Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alternatywne źródła energii - energia słoneczna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alternatywne źródła energii - energia słoneczna"— Zapis prezentacji:

1 Alternatywne źródła energii - energia słoneczna
Przygotowały: Anna Krawczyk Anna Kosowska Monika Grabowska Patrycja Marków

2 Słońce Najbliższa gwiazda; główne źródło energii docierającej do Ziemi; centralne ciało Układu Słonecznego; najjaśniejszy obiekt na niebie.

3 Co i jak? Energia promieniowania słonecznego jest jednym z odnawialnych źródeł energii. Do powierzchni Ziemi nie dociera jednak całość promieniowania słonecznego. Część promieni jest odbijana przez atmosferę (30%), a część jest przez nią pochłaniane (20%). Pozostałe 50% można wykorzystać przy produkcji energii. Na jeden metr kwadratowym powierzchni Ziemi dociera promieniowanie o mocy do 1000 W.

4 Energia Słoneczna Pasywną energię słoneczną można wykorzystywać bezpośrednio do ogrzewania budynków o nowoczesnej konstrukcji. Technologia pozwala także przekształcać energię słoneczną w ciepło lub w energię elektryczną.

5 Zalety energii słonecznej
Ekologiczna Darmowa Bezpieczna Duża wydajność Brak emisji zanieczyszczeń atmosferycznych i gazów cieplarnianych Łatwe utrzymanie/ konserwacja urządzeń Możliwość wykorzystania w gospodarstwach oddalonych od innych źródeł energii

6 Wady energii słonecznej
Trudność korzystania z tego źródła energii (zmienność dobowego i sezonowego promieniowania słonecznego) Trudna do magazynowania Duże koszty budowy instalacji Ogniwa fotowoltaiczne budowane są z użyciem szkodliwych substancji Ustawione ogniwa zajmują dużą powierzchnię

7 Potencjał Polski Polska pod względem nasłonecznienia ma podobne warunki jak np. Niemcy i Francja. Największy dopływ energii uzyskuje się na południu województwa lubelskiego. Najsłabsze warunki znajdują się na Śląsku - w obszarze znajdującym się na styku Czech, Niemiec i Polski. Słabo nasłonecznione jest także wybrzeże (wyjąwszy jego zachodnią część).

8 Spożycia energii słonecznej

9 Przeznaczenie Energia słoneczna może być przetwarzana w kolektorach wodnych i powietrznych w ciepło służące do: - ogrzewania mieszkań, obiektów sportowych, szkół, ośrodków kultury - podgrzewania wody w gospodarstwach domowych, rolnych, basenach, zakładach zasilania pojazdów

10 Sposoby konwersji energii słonecznej na elektryczną
Bezpośrednie przetwarzanie promieniowania na energię (np. ogniwa fotowoltaiczne) Pośrednie przetwarzanie promieniowania na ciepło, a ciepło na energię elektryczną (np. piece i kominy słoneczne)

11 Bibliografia „Encyklopedia Geografia”, Kraków 2008, wyd. GREG
„Encyklopedia Biologia”, Kraków 2008, wyd. GREG „Mała Encyklopedia”, Kraków 2000, wyd. PWN


Pobierz ppt "Alternatywne źródła energii - energia słoneczna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google