Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwierzęta afrykańskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwierzęta afrykańskie"— Zapis prezentacji:

1 Zwierzęta afrykańskie

2 Do zwierząt afrykańskich zaliczamy:
Żyrafa Lew Słoń Gepard Zebra Struś Hieny Hipopotam Guziec Nosorożec Antylopa gnu i wiele innych

3 Żyrafa Żyrafa  parzystokopytny  ssak roślinożerny oraz najwyższe z żyjących obecnie zwierząt. Zamieszkuje Afrykańskie sawanny na południe od Sahary. Jest spokrewniona z jeleniami i bydłem rogatym, jednak należy do osobnej rodziny żyrafowatych, razem z najbliższym krewniakiem okapi.

4

5 Lew Lew duży, mięsożerny ssak lądowy z rodzinie kotowatych, drugi po tygrysie  co do wielkości. Jedyny kot żyjący w zagrozonych grupach socjalnych, zaliczany do tzw. Wielkiej piątki Afryki – pięciu najbardziej niebezpiecznych zwierząt afrykańskich.

6

7 Słoń afrykański Słoń afrykański – gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, największy ze współcześnie żyjących gatunków ssaków lądowych. Jest to zwierz stadne   zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię,

8

9 Gepard Gepard— gatunek drapieżnego ssaka z rodziny kotowatych. Gepardy na wolności można spotkać przede wszystkim w Afryce, ale w przeszłości zamieszkiwały powszechnie także północne Indie i płaskowyż irański.

10

11 Zebra Zebra – ssak z rodziny koniowatych charakteryzujący się obecnością ciemnych pasów na białej lub żółtawej sierści. Zebry żyją stadnie na trawiastych terenach Afryki, na południe od Sahary.

12

13 Bawół afrykański Bawół afrykański, duży ssak roślinożerny należący do rodziny krętorogich. Bawół afrykański jest potężnym ssakiem, który ma niewielu naturalnych wrogów poza człowiekiem. Dorosłe bawoły potrafią skutecznie bronić się przed stadem lwów.

14

15 Struś Struś afrykański jedyny gatunek ptaka z rodziny strusi. Największy i najcięższy ptak żyjący obecnie: 274 cm wysokości i 156 kg wagi. Posiada bardzo dobry wzrok. Samiec wyższy od samicy. Struś występuje w 4 podgatunkach w Afryce, na terenie południowej Sahary do Sudanu i Etiopii, w Somalii po Kenię, od południowej Kenii do Tanzanii i w Afryce Południowej.

16

17 Hiena Hiena cętkowana, hiena plamista – gatunek darapieżnego ssaka z rodziny hienowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Crocuta, największa ze współczesnie żyjących hien.

18

19 Hipopotam Hipopotam nilowy - Zasiedlają rzeki i jeziora w Afryce na południe od Sahary do 2000 m n.p.m. Hipopotamowate to jedyna rodzina rzędu parzystokopytnych prowadząca ziemnowodny tryb życia.

20

21 Antylopa Gnu Gnu pręgowane – gatunek kopytnego ssaka z rodziny krętorogich. Żyje w dużych stadach, najczęściej wraz z zebrami, gazelami i żyrafami zamieszkują południową i wschodnią Afryke. W poszukiwaniu pokarmu odbywają długie wędrówki, w czasie których pokonują wiele przeszkód, np. głębokie rzeki.

22

23 Guziec Guziec – ssak parzystokopytny zrodzinie świnowatych. Występuje w Afryce wschodniej, południowej i środkowej

24

25 Nosorożce, nosorożcowate – rodzina dużych ssaków nieparzystokopytnych.
Nosorożec Nosorożce, nosorożcowate – rodzina dużych ssaków nieparzystokopytnych. Ciało koloru siwego, masywne, ciężkie, okryte grubą skórą, prawie całkowicie pozbawioną włosów, kończyny słupowate, trójpalczaste, zakończone kopytami. W okolicy nosowej jedno lub dwa rogowe wyrośla, pierwsze osadzone na kości nosowej, drugie (jeśli występuje) na kości czołowej. Oczy i uszy małe. Skóra bez gruczołów łojowych i potowych, podzielona na twarde płyty.

26

27 Źródła: Wikipedia Google grafika Prace wykonał: Jan Ranecki 


Pobierz ppt "Zwierzęta afrykańskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google