Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYJACIELE LASU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYJACIELE LASU."— Zapis prezentacji:

1 PRZYJACIELE LASU

2 Zwierzęta leśne zostały przez mnie wybrane do grona przyjaciół lasu, ponieważ swoim zachowaniem, sposobem bycia stanowią o funkcjonowaniu i rozwoju lasu. Las staje się wówczas naturalny bez udziału ludzi, przypomina dawne stare lasy. Zwierzęta leśne charakteryzują się bardzo ciekawymi cechami. Teraz poznaj niektóre z nich.

3 DZIĘCIOŁ Dzięcioł zajmuje szczególne miejsce wśród ptaków, bowiem pełni bardzo ważne funkcje w środowisku leśnym. Pierwszą z nich jest wydobywanie z drzew szkodników, które są pokarmem dzięciołów, przez co dzięcioł nazywany jest lekarzem drzew. Drugą funkcją jest umiejętność wykuwania dziupli w pniach drzew, które później stają się domami innych ptaków oraz ssaków.

4 WIEWIÓRKA Wiewiórka pospolita jest zwierzęciem nadrzecznym. Zwierzęta te jako jedyny przedstawiciel wiewiórkowatych w Polsce nie zapadają w sen zimowy, aby przetrwać zimę zakopują szyszki i orzechy w ziemi, o czym często zapominają. Zakopany i pozostawiony pokarm daje początek niektórym gatunkom drzew. W ten oto sposób wiewiórki stają się przyjacielem lasu, bowiem przyczyniają się do rozrostu i odbudowy flory leśnej.

5 SOWA Sowa jako ptak łowny poluje na różnego rodzaju zwierzynę, m.in. gryzonie czym przyczynia się do zahamowania rozprzestrzeniania się różnych chorób zwierząt i ogranicza w ten sposób ingerencję gryzoni w leśny ekosystem.

6 DZIK Dzik – poprzez swoje rycie w ziemi przyczyna się do wymieszania górnych warstw gleb leśnych i mieszanie ściółki z glebą mineralną, co powoduje lepsze dotlenienie i użyźnienie gleby. W skład pokarmu wchodzą drobne gryzonie, chore i słabe, młode zwierzęta ssące, rośliny, padlinę co sprawia zmniejszenie możliwości wybuchu chorób.

7 ŁOŚ Łosie to zwierzęta roślinożerne preferują tereny półotwarte, gdzie często żerują. Swoim żerowaniem powstrzymuje nadmierny rozrost słabych roślin, a w ich miejsce pojawiają się mocniejsze i odporniejsze.

8 LIS Lis pełni w lesie rolę sanitariusza, bowiem jego pokarmem są zwierzęta chore i padlina, co zapobiega powstawaniu i rozszerzania się chorób. Zjada również gryzonie, które powodują poważne szkody w gospodarce rolnej i leśnej, przez co przyczynia się do utrzymania równowagi biologicznej w ekosystemach.


Pobierz ppt "PRZYJACIELE LASU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google