Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektroodpady – proste zasady

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektroodpady – proste zasady"— Zapis prezentacji:

1 Elektroodpady – proste zasady

2 Czym są elektroodpady??? Elektroodpady to zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny( ZSEE), natomiast sprzęt elektryczny i elektroniczny to wszystkie urządzenia zasilane elektrycznie – z sieci lub przez baterie. Kiedy sprzęt się zużył, zestarzał lub zwyczajnie stał się nam zbędny, staje się właśnie elektroodpadem.

3 Co należy robić z elektroodpadami ???
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy oddać do specjalnych punktów zbiórki, skąd zostanie oddany do zakładów przewarzania, gdzie zostanie poddany procesom odzysku i recyklingu.

4 Dlaczego nie możemy wyrzucać elekroodpadów razem z innymi odpadami???
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest cenny. Można poddać go recyklingowi i odzyskać przede wszystkim metale: żelazo, miedź, ołów, cynę, a nawet złoto, szkło oraz niektóre rodzaje tworzyw sztucznych. Elementy nieprzydatne muszą być unieszkodliwione.

5 Dlaczego elektroodpady są dla nas szkodliwe???
Zawierają one szkodliwe substancje, takie jak rtęć, kadm czy ołów, których związki przenikają do wód, gleby i powietrza a następnie akumulują się w roślinach i organizmach zwierząt. Spożywając skażoną żywność narażamy się na szereg chorób.

6 Choroby wywoływane przez zanieczyszczenia z elektroodpadów to: upośledzenie wzroku, słuchu i mowy, układu moczowego i rozrodczego, choroby neurologiczne, nadciśnienie, choroby nowotworowe, uszkodzenie wątroby, obniżenie odporności, pylica azbestowa, zaburzenia rozwoju niemowląt i wiele innych.

7 Jako konsumenci powinniśmy czuć się odpowiedzialni za recykling elektroodpadów, ponieważ mogą one sprawić, że planeta Ziemia stanie się wielkim wysypiskiem śmieci, na którym zmuszeni będziemy żyć nie tylko my, ale również nasze dzieci i wnuki.

8 Nie pozwólmy również, by stare pralki, telewizory czy radia znajdowały się w naszych domach, zajmują one wiele miejsca i mogą być niebezpieczne dla domowników, szczególnie tych najmłodszych.

9 Poddając ZSEE recyklingowi robimy coś dla naszej planety
Poddając ZSEE recyklingowi robimy coś dla naszej planety. Uwalniając ją od zanieczyszczeń będziemy szczęśliwsi.

10 Jak to działa? Elektroodpad
Odzyskanie surowców np. metali i tworzyw sztucznych Sprzęt elektroniczny lub elektryczny

11 Elektroodpady w liczbach :
blisko 516  tys. ton – tyle sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzono w 2011 roku na terytorium Polski ponad 143 tys. ton – tyle zużytego sprzętu zebrano w 2011 roku (poziom zbierania wyniósł zatem 27,8 %) blisko 152 tys. ton – tyle zużytego sprzętu przetworzono w roku 3,55 kg – tyle zużytego sprzętu zebrano w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2011 r.

12

13 5 zasad, które warto zapamiętać
Elektroodpady oddajemy zawsze do specjalnych punktów zbiórki. Nigdy nie wyrzucamy elektroodpadów do lasu albo na tzw. dzikie wysypiska. Nie próbujmy samodzielnie demontować elektroodpadów, bo stanowi to dla nas niebezpieczeństwo . Nie bądź obojętny, jeżeli zauważysz, że ktoś nie postępuje odpowiednio z elektroodpadami uświadom mu , jak bardzo szkodzi naszej planecie. Zawsze pamiętaj…….

14 Przyroda nie zna nagrody ani kary. Zna tylko konsekwencje.

15 Pamiętaj! Nie demontuj samodzielnie ZSEE, w ten sposób możesz doprowadzić do uwolnienia niebezpiecznych substancji zagrażających środowisku! Nie wolno wyrzucać ZSEE do zwykłych pojemników na śmieci lub pozostawać go w lesie lub na dzikich wysypiskach. Za nieprzestrzeganie tego zakazu możesz zostać ukarany! Kupując nowe urządzenie, stare możesz nieodpłatnie w sklepie!

16

17 Każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektroodpadów  na środowisko. Musimy o tym pamiętać, bo przecież los naszej planety jest w naszych rękach.

18 Aleksandra Sierac Prywatne Gimnazjum Awans


Pobierz ppt "Elektroodpady – proste zasady"

Podobne prezentacje


Reklamy Google