Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK SEGREGOWAĆ ODPADY ? życie butelki PET.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK SEGREGOWAĆ ODPADY ? życie butelki PET."— Zapis prezentacji:

1 JAK SEGREGOWAĆ ODPADY ? życie butelki PET

2 Wrzucając odpady powinniśmy wiedzieć, w jakich pojemnikach musimy je umieszczać, jakie odpady nadają się do selektywnej zbiórki, a jakie nie, tzn. które z nich mogą zostać poddane recyklingowi, tak by znów były użyteczne. SZKŁO BIAŁE Wrzucamy: Czyste opakowania ze szkła bezbarwnego np. słoiki, butelki. Nie wyrzucamy: Szkła kolorowego, zbrojonego, szyb, fajansu, porcelany, luster, zużytych żarówek, lamp neonowych, termometrów

3 SZKŁO KOLOROWE Wyrzucamy: Czyste opakowania ze szkła kolorowego np. słoiki, butelki. Nie wyrzucamy: szkła bezbarwnego i zbrojonego, szkła okiennego, luster, fajansu, żarówek, termometrów, lamp neonowych. PAPIER Wrzucamy: Kartony, tekturę, torby papierowe, książki, gazety, zeszyty, ulotki, mapy. Nie wyrzucamy: Papieru tłustego i zabrudzonego, kalki, folii aluminiowych.

4 TWORZYWA SZTUCZNE: Wrzucamy: Zgniecione butelki PET, plastikowe opakowania, pojemniki i kubki, np. po jogurtach, butelki po szamponach, woreczki foliowe, reklamówki. Nie wrzucamy: Styropianu, opakowań po farbach i chemikaliach. W różnych miejscowościach naszego kraju obowiązują różne systemy zbiórki selektywnej: workowy, pojemnikowy, mieszany, ale zawsze chodzi o to samo - by odzyskać jak najwięcej surowców wtórnych, tak by na składowiska trafiało jak najmniej odpadów.

5 Dorzućcie swoją cegiełkę na rzecz ochrony środowiska.
A czy wiecie jakie opakowanie stało się obecnie jednym z najbardziej kłopotliwych śmieci? To właśnie zbierana w ramach Akcji „Drzewko za Butelkę”®, butelka zwana popularnie butelką PET. PET jest to skrót nazwy tworzywa sztucznego, którego pełna nazwa brzmi bardzo skomplikowanie politereftalan etylenu. Butelka z plastiku o popularnej nazwie PET stała się kłopotliwym odpadem XXI wieku i to nie tylko w Polsce. Problem ten dotyczy wszystkich krajów globu ziemskiego. Problem polega na tym, iż produkcja opakowań plastikowych jest masowa i przewyższa możliwość selektywnej zbiórki odpadów. Statystyki podają, iż Polacy opróżniają rocznie 110 tyś. ton butelek, z czego roczny odzysk to zaledwie 0,1% . Dlatego zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w Akcji „Drzewko za Butelkę”®. Dorzućcie swoją cegiełkę na rzecz ochrony środowiska.

6 A teraz jeszcze zobaczcie jakie jest życie butelki PET


Pobierz ppt "JAK SEGREGOWAĆ ODPADY ? życie butelki PET."

Podobne prezentacje


Reklamy Google