Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli ze starego coś nowego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli ze starego coś nowego"— Zapis prezentacji:

1 Czyli ze starego coś nowego
Recykling Czyli ze starego coś nowego

2 Na czym polega idea recyklingu?
Celem recyklingu jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych poprzez wtórne wykorzystanie odpadów oraz uświadamianie ludziom jak ważne jest dbanie o naszą planetę

3 Rodzaje odpadów ODPADY MAKULATURA PLASTIK ELEKTROŚMIECI SZKŁO
KOMUNALNE

4 sposoby radzenia sobie z odpadami
składowanie kompostowanie recykling utylizowanie

5 Składowanie Składowanie to jedna z najprostszych oraz najgorszych metod pozbywania się śmieci

6 Utylizacja Niektóre odpady takie jak opony, smary i oleje należy poddać procesowi utylizacji Głównymi procesami w tym przypadku jest spalanie w odpowiednich kotłach

7 kompostowanie Głównym procesem utylizacji odpadów komunalnych jest kompostowanie dzięki któremu otrzymuje się nawóz wysokiej jakości

8 recykling Jedna najlepszych metod ochrony środowiska, której głównym celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości śmieci

9 Powiedz recyklingowi tak !!!
Pomagać środowisku możesz codziennie wykonując proste czynności takie jak segregacja śmieci ! Wystarczy tylko chcieć 

10 Jakie korzyści ? Oto kilka najważniejszych przykładów korzyści z recyklingu: bezpłatne pozbycie się odpadów z gospodarstw domowych (nawet ponad 80 procent) redukcja ilości odpadów na wysypiskach i zmniejszenie kosztów ich utrzymania przez gminy mniejsze obciążenie środowiska naturalnego (m.in. wody, powietrza, gleb) ograniczenie ilości odpadów niebezpiecznych na wysypiskach obniżenie zużycia surowców naturalnych ponowne wykorzystanie materiałów i surowców lub ich przetworzenie na nowe zmniejszenie zużycia energii i redukcja wydatków

11 Śmieci w europie składowisko recykling palenie inne

12 Co Oznacza dany kolor ? Pojemniki zielone- szkło kolorowe
Pojemniki żółte- aluminium Pojemniki niebieskie- papier Pojemniki brązowe- baterie i odpady toksyczne Pojemniki białe – szkło białe

13 Czego nie wolno wrzucać do śmieci ???
Do śmietnika nie można wyrzucać: - baterii - elektrośmieci - opakowań po zużytych lekach i chemikaliach

14 Co w takim razie zrobić ? Wyczerpane baterie oddaje się do pojemnika do tego celu przeznaczonego Opakowania po zużytych lekach można oddać do aptek Elektrośmieci można oddawać podczas zbiórek zużytego sprzętu

15 Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny
Są to zużyte, przestarzałe lub zepsute pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki i żarówki energooszczędne, telewizory, sprzęt audio, żelazka, telefony, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd lub na baterie.

16 Plastik Opakowania PET można przetwarzać na włókna i przędze, folie, oleje opałowe, a nawet meble. Pozyskiwane z przerobu ropy naftowej,  są groźne dla środowiska naturalnego, gdyż proces ich rozkładu wynosi  nawet kilka tysięcy lat. Porzucone, niezagospodarowane odpady uwalniają toksyczne substancje, które następnie przenikają do gleb i wód gruntowych. Niebezpieczne jest również samodzielne spalanie tworzyw sztucznych, z uwagi na uwalniane substancje trujące. Dlatego ważne jest przetwarzanie plastiku. Plastikowa butelka rozkłada się 500 lat !

17 Odpadu aluminiowe Nadają się w całości do recyklingu. Proces można przeprowadzać wielokrotnie bez strat w jakości materiału ! Wykorzystanie odpadów aluminiowych to korzyść ekologiczna, gdyż produkcja aluminium ze złóż boksytu wiąże się ze skażeniem gleby, wód i powietrza. Poprzez odzysk i recykling aluminium,  zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się o 95%, wód o 97%, a zużycie energii jest zredukowane o 95%. Aby wyprodukować jedną puszkę z aluminium potrzebne jest tyle energii ile do wyprodukowania 20 butelek ze szkła wielokrotnego użytku.

18 szkło Jest doskonałym surowcem wtórnym, gdyż może być przetworzone bezstratnie na identyczne opakowanie, jakim było poprzednio ! Mimo że odpady szklane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla środowiska, ich ponowne wykorzystanie niesie za sobą korzyści ekologiczne. Wykorzystanie stłuczki szklanej niweluje poziom emisji dwutlenku węgla i trujących związków, towarzyszących produkcji szklanych opakowań. Wpływa także na zmniejszenie ilości odpadów tego typu na wysypiskach.

19 Papier może zostać zużyty wielokrotnie oszczędzając drewno i wodę !
Przetwarzając makulaturę oszczędzamy wodę, zmniejszamy zanieczyszczenie powietrza przez papiernie oraz zyskujemy miejsce na składowiskach. Powtórne wykorzystanie tony papieru to oszczędność 1476 litrów ropy, 26 tys. litrów wody i 7 m3 miejsca na składowisku.

20 Czy wiesz, że ? Z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować jedną bluzę z polaru Energia odzyskana z przetworzenia jednej torby plastikowej pozwala np. przez 10 minut oświetlać pokój 60-watową żarówką. Ponowny przerób stosu gazet o wysokości 125cm pozwala na uratowanie sześciometrowej sosny. Wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.

21 CZAS rozkładu Przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych zaśmiecają nasze środowisko od 100 do 1000 lat! Nie ulegną one rozkładowi pod wpływem wody, a do gleby przenikną z nich toksyczne substancje. 4000 lat to czas rozkładu szkła, chociaż właściwie raz wyprodukowane, nigdy nie ulegnie rozpadowi. Ważne jest natomiast, że może być przetwarzane nieskończoną ilość razy. 80 do 100 lat trzeba, aby rdza zaatakowała stal pokrytą warstwą cyny i farby. Aluminium rozkłada się wolniej (nawet 100 lat), gdyż jest mniej wrażliwe na korozję.

22 CO SIĘ STANIE JEŚLI NIC NIE ZROBIMY ?

23 Powoli zasoby naszej planety zaczną się kurczyć
W miarę wzrostu liczby ludności na świecie i kurczenia się zasobów naturalnych, recykling tworzyw sztucznych będzie stanowić alternatywę dla eksploatacji nietkniętych zasobów.

24 Lasy na Ziemi zostaną wycięte
W miarę wzrostu liczby ludności na świecie i kurczenia się zasobów naturalnych, recykling tworzyw sztucznych będzie stanowić alternatywę dla eksploatacji nietkniętych zasobów.

25 Zwierzęta stracą swoje środowiska naturalne
Głównym zagrożeniem dla populacji wielu zwierząt jest działalność człowieka. Na skutek szerokorozumianego niszczenia przyrody wiele gatunków traci swoje siedliska.

26 Odpadki staną się głównym problemem umieralności zwierząt
Śmieci powodują śmierć wielu zwierząt, które dławią się plastikowymi butelkami i siatkami foliowymi.

27 Śmieci zabijają też morskie zwierzęta
Większość ran u morskich ssaków , to uszkodzenia wywołane przez zaplątanie się w śmieciach. Najczęściej są to plastikowe taśmy, gumowe opaski albo liny i sieci.

28 Dziękujemy Klasa ID


Pobierz ppt "Czyli ze starego coś nowego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google