Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowane przez: mgr Dorotę Knap

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowane przez: mgr Dorotę Knap"— Zapis prezentacji:

1 Opracowane przez: mgr Dorotę Knap
ZAPYLENIE POWIETRZA Opracowane przez: mgr Dorotę Knap Raba Wyżna, r

2 Zapylenie Zapylenie powietrza jest wielkością fizyczną równą ilości pyłu zawieszonego w metrze sześciennym przyziemnej warstwy powietrza.

3 Świat pyłu Przy każdym wdechu setki tysięcy wirujących w powietrzu pyłków wnikają do naszego organizmu. Jedne osiadają w labiryncie nosa, inne mogą utkwić w gardle, jeszcze inne znajdują azyl głęboko w płucach. Pył towarzyszy nam stale.

4 ŹRÓDŁA PYŁU 1-3 mld ton pustynnego pyłu rocznie ulatuje w powietrze
3,5 mld ton cząsteczek soli rocznie wznosi się znad oceanów 1 mld ton chemikaliów organicznych rocznie wydzielają rośliny 20-30 mln ton związków siarki rocznie unosi się z planktonu, wulkanów i bagien 6 mln ton czarnej sadzy rocznie emitują płonące drzewa i trawy góry ulegają erozji i kruszą się pod lodowcami w pył, który unosi wiatr w powietrzu unoszą się wirusy, grzyby, okrzemki, pyłki kwiatowe, włókna, części gnijących liści, łuski, drobiny sierści zwierząt, kawałki nabłonka skórnego

5 Nasze płuca przyjmują codziennie około 20 tys
Nasze płuca przyjmują codziennie około 20 tys. litrów powietrza, wraz z powietrzem, jeżeli jest ono w miarę czyste, do płuc i nosa wpada każdego dnia 1,5 mld cząstek pyłu. Zarówno płuca, jak i cały organizm są przyzwyczajone do obecności tych drobin i potrafią sobie z nimi poradzić,jeśli powietrze jest znacznie bardziej zanieczyszczone wówczas pojawia się problem.

6 Droga pyłu do płuc. JAMA NOSOWA PRZEŁYK TCHAWICA OSKRZELA OSKRZELIKI
PŁUCA

7 W którymś momencie jednak system obronny zawodzi
W którymś momencie jednak system obronny zawodzi. Pyłki wielkości poniżej pięciu mikronów potrafią ominąć wszystkie bariery, usadowić się w pęcherzykach na długi czas i oddziaływać na tkanki oddechowe oraz emitować szkodliwe związki chemiczne. A to już zagraża zdrowiu i życiu człowieka.

8 Wielkość pyłu Do niedawna naukowcy uznawali wielkość 10 mikronów za granicę pomiędzy bezpiecznymi a niebezpiecznymi pyłami. Obecnie badania wykazują, że większość chorób i przypadków śmierci powodują pyłki poniżej trzech mikronów.

9 Rozmiary pyłu - przykłady
Bakterie i zarodniki leśnych grzybów Wielkość pyłu < 10 mikronów Pyły pestycydów od 0,5 do 10 mikronów Cząsteczki dymu tytoniowego < 0,5 mikrona Wirusy setne części mikrona

10 Wpływ zapylenia powietrza na organizm człowieka
Zanieczyszczone rozmaitymi pyłami powietrze poprzez szkodliwe związki chemiczne zawarte w nich, wpływa na osłabienie systemu odpornościowego człowieka do tego stopnia, że staje się podatny na wszelkiego rodzaju choroby.

11 Co mogą pyły...? zmieniać chemię krwi, tempo i rytm pracy serca,
skład obronnych substancji w płucach, podrażnienie i obrzęk, mogą sprawić by płuca straciły zdolność wchłaniania tlenu,

12 Jak wygląda pył? Roztocze - mikroskopijny mieszkaniec domowego kurzu. Jego wydzieliny powodują m.in. alergię

13 Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!!! 
Dziękuję za uwagę. Do zobaczenia na kolejnych zajęciach!!! 


Pobierz ppt "Opracowane przez: mgr Dorotę Knap"

Podobne prezentacje


Reklamy Google