Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz"— Zapis prezentacji:

1 Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz
CIEKAWOSTKI Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz

2 NAJSZYBSZE ZWIERZĘ NA ŚWIECIE
Gepard— gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość blisko 100 km/h. Zarejestrowany rekordowy czas biegu na 100 m wynosi niecałe 6 s. Gepardy są jedynymi wielkimi kotami, które nie ryczą, lecz wydają inne dźwięki. Potrafią ćwierkać, szczekać, syczeć, mruczeć, miauczeć i rechotać.

3

4 Niektóre gepardy mają na grzbiecie zamiast plamek paski i nazywane są gepardami królewskimi.

5 NAJSTARSZE ZWIĘRZE ŚWIATA
Sędziwy małż należy do gatunku Wenus. Ma 405 a może nawet 410 lat. Poprzedni rekord, także należący do małża wynosił zaledwie 220 lat. Walijscy naukowcy obliczyli wiek zwierzęcia dzięki dobrze zachowanym pierścieniom na zewnętrznej powierzchni muszli. Skorupy zwierząt morskich stanowią bowiem doskonały zapis historii ich życia. 

6 SOŁŃ AFRYKAŃSKI Największe zwierze lądowe Zwierzę stadne, zamieszkuje Afrykę. W starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe. Wysokość: samiec – od 3 do 4,2 m, samica od 2,2 do 2,6m Długość: samiec – od 6 do 7,5 m, samica – od 4,9 do 6,2m Masa ciała: samiec – od 4000 do 6000 kg, samica – od 2100 do 3200.

7

8 Największe zwierze świata
Płetwal Błękitny Największe zwierze świata Ssak morski. Długość: do 33 m Masa ciała: do 190 ton. Ubarwienie: błękitnoszare, skóra może być cętkowana. Pożywienie: ryby, mięczaki, skorupiaki, zooplankton. Dojrzałość płciowa: po przekroczeniu długości 20 metrów. Prędkość: do 28 km/h. Długość życia: 80 lat. Występowanie: wody wszystkich oceanów, głównie pelagial, u wybrzeży widywany sporadycznie;

9 Język dorosłego płetwala błękitnego waży 2700 kg, a szeroko rozwarte usta mogą pomieścić do 90 ton pożywienia, ale ze względu na wąski przełyk nie jest w stanie połykać dużych przedmiotów. Serce płetwala waży 600 kg, zaś średnica aorty dochodzi do 23 cm. Warstwa tłuszczowa płetwala ma 0,5 m grubości. Samice zwykle są większe od samców. Płetwal błękitny nurkuje na głębokość około 500 m i pozostaje tam nawet do 2 godzin. Płetwal błękitny posiada ok. 320 fiszbinów mierzących 100 cm długości i 55 cm szerokości.

10

11 NAJSZYBCIEJ PŁYWAJĄCE ZWIERZE ŚWIATA
Najszybciej pływającym zwierzęciem na świecie jest żeglica. Potrafi rozwinąć prędkość km/h.

12 NAJWIĘKSZY I NAJSZYBCIEJ BIEGAJĄCY PTAK NA ŚWIECIE
Największym ptakiem na świecie jest struś emu. Waży do 55kg i ma średnio 2m wysokości. Jest też zarówno najszybciej biegającym ptakiem na świecie. Osiąga prędkość ok. 70km/h.

13 Najmniejszy ptak na świecie
Najmniejszym ptakiem na świecie jest Koliber Hawański. Jego masa to ok. 1,8 g, a długość ok. 5 cm.

14 Źródła Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gepard
Google grafika

15 DZIĘKUJEMY ZA OBEJRZENIE NASZEJ PREZENTACJI


Pobierz ppt "Jagoda Ratnayake Oliwia Gutowska Paulina Walkiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google