Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała Angelika Mazur. Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała Angelika Mazur. Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji."— Zapis prezentacji:

1 Wykonała Angelika Mazur

2 Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji wzrasta, a coraz bardziej skomplikowane i łatwiej dostępne informacje można przesyłać szybciej na większe odległości. Dziś używamy technik komunikacji, o których nie śnili nasi przodkowie.

3  mowa (200 000 r. p.n.e.),  pierwsze symbole (30 000 r. p.n.e.),  petroglify (10 000 r. p.n.e.),  pismo (3300 r. p.n.e.),  piktogramy i ideogramy (9000 r. p.n.e.),,  pismo fonetyczne (2000 r. p.n.e.),  wynalezienie narzędzi do pisania,  sygnały optyczne i dźwiękowe,  kurierzy i poczta,  telegraf,  telefon,  radio,  komputer,  telewizja,  internet,

4 Powstanie mowy umożliwiła ewolucja mózgu człowieka. Mowa nie jest jednak doskonała. Wypowiedziane słowo czy zdanie docierało tylko do osób znajdujących się w pobliżu mówiącego. Komunikacja przy pomocy głosu, bądź sygnałów migowych, na odległości większe niż kilometr była praktycznie niemożliwa. Pamięć ludzka wraz z upływem czasu często ulegała zniekształceniu, istnieje także ograniczenie ilości informacji możliwych do zapamiętania przez jednostkę. Wraz z przedwczesną śmiercią ‘osób pamiętających’ – szamanów, mędrców – którzy nie zdążyli przekazać swojej wiedzy uczniom - prymitywna społeczność mogła bezpowrotnie stracić wiedzę wielu pokoleń.

5

6

7 Pierwsze maszyny do pisania wynaleziona w XIX wieku

8 Kultury żyjące na obszarach obfitujących w duże drzewa stosowały wydrążone pnie drzew, niekiedy przykryte skórą, czyli bębny – ten wynalazek powstał niezależnie od siebie w wielu kulturach afrykańskich i amerykańskich. Najbardziej znanym dziś przykładem takiej komunikacji są tam-tamy, czyli ‘mówiące bębny’ pochodzące z kultur zachodniej Afryki, dziś dalej wykorzystywane (choć przede wszystkim jako element muzyki juju).28 Podobnie jak przy sygnałach optycznych, także przy sygnałach dźwiękowych stosowano ’stacje przekaźnikowe’. Rogi, bębny i inne sposoby przekazywania dźwięku były także często używane do komunikacji na polach bitew. Na niewielkie odległości w budowlach dźwięki były też przesyłane w systemach rur – najstarszy znany taki system to wynalazek Chińczyka Kung-Foo-Whing z 968 roku n.e.

9 W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych, poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma. Najstarsze informacje o istniejącym systemie kurierskim pochodzą z Egiptu 2400 p.n.e. Rozwój tego sposobu przesyłania wiadomości dał początek systemowi pocztowemu. Palma pierwszeństwa należy się Asyrii (lata 550-500 p.n.e.), aczkolwiek pewne – stosunkowo nieliczne – przesłanki wskazują na istnienie systemu pocztowego nawet w 1700 p.n.e., w czasach Hammurabiego. Asyryjski system pocztowy powstał jako dodatek do systemu zbierającego informację – szpiegowskiego i podatkowego. Chiński system pocztowy jest z pewnościa najstarszym dalej działającym – dzisiejsza poczta chińska wywodzi się w ciągłej linii od reform za czasów dynastii Qin (221-227 p.n.e. ), aczkolwiek istnieją dowody na istnienie zalążków systemu pocztowego w czasach Konfucjusza (550 p.n.e.), który powiedział, że “plotki podróżują szybciej niż poczta”. Systemy pocztowe istniały w państwach Karola Wielkiego, Zakonu Krzyżackiego i wielu innych państw średniowiecznych. W Rzeczpospolitej Obojga Narodów wielu szlachciców miało własnych kurierów- listonoszy. Niepiśmienni korzystali z usług skryby, piszącego i czytającego listy. Poczta podróżowała różnymi sposobami. Od gołębi pocztowych, kurierów na koniach i psich zaprzęgach, po balony, statki i łodzie podwodne, kolej, samochody i samoloty. Warto zwrócić uwagę na szybkość dostarczania przesyłek pocztowych. Gdy powstały najstarsze systemy pocztowe najszybszym środkiem transportu były konie i wielbłądy, które rzadko przekraczały 20km na godzinę. Od 1600 p.n.e. największa prędkość rozwijały rydwany – aż 30km na godzinę. Gdy pierwsze regularne dyliżansy pocztowe ruszyły w Wielkiej Brytanii w 1784 roku, nie przekraczały 15km na godzinę. Dziewiętnastowieczne lokomotywy i parowce rzadko osiągały 20km na godzinę. Dopiero dwudziesty wiek był świadkiem gwałtownego przyśpieszenia transportu, gdy najpierw pociągi przekroczyły 100 km/h, później samoloty przebiły się przez barierę dźwięku, a od lat 60. człowiek jest w stanie pokonywać wiele kilometrów na sekundę, wysyłając obiekty poza orbitę ziemską.

