Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wymarłe gatunki zwierząt

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wymarłe gatunki zwierząt"— Zapis prezentacji:

1 Wymarłe gatunki zwierząt

2 Alka olbrzymia (łac. Alca impennis)
Ten wielki ptak morski, który był podobny do pingwina został odkryty w roku Żył w koloniach na szczytach skał Antarktydy. Pomiędzy rokiem 1632 a 1672 znano kolonię tego gatunku, licząca ok par lęgowych. Od ok r. zaczęto masowo zabijać alki dla wyrobu materacy puchowych. Ostatni osobnik zginął w 1844 r. na wyspie Eldey u zachodnich wybrzeży Islandii.. Przy dużych zdolnościach do nurkowania i pływania była ptakiem nielotnym.

3 Antylopa niebieska (antylopa modra)
To gatunek wymarłego ssaka z rodziny krętorogich, pierwsze duże afrykańskie zwierzę, które wyginęło w czasach historycznych. Bliski kuzyn antylopy końskiej i antylopy szablorogiej, była mniejsze od swoich kuzynów. Występowały w Afryce Południowej, głównie na terenie obecnego RPA, w czasie ostatniej epoki lodowcowej oddzieliły się od swoich kuzynów z małej izolowanej populacji, wykształciła się antylopa niebieska. Zostały wytępione w XIX wieku przez burskich osadników (ich skór używano do produkcji worków na zboże), ostatni osobnik padł w 1800 roku. Samce posiadały lirowate rogi, samice były bezrogie. Cecha charakterystyczna to modra (prawie niebieska) barwa futra. Znana przede wszystkim z kilku sztuk skóry i czaszek znalezionych w chatach tubylców.

4 Dodo (Raphus cucullatus)
To gatunek dużego, wymarłego ptaka nielotnego z rodziny gołębiowatych (Columbidae), zamieszkujący niegdyś wyspę Mauritius. Dodo był masywnyw ptakiem o uwstecznionych skrzydłach z charakterystyczną dużą głową i czarnym dziobem z czerwonawym, hakowatym zakończeniem. Miał niebieskawoszare upierzenie, żółte nogi i kępkę kędzierzawych piór z tyłu ciała .

5 Krowa Morska Stellera (Hydrodamalis gigas)
To wielki morski ssak z rzędu syren, wytępiony przez człowieka w drugiej połowie XVIII wieku, najbliżej spokrewniony z diugoniamia. Zamieszkiwał wody północnego Pacyfikua blisko azjatyckiegoa wybrzeża Morza Beringaa. Odkryte w 1741 przez rosyjskiego przyrodnika niemieckiego pochodzenia Georga Stellera, który podróżował z badaczem Vitusem Beringiem. Mała populacja szacowana na ok osobników zamieszkiwała arktyczne wody wokół Wyspy Beringa i pobliskiej Wyspy Miedzianej. Krowę morską wytępiono w 1768 z powodu smacznego mięsa. Osiągała 4 tony wagi i 9 m długości. Żywiła się glonami rosnącymi blisko brzegu.

6 Papuga karolińska (Conuropsis carolinensis)
To gatunek wymarłego ptaka z rodziny papugowatych. Była endemitem, a także jedynym rodzimym gatunkiem papugi Stanów Zjednoczonych. Występowała w południowo-wschodniej części kraju, od doliny rzeki Ohio po Zatokę Meksykańską. Ostatni osobnik żyjący na wolności został zabity na Florydzie w 1904 r., a ostatni zamknięty ptak padł w Cincinanti Zoo 21 lutego 1918 r. Papuga karolińska mogła wyjątkowo zalatywać daleko na północ od swojego lęgowego obszaru występowania. Kilka kości tego gatunku, w tym pygostyl odnaleziono w Calvert Site w południowym Ontario(Kanada). Możliwe, że pozostałości te zostały tam przeniesione w celach ceremonialnych.

7 Tur  (Bos promigenius)   To wymarły gatunek ssaka z rzędu parzystokopytnych, przodek niektórych ras bydła domowego. Z opisów w starych kronikach i zachowanych drzeworytów wynika, że tur był bardzo podobny do dużych ras bydła.

8 Tarpan (Equus ferus) To gatunek doszczętnie wytępionego dzikiego konia. Zamieszkiwał obszary leśne Europy. Przez niektórych badaczy jest uważany za jednego z przodków konia domowego. Koń mały, liczący w kłębie ok. 130 cm. Sierść myszata. Na grzbiecie ciemna, wyraźna pręga przebiegająca wzdłuż kręgosłupa oraz pręgowane nogi, co jest cechą charakterystyczną ras prymitywnych. Grzywa krótka i stojąca.


Pobierz ppt "Wymarłe gatunki zwierząt"

Podobne prezentacje


Reklamy Google