Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cmentarz Wojskowy na Powązkach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cmentarz Wojskowy na Powązkach"— Zapis prezentacji:

1 Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Warszawa, 14 grudnia 2009 r. Monika Cierpikowska

2 To, że odwiedzamy groby naszych najbliższych jest oczywiste i normalne
To, że odwiedzamy groby naszych najbliższych jest oczywiste i normalne. Nie zdajemy sobie sprawy, że może być tam pochowana wielka osobowość. W naszej historii mamy wiele takich postaci, to o nich pisze i mówi cały świat! Są to osoby walczące o ojczyznę, pisarze, malarze, artyści, lekarze… Uczniowie naszego gimnazjum odwiedzili takie miejsce – CMENTARZ WOJSKOWY NA POWĄZKACH. Został założony w 1912, służył do grzebania zmarłych żołnierzy carskiego garnizonu wojskowego. W 1921 cmentarz uzyskał rangę Cmentarza Wojskowego. Spoczęli w nim uczestnicy powstań: listopadowego, styczniowego, wielkopolskiego, powstań śląskich, bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej i walk o granice RP, następnie żołnierze polegli we wrześniu 1939 r. oraz powstańcy warszawscy. Powązki Wojskowe mają charakter przede wszystkim miejsca pamięci, odwiedziliśmy je po to, aby przypomnieć sobie historię najnowszą, odwiedzić groby polityków, sportowców, pisarzy czy dziennikarzy.

3 Lokalizacja: Warszawa, ul. Powązkowska Data powstania: 1912 r
Lokalizacja: Warszawa, ul. Powązkowska Data powstania: 1912 r. Obszar: 24 ha

4 Nasi gimnazjaliści – Adam Rokicki, Weronika Gibalska, Martyna Białecka, Lidia Sałata…

5 Uczniowie ,w skupieniu słuchali ciekawych opowiadań pana przewodnika.

6 Miejsca spoczynku osób zasłużonych dla Polski

7 Profesor Bronisław Geremek – historyk, polityk,minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, od 2004 do śmierci poseł do Parlamentu Europejskiego. Odegrał wybitną rolę w czasie obrad Okrągłego Stołu z władzami PRL w 1989 r, które doprowadziły do pierwszych od zakończenia II wojny światowej wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce, a następnie do upadku reżimu komunistycznego.

8 Kwatera oddziału Armii Krajowej "Żywiciel

9 Leszek Kołakowski Filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei politycznych oraz filozofią religii, eseista, publicysta i prozaik.

10

11 Groby wojskowe

12

13 Ściana z nazwiskami Poległych w powstaniu żołnierzy.

14 hm. Aleksander Kamiński pseudonim "Kamyk" -pedagog, wychowawca, twórca metody zuchowej, instruktor harcerski, harcmistrz, żołnierz Armii Krajowej oraz jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów. Autor Kamieni na szaniec.

15 Groby harcerzy z batalionu „ Zośka"

16 Batalion Zośka – harcerski batalion AK biorący udział w powstaniu warszawskim, składający się przede wszystkim z członków Szarych Szeregów – konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego.

17 Kwatera harcerzy z batalionu Parasol

18

19 Grobowiec Bolesława Bieruta
                                                                                  Grobowiec Bolesława Bieruta Polski działacz komunistyczny, agent NKWD, przewodniczący Krajowej Rady Narodowej od 1944, pierwszy przywódca Polski Ludowej, prezydent RP od 1947, Przewodniczący KC PZPR od 1948, premier PRL od 1952, poseł na Sejm PRL I kadencji. Bolesław Bierut, 3 lipca 1949

20 Kamila Skolimowska Polska lekkoatletka, uprawiająca rzut młotem, mistrzyni olimpijska.

21 Waldemar Milewicz Dziennikarz telewizyjny,
reporter i korespondent wojenny. Prof. Zbigniew Religa był senatorem III i V kadencji. W latach był ministrem zdrowia w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Od 2007 do 2009 był posłem VI kadencji. Był też członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz Kawalerem i członkiem Kapituły Orderu Orła Białego.

22 Wizyta na Powązkach, to lekcja patriotyzmu.


Pobierz ppt "Cmentarz Wojskowy na Powązkach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google