Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najciekawsze wymarłe gatunki zwierząt

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najciekawsze wymarłe gatunki zwierząt"— Zapis prezentacji:

1 Najciekawsze wymarłe gatunki zwierząt

2 Hallucigenia Hallucigenia - nazwa wymarłego zwierzęcia, którego pozostałości odkryto na bogatym w kambryjskie skamieniałości stanowisku łupków z Burgess w Kolumbii Brytyjskiej, prowincji Kanady. Zwierzę zostało nazwane przez Simona Conwaya Morrisa z powodu swojego niezwykłego wyglądu. Był to bezkręgowiec o robakowatym wyglądzie, zaopatrzony w siedem par wydłużonych kończyn oraz siedem par kolczastych wyrostków wyrastających z jego grzbietowej strony. Istota posiadała też u jednego końca sferyczne zakończenie, utożsamiane przez naukowców z głową. Długość zwierzęcia wahała się między pięcioma milimetrami a trzema centymetrami.

3

4 Trylobity Trylobity to gromada wymarłych morskich stawonogów o owalnym i spłaszczonym grzbietobrzusznie ciele, z wyraźnie wyróżnioną częścią głowową, tułowiową i ogonową. Od strony grzbietu przykryte wapiennym pancerzem. Dwie głębokie bruzdy wzdłuż dłuższej osi ciała dzielą optycznie jego powierzchnię na trzy płaty (stąd nazwa gromady).

5 Budowa Trylobitów 1 – szew policzkowy 2 – policzek ruchomy 3 – kolec potyliczny 4 – glabella 5 – segment potyliczny 6 – policzek nieruchomy 7 – oko 8 – płat osiowy, axis 9 – pleury 10 – bruzdy pleuralne 11 – pleury tarczy ogonowej 12 – kolec

6 Pterygotus Pterygotus – jeden z największych stawonogów wszech czasów. Osiągał ok. 2,3 m długości. Pokryciem ciała Pterygotusa był pancerz, głowę miał identyczną jak u dzisiejszych skorpionów. Nie posiadał kończyn przednich, za to tylnich miał aż cztery. Występował na dnie morza.

7

8 Anomalocaris Anomalocaris - rodzaj żyjących w kambrze drapieżników morskich, spokrewnionych z opabinią. Były największymi i najgroźniejszymi zwierzętami wśród fauny z łupków z Burgess. Choć ich szczątki odnajdywano od końca XIX wieku, opisywano je pod różnymi nazwami. Anomalocaris miał długość 1-2 metry, masa 50-70kg. Istota ta żywiła się trylobitami. Posiadała parzyste oczy o średnicy 5-10cm, oraz otwór gębowy, zaopatrzony w ostre płytki ułożone koncentrycznie. Cechy charakterystyczne dla Anomalocarisa tp segmentowa budowa ciała, na każdy segment przypada jedna para odnóży, pierwsza para odnóży przekształcona w chwytne macki zaopatrzone w kolce, następne 13 par stanowią płatowate płetwy, ostatnia para przekształcona w ogon przypomina ogon krewetki, szeroki i krótki.

9

10 Tur Tur- (Bos promigenius) - był przodkiem bydła domowego. To dzikie bydło żyło w lasach Eurazji do roku Potem polowania i dewastacja środowiska doprowadziły do ich wymarcia. 

11 PAPUGA KAROLŃSKA Papuga Karolńska - (Conuropsis carolinensis) - Ta malutka papuga posiadająca długi ogon żyła w XIX wieku w USA, ale posądzana o pasożytniczy tryb życia bezlitośnie była tępiona. Ostatni okaz dopełnił żywota w niewoli w 1914 roku. 

12 Jeleń olbrzymi Ssak, który wyginął ok lat temu. Zamieszkiwał niektóre rejony Azji, Europy i Afryki. Osiągając wzrost ponad 2 metrów w kłębie, był jednym z największych jeleni, które kiedykolwiek żyły. Samo jego poroże osiągało ponad 3 metry rozpiętości i wagę nawet 40 kg. Był częstym celem człowieka podczas polowań.

13 Glyptodon Występowały w Ameryce Południowej. Osiągały długość do 3 metrów i wzrost 1,5 metra. Niektóre glyptodony ważyły nawet 1 tonę. Wyposażone były w wielki pancerz, który składał się z ok. tysiąca płytek wielkości ok. 2,5 cm Szczerbaki te wyginęły 11 tysięcy lat temu.

14

15 The End ( Aleksandra Wolny )


Pobierz ppt "Najciekawsze wymarłe gatunki zwierząt"

Podobne prezentacje


Reklamy Google