Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu?
Dowiesz się po obejrzeniu.

2 O lesie Las – kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.

3 BUDOWA LASU Las nie składa się z samych drzew.
W polskich lasach występują 4 podstawowe warstwy lasu: -Korony drzew -Podszyt (krzewy i młode drzewka) -Runo (rośliny zielne, grzyby, borówki) -Ściółka (opadłe liście, gałęzie, nasiona). Czy wiesz, że…? W Polsce dominującym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, którą leśnicy nazwali królową polskich lasów.

4 Kto chroni las? Leśnicy, chcąc zachować trwałość lasu, pracują nad utrzymaniem lub poprawą warunków życia nie tylko roślin, ale i zwierząt, szczególną uwagę zwracając na zwierzęta chronione, zagrożone oraz uważane za pożyteczne, na przykład mrówki i inne owady drapieżne, płazy, gady, ptaki, nietoperze i inne ssaki.

5 Kto jeszcze chroni las? Czy wiesz, że… Płazy i gady, zjadając owady, również regulują ich liczebność. Np. rzekotka drzewna poluje na owady w koronach drzew. Ptaki owadożerne np. sikorki, oraz ssaki żywiące się owadami np. nietoperze, jeże również chronią drzewa. Zjadają owady, które niszczą las Dziki szukając pokarmu ryją w ziemi, przy okazji spulchniają glebę, zjadają pędraki, ograniczając liczbę szkodliwych owadów w lesie, są więc pożyteczne

6 Funkcja rekreacyjna lasu.
Drzewa sadzone przy drogach chronią przed kurzem i hałasem. Lasy to idealne miejsca na rodzinne czy szkolne wycieczki, wspaniałe miejsce na spacery. Stwarzają warunki do wypoczynku jak też uprawiania sportu np. jazda na rowerze.

7 DRZEWA TO ŹRÓDŁO TLENU CO2 woda
…a tlen to nasze życie, zatem śmiało możemy stwierdzić, że żyjemy dzięki drzewom! woda CZY WIESZ ŻE…? Puszcza Amazońska (Ameryka Pd.) jest nazwana „zielonymi płucami świata”, ponieważ największa produkcja tlenu następuje właśnie tutaj. Jest to największy obszar leśny na świecie.

8 Leśniczy Leśniczy – pracownik Lasów Państwowych, który nie pracuje, lecz pełni swoją misję. Polega ona na obserwacji przyrody, słuchaniu przełożonych oraz mieszkaniu w leśniczówce. Leśniczym jest się z powołania bądź po dziadku, jeśli ma firmę, którą można łatwo przejąć. Przełożonym jest nadleśniczy, zaś podwładnym – podleśniczy. Żonę leśniczego wołają leśniczowa lub leśniczyna, córka – leśniczanka, zaś córeczka – leśniczynianeczka. Analogicznie: nadleśniczyna, podleśniczyna, podleśniczynianeczka itd.

9 Myśliwy Myśliwy – historycznie osoba zajmująca się łowiectwem, uczestnicząca w polowaniach w celu pozyskania mięsa, skór oraz kości, poroża i innych trofeów łowieckich. Obecnie - osoba zajmująca się gospodarką łowiecką zgodnie z prawem łowieckim i etyką łowiecką. W tym znaczeniu - przeciwieństwo kłusownika. Dawne określenia myśliwego: łowca, strzelec.

10 Dziękuję za uwagę!!! Wykonała Klaudia Drohomirecka kl.6
Zastanów się kto jest przyjacielem lasu Dziękuję za uwagę!!! Wykonała Klaudia Drohomirecka kl.6


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google