Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Podczas II Wojny Światowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Podczas II Wojny Światowej"— Zapis prezentacji:

1 Podczas II Wojny Światowej
Włochy Podczas II Wojny Światowej

2 Faszyzm we Włoszech Faszyzm jest to ideologia powstała we Włoszech w okresie międzywojennym, sprzeciwiającej się demokracji, głoszący kult państwa. Jej założycielem był Benito Mussolini.

3 Marsz Czarnych Koszul „Marsz Czarnych Koszul” jest to zamach stanu w 1922r w wyniku którego władzę w państwie zdobył Mussolini.

4 Benito Mussolini Benito Mussolini jest to włoski polityk , główny założyciel i przywódca ruchu faszystowskiego. W latach 1922–1943 był premierem Włoch , później do 1945 przywódca Włoskiej Republiki Socjalnej.

5 Osiągnięcia Osiągnięcia Włochów przed II wojną światową:
Poprawienie życia, Sukcesy ekonomiczne w koloniach i w państwach zależnych, Zawarcie układów z Watykanem, Rozbudowanie robót publicznych.

6 Przyczyny Przyczyna agresji Włoch: Poszerzenie granic państwa.
Powrócenie do lat świetności Cesarstwa Rzymskiego. Straty ekonomiczne podczas I wojny światowej. Dobra pozycja gospodarcza i militarna.

7 Początek wojny… Włochy rozpoczęły swój udział w II wojnie światowej 10 czerwca 1940 roku jako sojusznik III Rzeszy. Właśnie te dwa państwa najszybciej wyszły z kryzysu.

8 Pakt Trzech Pakt trzech jest to porozumienie podpisane przez rząd III Rzeszy, Japonii i Włoch 27 września 1940r.

9 Działania Cele Włochów podczas II wojny światowej:
Pomoc III Rzeszy w Bitwie o Francje i Anglię Bałkany Afrykę Północną i Wschodnią Tereny Morza Śródziemnego

10 Bitwa o Francję

11 Bitwa o Anglię

12 Wojna w Afryce Najważniejsze walki w Afryce: Bitwa o Tobruk El Alameid
Kampania wschodnio-afrykańska Mers el-Kebir Atak na Egipt Operacja Torch Wyścig do Tunisu Wojnę o Afrykę wygrali alianci.

13

14 I wojna o Bałkany W 28 października 1940 r. rozpoczęła się wojna grecko-włoska. Źle przygotowana ofensywa włoska utknęła wysokogórskim terenie, bronionym przez słabszą, ale zdeterminowaną armię grecką. Greckie wojska przeprowadziły kontratak i wypędziły wojska włoskie aż do Albanii .

15 II wojna o Bałkany Dnia 5 kwietnia III Rzesza wraz z Włochami zaatakowała Grecję i Jugosławię. Po zaciętych walkach w Albanii i na terenach Jugosławii i Grecji , agresorzy wygrali wojnę .

16 Kampania włoska Kampania włoska-walki prowadzone między wojskami aliantów , a państwami Osi na terytorium Zjednoczonego Królestwa Włoch. Rozpoczęła się 9 lipca 1943 wraz z lądowaniem aliantów na Sycylii, a zakończyła się 2 maja 1945 wraz z kapitulacją wojsk niemieckich na tym froncie. Dzięki zwycięstwu Aliantów w Afryce Północnej poważnie osłabiono Włochy i możliwa stała się operacja desantowa na ten kraj. Na miejsce desantu wybrano Sycylię.

17 Kampania włoska Najważniejsze bitwy: Operacja Husky Operacja Avalanche
Aliancka ofensywa na Rzym: Bitwa pod Monte Cassino, Przełamanie linii Bernhardta i linii Gustawa, Aliancka ofensywa na północne Włochy:

18 Operacja Husky

19 Operacja Avalanche

20 Bitwa o Monte Cassino

21 Aliancka ofensywa na Rzym

22 Straty Podczas wojny zabito 454 500 żołnierzy.
Włochy: Podczas wojny zabito żołnierzy. Zginęło cywilów.

23 Dziękuje za uwagę i poświęcony czas!
Prezentacje opracował: Michał Tejchman I A


Pobierz ppt "Podczas II Wojny Światowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google