Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Skąd czerpać brakującą energię?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Skąd czerpać brakującą energię?"— Zapis prezentacji:

1 Skąd czerpać brakującą energię?
Czyli o ekologicznych jej źródłach

2 O TYM BĘDZIE MOWA 3 ENERGIA SŁONECZNA 4 BATERIE SŁONECZNE
5 ENERGIA WIATRU 6 ELEKTROWNIE WIATROWE W POLSCE? 7 ENERGIA WODNA 8 ENERRGIA BIOMASY 9 OGNIWA PALIWOWE

3 ENERGIA SŁONECZNA Jest najczystszą formą energii energię słoneczną można wykorzystywać poprzez zastosowanie specjalnych systemów akumulowania energii słonecznej. Czy wiesz że w USA publiczne automaty telefoniczne są zasilane przez baterie słoneczne montowane na chroniącym je dachu!?

4 BATERIE SŁONECZNE Dzięki bateriom słonecznym możemy zamienić energie słoneczną w cieplna, a następnie w elektryczną Bateria słoneczna składa się z wielu ogniw fotowoltanicznych, które wzajemnie połączone zwiększa wytwarzane napięcie. Typowa bateria wytwarza maksymalnie prąd 2A i 17V co daje moc 34W

5 ENERGIA WIATRU Energetyka wiatrowa (aeroenergetyka) zajmuje się przetwarzaniem energii wiatru (za pomocą silników wiatrowych) w elektrowniach i siłowniach wiatrowych. Energia wiatru jest dziś powszechnie wykorzystywana - w gospodarstwach domowych, jak i na szerszą skalę w elektrowniach wiatrowych.

6 ELEKTROWNIE WIATROWE W POLSCE?
Kolor Lokalizacja zielony wybitnie korzystna żółty korzystna pomarańczowy dość korzystna czerwony niekorzystna brązowy wybitnie niekorzystna czarny tereny wyłączone góry Elektrownia wiatrowa nie wydziela zanieczyszczeń. Lecz żeby osiągnąć odpowiednią moc, musi się ona składać z dużej liczby turbin. Bywa to przyczyną oskarżeń o niszczenie krajobrazu.

7 ENERGIA WODNA Energetyka wodna (hydroenergetyka) zajmuje się pozyskiwaniem energii wód i jej przetwarzaniem na energię mechaniczną i elektryczną. Podmorskie młyny wykorzystujące prądy i pływy mają zaletę, jakiej nie ma żadne inne źródło energii odnawialnej – są całkowicie niezależną od warunków atmosferycznych.

8 Energię można również odzyskiwać ze spalania śmieci
ENERRGIA BIOMASY Biomasa jest to substancja organiczna powstająca w wyniku procesu fotosyntezy. Przyrost biomasy roślin zależy od intensywności nasłonecznienia, biologicznie zdrowej gleby i wody Do produkcji biomasy przewiduje się wykorzystanie: słomy roślin zbożowych gałęzi z przecinek sadów oraz innyvh odpadów produkcji roślin i warzyw alkoholi odpadów z przemysłu drzewnego, trocin itp. plantacji lasów energetycznych liściastych(grubizna do budowy domów jednorodzinnych), czuby i gałęzie pocięte na łupki do spalania Energię można również odzyskiwać ze spalania śmieci

9 OGNIWA PALIWOWE W ogniwie paliwowym następuje bezpośrednia przemiana energii chemicznej w energię elektryczną. Jest to ogniwo galwaniczne, w którym paliwo – wodór– jest doprowadzany w sposób ciągły do anody, a utleniacz – tlen w stanie czystym lub mieszaninie (powietrze) – podawany jest w sposób ciągły do katody. Z rury wydechowej samochodu napędzanego ogniwem paliwowym wydobywa się... para wodna.

10 BIBLIOGRAFIA http://katalog.eko.org.pl


Pobierz ppt "Skąd czerpać brakującą energię?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google