Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aleksandra Wijatkowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aleksandra Wijatkowska"— Zapis prezentacji:

1 Aleksandra Wijatkowska
KATYŃ WOJENNA ZBRODNIA LUDOBÓJSTWA 1940 Opracowanie: Aleksandra Wijatkowska PSP nr 1 w Nowej Soli MARZEC 2009

2 MORD Katyń- symbol zbrodni ludobójstwa popełnionej na około Polaków, tym ponad jenców wojennych. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni… Zostali potajemnie zamordowani wiosną 1940 r. na rozkaz najwyższych władz sowieckich. Ich groby odkryto w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989r.

3 MORD Podpisany przez Stalina rozkaz rozstrzelania jeńców
"MORD" W lesie świadkami były drzewa okaleczone innych świadków ścięto katem był człowiek zatruty przez czas który w kwietniowy dzień o piatej nad ranem zrodził potwory i bestie ptaki spiewały requiem a ziemia drżała na zbiorowych mogiłach dziś drzewa milczą a ludzie krzyczą przebici gwoździami pamięci Waldemar Kania Podpisany przez Stalina rozkaz rozstrzelania jeńców

4 MORD Stacja Gniezdowo. Tu rozładowywano transporty z więźniami Kozielska, których następnie ciężarówkami przewożono na miejsce kaźni w lasku katyńskim Willa NKWD w lesie katyńskim. To w jej piwnicach prawdopodobnie mordowano polskich oficerów

5 MORD "Kula w tył głowy i bezimienna mogiła w brzozowym lasku. Czaszki z przestrzeloną potylicą, chciwe ręce przeszukujące kieszenie płaszczy i mundurów. Mordercy jedzący w stołówce NKWD łyżkami wódkę z talerza zamiast zupy. Generał brygady Franciszek Sikorski (trzeci od lewej) był jeńcem obozu w Starobielski, zamordowany został w Charkowie w kwietniu 1940 roku.

6 MOGIŁY STAN DZISIEJSZY
O pewnym brzasku w katyńskim lasku Strzelali do nas Sowieci..."

7 "KATYŃ" Śmierć ukryła kosy pod mundurami i w lufach pistoletów wysłała strażników katów aby wyprowadzili z obozowych baraków szeregi białych plam na długą drogę zapomnienia rozkazy zaszyfrowano na łatwopalnym papierze i strzałami w tył głowy napisano historię nienawiści na dnie sumień prawdę zakopano aż do czasu ekshumacji Dziś ze zbiorowych mogił prawda powraca echem zaś adwokaci diabła murem stanęli i przekonują kaci też byli ofiarami i znajdują słuchaczy wśród ślepych i głuchych a skamieniałe serca milczą oniemiałe

8 MOGIŁY KATYŃ - wejście Ściana pamięci zabitych w Katyniu i Charkowie, Kościół Karmelitów w Przemyślu

9 Ślady

10 Ślady Rzeczy polskich żołnierzy odnalezione w mogiłach
Mundur polskiego oficera

11 PAMIĘĆ

12 PAMIĘĆ KATOWICE- pomnik na pl. Św. Andrzeja Tomaszów Maz.

13 PAMIĘĆ . "Rzeczywistość jest do zniesienia - pisała Zofia Nałkowska - gdyż jest niecała wiadoma. Dociera do nas w ułamkach zdarzeń, w strzępach relacji. Wiemy o spokojnych pochodach ludzi idących na śmierć. Oto listy, które przyszłe ofiary otrzymały od najbliższych, a które niezwykłym zbiegiem okoliczności przetrwały w grobach ponad pięćdziesiąt lat.

14 Listy (...) Bo nie wyobrażasz sobie, ile ja nocy nie spałam jak (...) odjechał, ciągłe myślałam, gdzie jesteś, co robisz i czy w ogóle żyjesz (...) było straszne do zniesienia, ale to przeszło i będę teraz spokojnie spała (...), że żyjesz, że wrócisz, że (...) to za 2, 3, 4, ale wrócisz, prawda, kochaneczku? I będzie znów nam tak dobrze, jak kiedyś, prawda? Zbyszek krzyczy: mamusia (...) napisz, żeby (...) przyjechał (...) Witold (...) Leszek tylko krzyczy: Ta ta ta, nawet nie daje mi listu napisać do tatusia. Kończę więc. Kocha mocno i tęskni (...) Całuję cię wraz z dziećmi. Zbyszek (...) Leszek (...)

15 To nie Ludobójstwo-dlaczego ciągle zaprzeczają?
11 marca 2005 roku, niejaki Aleksandr Sawienkow, poinformował świat o tym, że Główna Prokuratura Wojskowa Federacji Rosyjskiej "nie znalazła podstaw do uznania mordu katyńskiego za ludobójstwo".


Pobierz ppt "Aleksandra Wijatkowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google