejsce spotkania wspólnoty w celu modlitwy, studiowania Pisma i tradycji. Zwrócona ku Jerozolimie i oddzielona od ulicy przedsionkiem. SYNAGOGA W JEROZOLIMIE

11 Modlitewnik w Synagodze

12 ŚWIĘTA ŻYDOWSKIE Rosz ha-szanach – Nowy Rok Szabat – dzień świąteczny
Jom Kippur – Dzień Zadośćuczynienia Pesach, Pascha – Święto Przejścia Pana Sukkot – Święto Szałasów Brit milah – Przymierza obrzezania Chanukkah – Święto Poświęcenia

13 Szabat Obowiązek święcenia soboty (szabat) wynika z Dziesięciu Przykazań. Judaizm uważa go za specjalny dar Boga dla narodu żydowskiego. W tym dniu każdy Żyd dostaje od Boga drugą duszę. Szabat zaczyna się w piątek wieczorem (gdyż religijna sobota rozpoczyna się ze zmierzchem) zapaleniem dwóch świec przez panią domu i odmówieniem przez pana domu błogosławieństwa kidusz nad czarą wina. W trakcie szabatu żydowska rodzina spożywa dwa posiłki świąteczne: w wieczór piątkowy oraz w sobotnie południe, w trakcie których śpiewa się hymny szabatowe. Kiedy szabat mija, po nabożeństwie wieczornym obchodzi się ceremonię hawdali, czyli "rozdzielenia" . W trakcie szabatu nie wolno wykonywać codziennych prac, a spis zajęć zabronionych jest bardzo obszerny: obejmuje zakaz podróżowania oraz zapalania ognia, (np. papierosów, świec, kominka i kuchenki gazowej, a także używania urządzeń elektrycznych, np. telefonów, żarówek, komputerów, wind, dzwonków elektrycznych). Zakaz zapalania ognia spowodował powstanie specjalnych przepisów kulinarnych, w których dania (np. czulent) dogotowują się przez całą noc i podawane są w sobotę na obiad.

14 Ściana Płaczu zwana też Murem Zachodnim, jest jedyną zachowaną do dnia dzisiejszego pozostałością Świątyni Jerozolimskiej. W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Ściana Płaczu jest częścią świątyni Jerozolimskiej (muru herodiańskiego), odbudowanej przez Heroda, a zniszczonej przez Rzymian. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienne ściany karteczki z prośbami do Boga.

15 ŚCIANA PŁACZU

16

17 CMENTARZ ŻYDOWSKI

18 Menora jest sześcioramiennym kandelabrem i od ponad 3000 lat symbolem Judaizmu. Ten ozdobny świecznik był używany przez Żydów w Przybytku i Świątyni Jerozolimskiej. Menora jest jednym z najstarszych symboli narodu żydowskiego. Według tradycji symbolizuje on krzew gorejący, który zobaczył Mojżesz na górze Horeb.

19


Pobierz ppt "JUDAIZM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google