Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUKACJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUKACJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW"— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUKACJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW

2 SPIS TREŚCI 1. Wstęp 2. Czym jest komunikacja?
3. Początki komunikacji. 4. W czasach gdy ludzie potrafili już pisać i czytać.. 5. Prasa 6. Radio 7. XIX wiek- wiekiem przełomu. 8. Jak jest teraz? 9. Podsumowanie. 10. Bibliografia.

3 Sposoby komunikowania się ludzi w XXI wieku uległy niezwykłemu rozwinięciu. Rozmawiamy ze sobą nie tylko czysto werbalnie. Szybki i sprawny rozwój techniki, doprowadził do sytuacji, w której można skontaktować się z drugim człowiekiem, będącym nawet na drugim kontynencie w kilka sekund. Nie zawsze tak jednak było.

4 Ale czym tak właściwie jest komunikacja?
Komunikacja - proces mający na celu spowodowanie u odbiorcy informacji zmiany świadomości zamierzonej przez nadawcę. Na komunikację składają się następujące działania: zakodowanie myśli przez nadawcę nadanie nośnika (fizyczne przekazanie go odbiorcy poprzez kanał formalny lub nieformalny) odebranie nośnika poprzez odbiorcę komunikatu odtworzenie treści informacji (dekodowanie) sprzężenie zwrotne

5 Kilka tysięcy lat temu, kiedy ludzie nie potrafili jeszcze dobrze mówić, komunikowali się poprzez rozpalanie ognisk i znaki dymne. Innym znanym nam sposobem komunikacji były malowidła naskalne, które przedstawiały przeróżne sytuację.

6 W czasach gdy ludzie potrafili już pisać i czytać…
W czasach gdy ludzie potrafili już pisać i czytać- mowa oczywiście jedynie o tych wykształconych- zaczęto wysyłać listy z ważnymi informacjami. Do ich przekazywania zatrudniano posłańca, którego celem było osobiste dostarczenie litu odbiorcy. Do transportu najczęściej używano konie. Była to kosztowna usługa, toteż jedynie najbogatsi mogli sobie na nią pozwolić. Ta metoda jest w pewnym sensie podobna do później działającej poczty.

7 PRASA Prasa jest jednym z najstarszych środków masowego przekazu, a jej początkoe fazy stwierdzono jeszcze w II wieku p.n.e w Chinach, czy też w Europie słynne „Acta Diurana Populi Roomani” założone przez Juliusza Cesara w 59 p.n.e. Prawdziwy rozwój prasy datuje się na wiek XVI-XVIII, kiedy to po wynalezieniu druku zaobserwowany dynamiczny rozwój prasy- powstanie periodyków (1562, Włochy) czy magazynów (1594, Niemcy). Co dziwne dopiero w XIX wieku prasa zaliczona została oficjalnie do mass mediów.

8 Radio Radio powstało 27 lipca 1896 roku. Wynalazł je Guglielmo Narconiego- syn włoskiego kupca z Lombardii. Pracując w amatorskich warunkach (i częściowo w tajemnicy przed ojcem) uzyskał we wrześniu 1895 roku łączność radiową na odległość 1 kilometra. Przez następne lata radio bardzo się rozwijało. Dzisiaj możemy słuchać go praktycznie wszędzie- na telefonie, w szkole, w autobusie, w internecie, a nawet w telewizji.

9 XIX wiek- wiekiem przełomu
Prawdziwa rewolucja przyszła dopiero w XIX wieku kiedy powstały telegrafy. Były one początkowo używane jedynie do przesyłania najważniejszych państwowych informacji. Wiadomość (telegram) była już dostarczana w czasie paru godzin. Wydawało by się, że ta metoda jest niezastąpiona, lecz niedługo potem powstał pierwszy telefon. Za pomocą tego wynalazku wiadomość była od razu dostarczana, a odbiorca mógł natychmiast na nią odpowiedzieć. Był to wielki skok cywilizacji, jednakże telefony nie były dostępne dla każdego. Tylko najbogatsi mogli pozwolić sobie na taki luksus, o czym może świadczyć to, że przed II Wojną Światową numery w Polsce były tylko dwucyfrowe.

10 XIX wiek- wiekiem przełomu
Telegraf. Telefon.

11 Jak jest teraz? Jednak prawdziwą rewolucję w dziedzinie komunikacji przyniosła dopiero telefonia cyfrowa i internet. Dziś tak naprawdę każdy może porozumieć się z drugim człowiekiem niemalże z każdego miejsca na ziemi. Informacje czy widomości są natychmiastowo przekazywanie do kogoś z innego miasta, województwa, państwa, półkuli albo kogoś kto jest w kosmosie.

12 Podsumowywując Komunikacja na przestrzeni tysiącleci bardzo się zmieniła. Człowiek najpierw porozumiewał się gestami, znakami dymnymi, obrazkami naściennymi. W tym momencie nie mamy problemu z komunikacją z innymi ludźmi. Posiadamy telefony, Internet i coraz to więcej „nowinek” technologicznych. Ale czy to dobrze wpływa na nas? Człowiek coraz więcej czasu spędza w „sieci”, przed komputerem porzucając „stare” i „tradycyjne” formy komunikowania się- spotkanie w prawdziwym, nie internetowym świecie. Jednak to temat na inną prezencję.

13 Bibliografia

14 KONIEC Roczniak Daniel IG


Pobierz ppt "METODY KOMUKACJI NA PRZESTRZENI WIEKÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google