10

11 Telegraf igiełkowy skonstruowali w 1833 roku w Getyndze uczeni niemieccy Carl Friedlich Gauss i Wilhelm Weber. Friedlich GaussWilhelm Weber Pierwszy elektryczny telegraf zbudowany został w 1837 roku przez angielskiego fizyka i wynalazcę, Sir Charlesa Wheatstone'a oraz Sir Williama Fothergilla Cooke'a. Telegraf ten wykorzystywał pięć przewodów do kierowania wskazówką w odbiorniku, która wskazywała różne litery alfabetu.Charlesa Wheatstone'aWilliama Fothergilla Cooke'a

12 Wynalazł go Aleksander Bell

13 Wynalezione przez Gulielmo Marconiego w XIX wieku.

14 Pierwsze komputery miały jednak istotne ograniczenie, gdyż dana maszyna mogła wykonywać tylko te konkretne i nieliczne operacje, do jakich została zaprojektowana od podstaw. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

15 Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Pierwsza transmisja międzykontynentalna na żywo to USA, 1957 rok. W tym także dziesięcioleciu telewizja zaczęła przekształcać się z czarno-białej w kolorową. W 1980, w niespełna wiek po patencie Nipkowa, 98% rodzin w USA dysponowało odbiornikiem telewizyjnym.

16 Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. W połączeniu z Internetem i peryferiami komputerowymi, takimi jak drukarka, skaner, słuchawki i mikrofon, a także z rozwijanymi technologiami, takimi jak elektroniczny papier, komputer wkrótce może połączyć w sobie wszystkie zalety poprzednich sposobów komunikacji. Lecz Internet to nie tylko największa biblioteka i skarbnica wiedzy. To także nowe, interaktywne metody komunikacji np. E-mail czy komunikatory. W 18 krajach na świecie ponad 50% populacji ma już dostęp do Internetu.

17 a) http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy-do-Internetu-744 b) http://literabezgranic.files.wordpress.com/2012/09/005-od- piktogramow-do-ideogramow-egipskich.jpg c) http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Smith_Premier_Typewriter.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Smith_Premier_Typewriter.jpg d) http://www.ptakipolski.pl/wp- content/uploads/2013/09/golab2.jpg http://www.ptakipolski.pl/wp- content/uploads/2013/09/golab2.jpg e) http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/11/Telegraf. jpg f) http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ericsson_bakelittelefon_1931.jp g http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Ericsson_bakelittelefon_1931.jp g g) http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Radio_Diora_Pionier_U2_1.jpg http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Radio_Diora_Pionier_U2_1.jpg h) http://mecasystem.pl/photos/36.jpg http://mecasystem.pl/photos/36.jpg i) http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/11/4355 598762-8ddb105835-z.jpg http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/11/4355 598762-8ddb105835-z.jpg j) http://pracowaconline.files.wordpress.com/2013/04/pracaprz ezinternet.jpg


Pobierz ppt "Wykonała Angelika Mazur. Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Wraz z upływem czasu liczba możliwych sposobów komunikacji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google