Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA SZKOŁY W SŁAWNIE (1912 – 2012)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA SZKOŁY W SŁAWNIE (1912 – 2012)"— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA SZKOŁY W SŁAWNIE (1912 – 2012)

2 w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy,
Motto PSP w Sławnie „Wielu małych ludzi, w wielu małych miejscowościach, robiąc wiele małych rzeczy, może odmienić oblicze świata.”

3 INICJATORZY ZAŁOŻENIA SZKOŁY
Florian Głogowski Feliks Frejtag

4 POWSTANIE SZKOŁY Z inicjatywą utworzenia szkoły wystąpili: Feliks Frejtag, Piotr Głogowski, Władysław Gomuła ze Sławna oraz Kęska i Jankiewicz ze Ślepowronia. W 1912 r. F. Frejtag udał się do sekretarza gminy Wolanów Marcinkowskiego i do ks. proboszcza parafii Cerekiew – Piątowskiego w sprawie utworzenia szkoły. Ksiądz Piątowski, przejeżdżając przez wieś, zauważył dużo dzieci i z ambony w kościele powiedział: „Sławno zmarnieje, jeżeli nie będzie miało szkoły”. Sekretarz Marcinkowski poparł inicjatywę mieszkańców, a oni podjęli stosowną uchwałę. Następnie F. Frejtag uzyskał zgodę inspektora szkolnego, który powstanie szkoły uzależnił od znalezienia przez mieszkańców odpowiedniego lokalu. Pomoc zaoferował Florian Głogowski, oddając na ten cel dwie izby w swoim domu.

5 DZIAŁALNOŚĆ SZKOŁY W PIERWSZYCH LATACH ISTNIENIA
Szkoła powstała w latach 1912/13. Nauka odbywała się w 2 punktach w domach miejscowych gospodarzy (Sławno – u Floriana Głogowskiego, Kacprowice – u Józefa Długosza). W obu punktach powstały szkoły 3-klasowe, uczęszczało do nich ok. 70 uczniów. Uczono w nich podstawowych umiejętności: czytania, pisania i liczenia. 2 dni w tygodniu odbywała się nauka w języku polskim, a 4 dni – w języku rosyjskim. Pierwszą nauczycielką była pani Ziarkówna, drugą zaś p. Sarnawiczówna.

6 Z biegiem lat szkoła rozrastała się. Powstawały nowe punkty szkolne
Z biegiem lat szkoła rozrastała się. Powstawały nowe punkty szkolne. Dzieci nadal uczyły się w domach miejscowych gospodarzy, gdzie duże pokoje przekształcano w sale lekcyjne, m.in. u pana Jana Chodyry w Sławnie oraz pana Januszewskiego i pana Stanika w Ślepowronie (tu sala lekcyjna i mieszkanie nauczyciela mieściły się w starym wiatraku). W klasach znajdowały się wyłącznie drewniane ławki i tablica. Nauka obejmowała trzy lub cztery klasy i nie była obowiązkowa. Uczniowie chodzili do szkoły przez dwa lub trzy lata, kończąc edukację w dowolnej chwili.

7 jedna z nauczycielek szkoły w pierwszych latach jej istnienia.
Panna Sarnawiczówna - jedna z nauczycielek szkoły w pierwszych latach jej istnienia.

8 LATA Pierwsze zachowane dokumenty pochodzą z roku 1920/21 i opatrzone zostały pieczątką: Szkoła Elementarna w Sławnie. Do 4 oddziałów uczęszczało wtedy 128 uczniów. Uczono: religii, jęz. polskiego, przyrody, historii, rachunków i geometrii, geografii, rysunków, śpiewu, gier i gimnastyki oraz robót kobiecych. Kierownikiem szkoły była pani Janina Jankowska, a nauczycielką p. Wanda Kocan.

9 Jest to Katalog Szkolny z lat 1920/1.
Okładka jednego z najstarszych dokumentów zachowanych w szkolnym archiwum. Jest to Katalog Szkolny z lat 1920/1.

10 P. Wanda Kocan – wieloletnia kierowniczka
i nauczycielka szkoły, uwieczniona na zdjęciu z jedną z klas (oddział w Ślepowronie)


Pobierz ppt "HISTORIA SZKOŁY W SŁAWNIE (1912 – 2012)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google