Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Katyń 1940-2010 tragiczne miejsce.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Katyń 1940-2010 tragiczne miejsce."— Zapis prezentacji:

1 Katyń tragiczne miejsce

2 1940 rok Zbrodnia katyńska Zbrodni dokonano na części oficerów Wojska Polskiego, którzy w trakcie uzgodnionej z III Rzeszą agresji ZSRR na Polskę zostali po 17 września 1939 na terytorium Polski w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną jako jeńcy wojenni. Zostali oni przekazani następnie NKWD, które skupiło ich w utworzonym specjalnie systemie obozów NKWD dla jeńców polskich. Nastąpiło to po oddzieleniu oficerów od jeńców szeregowych i podoficerów, którzy zostali przekazani stronie niemieckiej, skierowani do pracy przymusowej w systemie GUŁAGu lub zwolnieni. NKWD aresztowało również oficerów i podoficerów Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza. W wyniku rozlicznych działań mających miejsce do marca 1940 r., m.in. przemieszczeń, wyselekcjonowaniu osób gotowych do współpracy po indywidualnych szczegółowych przesłuchaniach wszystkich jeńców, aresztowaniach w obozach, praktycznie wszystkich polskich oficerów przetrzymywanych w ZSRR – ok. 15 tysięcy, NKWD skoncentrowało w trzech obozach specjalnych: kozielskim, starobielskim i ostaszkowskim (gdzie przetrzymywani byli oficerowie policji, Straży Granicznej i KOP).

3 Przez jakiś czas tylko te fakty były pewne, gdyż od wiosny 1940 roku oficerowie nie dawali znaków życia, w szczególności ich rodziny przestały otrzymywać od nich korespondencję. Ustalenia wykonane począwszy od roku 1943 r. były przemilczane lub odrzucane przez ZSRR. Schyłek i rozpad tego państwa pozwolił poznać w pełni przebieg wydarzeń i ich dowody podane poniżej.

4 Dyktator ZSRR. To on kazał zabić polski kwiat inteligencji między innymi: żołnierzy, oficerów, generałów, profesorów, lekarzy, adwokatów, pisarzy oraz malarzy.

5 Masowe groby w Katyniu

6 W 2007 roku powstał film „Katyń” Andrzeja Wajdy, który przedstawił zbrodnie katyńską.

7 Tragedia pod Smoleńskiem
2010 rok Tragedia pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku rozbił się samolot prezydencki w Smoleńsku. W samolocie znajdowało się aż, 96 osób wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i pierwszą damą Marią Kaczyńską.

8

9 Polski Narodzie - na tej przeklętej, smoleńskiej ziemi
Polski Narodzie - na tej przeklętej, smoleńskiej ziemi! Giną tam twoi synowie, o miły BOŻE! Zmasakrowani, lecz tobie, tak wierni! Mordy Katyńskie i groza smoleńska - wszystko się zwala, na barki twoje! Tam rozerwana - świta prezydencka, na szatańskie trafiła złej drogi rozstaje! Polegli dzisiaj najlepsi, patrioci polscy - zmęczone oczy i serca, cudu oczekują! Kto ten nasz wielki, ból ukoi - rodacy! Kto teraz pokaże, jak się bliźni miłują?! Płacz polski narodzie za córki i synów - za tę tragedię, którą LOS nas uraczył! W duszy pokutuj i modlitwy tu - zmów, by twoją tragedię, cały świat, zobaczył!

10 Aleksandra Dyngosz kl VI
Wykonała Aleksandra Dyngosz kl VI


Pobierz ppt "Katyń 1940-2010 tragiczne miejsce."

Podobne prezentacje


Reklamy Google