Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cicha woda brzegi rwie i nie tylko

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cicha woda brzegi rwie i nie tylko"— Zapis prezentacji:

1 Cicha woda brzegi rwie i nie tylko
PRZYJAZNE ENERGIE projekt współ finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Publiczne Gimnazjum Nr 8 w Łodzi Cicha woda brzegi rwie i nie tylko Rafał Błoński, Przemysław Krawczyk, Maciej Socha, Nicole Wawrzyniak, Adam Wiktor

2 Przyjazne energie Bieżący rok szkolny upłynął w naszej szkole pod znakiem Przyjaznych energii, czyli licznych działań uczniowskich związanych z poznaniem sposobów pozyskiwania energii z naturalnych źródeł, jakimi jest słońce, wiatr i woda. Członkowie fizycznego koła „Fizykomania” postanowili włączyć się w nurt tych działań zgłębiając tajniki pozyskiwania energii elektrycznej z energii kinetycznej wody.

3 Jak działa elektrownia wodna ?

4 Elektrownie z naturalnym dopływem wody
Elektrownie regulacyjne - inaczej zbiornikowe, tzn. , że przed elektrownią znajduje się zbiornik wodny, który wyrównuje sezonowe różnice w ilości płynącej wody.

5 Elektrownie szczytowo-pompowe
Elektrownie szczytowo – pompowe, które znajdują się pomiędzy dwoma zbiornikami wodnymi - tzn. górny i dolnym. Te elektrownie umożliwiają kumulację energii w okresie małego zapotrzebowania na nią przez pompowanie wody ze zbiornika dolnego do górnego. Natomiast w okresie większego zapotrzebowania energia wyzwalana jest przez spuszczane wody ze zbiornika górnego do dolnego za pomocą turbin wodnych.

6 Potencjał elektrowni wodnych
Energia rzek, z 850 do 900 gigawatami zainstalowanej mocy, stanowi jedną piątą energii elektrycznej wytwarzanej na świecie. Ponad 60 krajów uzyskuje ponad połowę energii elektrycznej z elektrowni wodnych. Przewidywanie przepływów rzek w nadchodzących dziesięcioleciach jest nie lada wyzwaniem, ale pewne jest, że elektrownie wodne mają ciągle ogromny potencjał do wykorzystania.

7 Pierwszy projekt W początkowym projekcie nasza elektrownia była wyposażona tylko w jedną turbinę.

8 Nasza elektrownia Obecnie elektrownia składa się z trzech turbin.

9

10 Generatory są połączone z turbinkami Peltona za pomocą pasków gumowych

11 Pomiary mocy generatorów
Turbina I Pmax= 0,66W±23%

12 Pomiary mocy generatorów
Turbina II Pmax= 0,59W±20%

13 Pomiary mocy generatorów
Turbina III Pmax= 1,52W±32%

14 Pomiary mocy generatorów

15 Elektrownie wodne w Polsce
Nasz kraj nie posiada zbyt dobrych warunków do rozwoju energetyki wodnej. Woda dostarcza nam energii elektrycznej i jest jednym z najważniej-szych odnawialnych źródeł energii. Jednak jej zasoby są wykorzystywane zaledwie w 11% (EC BREC).

16 Wady i zalety Hydroelektrownie posiadają wiele zalet, ale stwarzają również pewne kłopoty, które trzeba odpowiednio uwzględnić tuż przed projektowaniem. Zalety Niski koszt eksploatacji Mniejszy koszt wytwarzania energii elektrycznej (aż do 8 razy !!!) Brak zanieczyszczeń środowiska / atrakcyjny krajobraz Lokalizacja- małe elektrownie wodne Zbiorniki retencyjne działające przeciwpowodziowo mogą być wykorzystywane jako zaopatrzenie wody Lepsza sprawność Rozwój sportów wodnych Wady Zajęcie obszarów (leśne lub rolnicze) Ingerencja w środowisko (degradacja roślin ochronnych) Przemieszczenia ludności (związane z budową) Zmiana struktury biologicznej w rzekach Zmiany klimatyczne (widoczne po kilku latach)

17 Memento Jesteśmy grupą uczniów z klasy trzeciej. Za kilka dni opuścimy mury naszej szkoły. Bagaż zdobytych doświadczeń podczas pracy w kole fizycznym pozwolił nam nie tylko poznać różne sposoby przetwarzania odnawialnych źródeł energii, ale również bardziej krytycznie spojrzeć na problemy związane z degradacją środowiska naturalnego człowieka i jego konsekwencjami dla życia na Ziemi. Już wkrótce znajdziemy się wśród nowych kolegów i koleżanek w innych szkołach i środowiskach. Mamy nadzieję być tam dobrymi ambasadorami wszelkich działań ekologicznych mających na celu ochronę naturalnego środowiska człowieka. Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Cicha woda brzegi rwie i nie tylko"

Podobne prezentacje


Reklamy Google