Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

50 lecie szkoły w Baninie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "50 lecie szkoły w Baninie."— Zapis prezentacji:

1 50 lecie szkoły w Baninie

2 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BANINIE
Historia Szkoły POWSTANIE, ROZWÓJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BANINIE im. ks. prałata Józefa Bigusa

3 PIERWSZA TYSIĄCLATKA Ze względu na rozbudowę Banina i okolicznych wsi, w placówce szkolnej w Rębiechowie, było coraz mniej miejsca, było coraz ciaśniej. Kierownik Szulc obserwując sytuację lokalową szkoły i borykając się w związku z nią z licznymi problemami począł czynić zabiegi o rozpoczęcie budowy nowej szkoły. Po licznych zabiegach udało mu się to wywalczyć. Skłonił nowe władze powiatowe do wydania decyzji o budowie nowej szkoły. Decyzję taką wydano również ze względu na prowadzony wówczas przez władze państwowe program "Tysiąc szkół na tysiąclecie Polski". Nowy obiekt zaczęto budować nie w Rębiechowie, lecz w rozbudowującym się Baninie, oddalonym od ówczesnej szkoły o około 1 km. Do momentu oddania do użytku nowej szkoły, działalność edukacyjna w rębięchowskiej szkole przebiegała z licznymi trudnościami. Szczególnie uciążliwe były warunki lokalowe. Dzięki aktywnym zabiegom kierownika, władzom powiatowym a także mieszkańcom 27 sierpnia 1961 roku oddano do użytku pierwszą w powiecie kartuskim "tysiąclatkę", a była nią właśnie Szkoła Podstawowa w Baninie.

4 POCZĄTKI SZKOŁY Nowy obiekt w Baninie był budynkiem jedno-kondygnacyjnym wraz z niedużym, niskim strychem. W budynku znajdowało się 5 sal lekcyjnych, gabinet kierownika, pokój nauczycielski wraz z sekretariatem, stołówka, szatnia, zaplecze na pomoce naukowe oraz umywalnia. Ponadto był dosyć duży, przestronny hol i korytarz. W 1962 roku oddano do zamieszkania lokal nauczycielski, który stał około 50 m od szkoły. Znajdowały się w nim cztery mieszkania dla nauczycieli. W związku z rozpowszechnianiem wiedzy rolniczej wśród ludności wiejskiej w roku szkolnym 1962/63 zorganizowano przy szkole w Baninie dwuletnią Szkołę Przysposobienia Rolniczego. Tego typu placówki miały kształcić przyszłych rolników, a mogła do nich uczęszczać młodzież, która ukończyła 7 klas szkoły podstawowej. Oprócz kształcenia zawodowego rolników z inicjatywy kierownika Szulcy zorganizowano w placówce także kursy przygotowujące do egzaminów z zakresu szkoły podstawowej dla pracujących. Jednostką nadrzędną szkoły w Baninie stała się Zbiorcza Szkoła Gminna w Żukowie, a jej dyrektor mgr Antoni Grzędzicki został inspektorem oświaty w gminie Żukowo.

5 PIERWSZA ROZBUDOWA W roku szkolny 1986/87 rozbudowano szkołę. Budowę nowego obiektu rozpoczęto w czerwcu 1987r. Placówkę wyposażono w centralne ogrzewanie, kanalizację i ubikacje. Wymieniono instalację elektryczną i pokrycie dachu. Całe przedsięwzięcie trwało trzy lata i było realizowane w ramach Narodowego Czynu Pomocy Szkole. Odtąd uczniowie mieli dobre warunki do nauki, a nauczyciele do pracy.

6 Plan szkoły z 1990r

7 TERAŹNIEJSZOŚĆ Jednak dalsza rozbudowa wsi Banino i okolicznych wsi wymusza dalsze prace nad rozbudową obecnej placówki, która na dzień dzisiejszy jest już zbyt mała aby w pełni sprostać wymaganiom edukacji uczniów. Szkoła obecnie działająca jest maksymalnie przeciążona, nie posiada sali gimnastycznej. Uczy się w naszej szkole ponad 460 uczniów. To jedyna szkoła na naszym terenie, która ma aż tak wielkie problemy ze swoją bazą lokalową.

8 TERAŹNIEJSZOŚĆ Wobec powyższej sytuacji, była decyzja o rozbudowie szkoły, opracowano dokumentację techniczną tej inwestycji, było pozwolenie na budowę. Jednak zmieniające się w Baninie z dnia na dzień realia czyli wciąż rosnąca liczba mieszkańców, sprawia iż rozbudowa jest mało opłacalna i należało by wybudować nowy obiekt szkolny połączony z Gimnazjum

9 PRZYSZŁOŚĆ ? Zespół Szkół w Baninie?
Pomysł powstał w 2009 roku jego realizacja miała się rozpocząć w 2010 roku, jednak ze względu na wysokie koszty jego realizacji, do dziś dnia uczniowie, oraz nauczyciele nadal są w starych salach lekcyjnych.

10 A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE

11 A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE

12 A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE

13 Wykonał : Marek Raduszkewicz kl. Va Na podstawie materiałów z internetu


Pobierz ppt "50 lecie szkoły w Baninie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google