Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Urodzony 01.02.1902 w Puźnikach Zmarły w 1940 r. w Miednoje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Urodzony 01.02.1902 w Puźnikach Zmarły w 1940 r. w Miednoje."— Zapis prezentacji:

1

2 Urodzony 01.02.1902 w Puźnikach Zmarły w 1940 r. w Miednoje

3 5 marca 1940 r. Ławrientij Beria – Ludowy Komisarz Spraw Wewnętrznych ZSRR skierował do Józefa Stalina notatkę, że polscy jeńcy wojenni oraz więźniowie w więzieniach Zachodniej Białorusi i Ukrainy stanowią "zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy radzieckiej stwierdził, że NKWD ZSRR uważa za uzasadnione: - rozstrzelanie 14,7 tys. jeńców i 11 tys. więźniów, bez wzywania skazanych, bez przedstawiania zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia.

4 Droga do śmierci…

5 Złożyłam kartkę i schowałam ją z powrotem do koperty. Od kogo to? Od ojca? Dlaczego akurat Katyń?

6 Związano do tyłu ręce, By w obecności kata Nie mogły się wznieść błagalnie Do Boga i do świata...

7 Straszliwe mordy w Katyniu Zabijano co najmniej 250 ludzi dziennie. Kierowani przez Błochina kaci działali z budzącą zgrozę sprawnością – co dwie minuty gasili życie jednego człowieka.

8 Antoni Kusiński syn Wojciecha i Heleny z domu Koryzna Nauka: 1907 - 1913 Szkoła Podstawowa 1916 - 1927 Szkoła Handlowa im. Jana Kochanowskiego. 1918 - Ukończył szkołę podoficerską w 32 pułku strzelców, do której zgłosił się jako ochotnik, uzyskując specjalizację sanitariusza. W wojsku polskim służył od 17.11.1918 r. do 11.07.1921 r. w stopniu plutonowego. W 1923 r. zawarł związek małżeński z Marią Emilią Kornelią Leligdowicz.

9 1923 r. podejmuje pracę w Policji Państwowej w Tarnopolu, gdzie wraz z żoną zamieszkali. W późniejszych latach zostaje ojcem ośmiorga dzieci, są to: Antoni(który umiera po 6 miesiącach) Jan, Teresa, Stanisława, Maria, Łucja, Marian, Lucjan oraz ich przyrodni brat- Józef Łuczyński. Antoni pracował na stanowisku głównego księgowego w stopniu starszego przodownika. Żona Maria pozostawała w domu, wychowując dzieci. Po inwazji radzieckiej, w dniu 17.09.1939 r., wszyscy pracownicy woj.Kom.PP w Tarnopolu zostali wezwani, rzekomo w celu złożenia broni. Niektórzy nie stawili się na wezwanie, niestety, nie Antoni. Wierzył, że nic im nie grozi, gdyż jako jeńcy wojenni są chronieni prawem międzynarodowym. Nie wiedzieli jednak, iż sowieci tej konwencji nie podpisali. Po tym incydencie ślad po Antonim zaginął.

10 Rodzina

11 Makabryczne odkrycia wiosną 1942 r.

12 Poszukiwania zaginionego… Rodzina zmarłego dotarła do istotnego dla nich dokumentu… Oto jego treść: zelówki mam całkiem zdarte, nie wiemy dokąd nas prowadzą, jesteśmy głodni, żywimy się na postojach brukwią... Kartkę z podanym adresem odbiorcy, rzuconą na drodze, dostarczył żonie Antoniego nieznajomy, który po dostarczeniu natychmiast się oddalił.

13 Dąb Katyński

14 Dom rodziny bestialsko zamordowanego Antoniego

15 W domu rodzinnym Państwa Czaczki, rodziny zabitego…

16 Pamiątki po A. Kusińskim

17 Dlaczego zabito? Katyń, Katyń to miejsce zbrodni Katyń, Katyń świat przechodni Katyń, Katyń zdrady las Katyń, Katyń śmierci czas Katyń, Katyń… Dlaczego zabito, dlaczego skazano? Dlaczego zabito i wolność zabrano? Czyż żyć nie umiano bez ludzi zabicia I nie szanowano nic ludzkiego życia Do dzisiaj las szumi i żałośnie płacze Do dzisiaj też serce rodzinne kołacze I samotnie szuka na katyńskiej ziemi Oznak jenieckich i żołnierskich cieni…

18 WASILIJ BŁOCHIN... Kat Stalina Jego wygląd budził strach nawet wśród własnych podwładnych. Własnoręcznie zastrzelił kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym polskich jeńców z Ostaszkowa. Był prawdziwym demonem śmierci, zaufanym mordercą Stalina. Bez skrupułów wykonywał dla sowieckiego tyrana każdą czarną robotę. Wasilij Błochin, ponury czekista o zaciętej twarzy i czarnych włosach, zaczesanych do tyłu. W swym katowskim stroju – skórzanym fartuchu, czapce i rękawicach za łokcie wyglądał jak wysłannik piekieł.

19 Szlakiem rodziny Kusi ń skich

20 Straszne wiadomości z Rosji,, Wiosną 1940 roku funkcjonariusze NKWD zamordowali dwadzieścia jeden tysięcy osiemset pięćdziesiąt siedmiu polskich jeńców wojennych, głównie oficerów. Stało się to w kilku miejscowościach na terenie dzisiejszej Rosji i Ukrainy: w Katyniu w Twerze- Miednoje, Charkowie i innych, nie ujawnionych jeszcze miejscach kaźni. Ale dopiero 13 kwietnia 1990 r. ZSRR przyznał się do Zbrodni Katyńskiej

21 Cmentarz w Miednoje

22 Bibliografia Katyń. Golgota wschodu- Ministerstwo Edukacji Narodowej o zadaniach wychowawczych – Warszawa, styczeń 2001 By czas nie zatarł pamięci- Koło Związków Sybiraków w Dębnie – Dębno, maj 2006 Gazeta wojenna wydanie 8 Focus Historia wydanie 6/2007 wrzesień Rodzina Państwa Czaczków (z domu Kusińskich)


Pobierz ppt "Urodzony 01.02.1902 w Puźnikach Zmarły w 1940 r. w Miednoje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google