Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zapraszam do obejrzenia prezentacji pt.: Kto jest przyjacielem lasu?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zapraszam do obejrzenia prezentacji pt.: Kto jest przyjacielem lasu?"— Zapis prezentacji:

1 Zapraszam do obejrzenia prezentacji pt.: Kto jest przyjacielem lasu?

2 Dzięcioł- różnorodność dzięciołów w Polsce jest wcale niemała
Dzięcioł- różnorodność dzięciołów w Polsce jest wcale niemała. Niektórych może zaskoczyć fakt, że żyje u nas 10 gatunków tych ptaków! Największy to dzięcioł czarny (rozpiętość skrzydeł: cm, waga: g), a najmniejszy - dzięciołek (rozpiętość skrzydeł: cm, waga: g). Gatunki te różnią się między sobą nie tylko wielkością, ale także kolorami upierzenia. Jest wśród nich dzięcioł czarny, jest dzięcioł zielony, jest też zielono- siwy. Dzięcioł to jeden z największych przyjaciół lasu, ponieważ dzięcioł stukając w korę drzewa rozłupuje ją i wyjada z drzewa szkodniki takie jak korniki.

3 UWAGA! W lesie znajdują się różne znaki ostrzegawcze lub znaki nakazu, trzeba je przestrzegać, żeby np. nie wystraszyć tutejszej zwierzyny!!! Za nieprzestrzeganie znaków można zostać ukaranym!!! Do lasu również nie wolno wjeżdżać samochodem lub motorem!!! Trzeba przestrzegać ciszy!!!

4 Wiewiórka- występuje w Europie i Azji
Wiewiórka- występuje w Europie i Azji. Jest pospolita na terenie całej Polski, głównie w parkach oraz lasach liściastych. W dziupli ma swoje zapasy, zamieszkuje gniazda ptaków lub buduje je sama. Gniazda te buduje w koronach drzew, zwykle w rozwidleniu gałęzi. Buduje je z trawy i drobnych gałązek i wyściela mchami. Gniazda te mają jeden wejściowy otwór. Jest aktywna w dzień. Jej pożywienie stanowią nasiona, pędy, grzyby, owoce, ale także owady, jaja i pisklęta. Gromadzi zapasy żywności, np. zakopując nasiona – przyczynia się w ten sposób do rozsiewu nasion drzew. Zaobserwowano też, że na gałęziach drzew suszy grzyby. Długi, puszysty ogon odgrywa ważną rolę podczas skoków – stabilizuje kierunek lotu. Ostre pazury pomagają jej wspinać się po drzewach. Wiewiórka jest przyjaciółką lasu, ponieważ zjada różne owady i przyczynia się do rozsiewu nasion przy czym wyrastają nowe drzewa.

5 Uwaga. W lasach są też umieszczane karmniki dla zwierzyny
Uwaga!!!! W lasach są też umieszczane karmniki dla zwierzyny. Nie można samemu karmić zwierząt! Tylko leśnicy mogą uzupełniać karmniki!

6 Sarna europejska– gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy. Samica jest potocznie nazywana kozą, samiec rogaczem lub kozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak na dorosłego samca sarny. Sarna jest przyjaciółką lasu, ponieważ wyjada rośliny dzięki czemu mogą rosnąć nowe.

7 PODSUMOWANIE!!! Przyjacielami lasu są m.in.: dzięcioły, wiewiórki, sarny. Trzeba podporządkowywać się znakom ostrzegawczym i nakazowym w lesie! Sami nie możemy dokarmiać zwierząt leśnych. Są od tego leśnicy!

8 Serdecznie dziękuję za obejrzenie prezentacji!!!


Pobierz ppt "Zapraszam do obejrzenia prezentacji pt.: Kto jest przyjacielem lasu?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google