Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spitsbergen.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spitsbergen."— Zapis prezentacji:

1 Spitsbergen

2

3

4 Lodowiec Lodowiec jest wolno płynącą rzeką lodu, powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi, i drugim po oceanach wody na świecie. W górnej części lodowca powstaje cyrk lodowcowy, z którego wypływający lodowiec rzeźbi U-kształtną dolinę lodowcową, zaś z niesionego materiału odkładana jest morena. Badaniem lodowców zajmuje się glacjologia.

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15 Zorza polarna Zorza polarna – zjawisko świetlne obserwowane na wysokich szerokościach geograficznych, występuje głównie za kołem podbiegunowym, chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

16

17

18

19

20

21

22 Jęzor lodowcowy Jęzor lodowcowy, język lodowcowy - wydłużona, dolna część lodowca, gdzie przeważa proces ablacji, także niewielki, wąski występ czoła lodowca lub lądolodu. Ogromne masy lodu "wylewają" się w dół stoku. Jęzor lodowcowy zazwyczaj jest zakończony rzeką lodowcową.

23

24

25 Zwierzęta

26 Lis Polarny Lis polarny, piesiec, piesak – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, występujący na obszarach na północ od kręgu polarnego.

27 Niedźwiedź polarny Niedźwiedź polarny, niedźwiedź biały (Ursus maritimus) – gatunek dużego ssaka drapieżnego z rodziny niedźwiedziowatych, zamieszkującego Arktykę. Jest drapieżnikiem szczytowym w zasięgu swojego występowania.

28 Sowa śnieżna Sowa śnieżna – gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny puszczykowatych. Gniazduje w tundrze Eurazji i Ameryki Północnej. Zimuje na całym Półwyspie Skandynawskim, w środkowej Azji oraz tajdze i północnej części Wielkich Równin Ameryki Północnej.

29 Wilk polarny Wilk polarny– jeden z największych podgatunków wilka. Charakteryzuje się grubą, białą sierścią i to jest jego główna cecha wyróżniająca. W ramach wilka arktycznego oprócz formy typowej wyróżnia się jeszcze

30 Zając polarny Zając polarny – gatunek ssaka z rodziny zającowatych, występującego w strefie tundry i tajgi. Wraz ze zmianą pory roku, przystosowuje się do środowiska. Przy pierwszych śniegach zmienia futro na białe.

31 Zwierzęta Antarktydy Orka - ssak z rzędu waleni.

32 Lampart morski - ssak z rodziny fokowatych.

33 Koniec!


Pobierz ppt "Spitsbergen."

Podobne prezentacje


Reklamy Google