Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRYJACIELE LASU.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRYJACIELE LASU."— Zapis prezentacji:

1 PRYJACIELE LASU

2 CO WIDZISZ GDY WCHODZISZ
DO LASU ?

3 Gdy wchodzisz do lasu możesz zobaczyć rośliny i zwierzęta.
Las jest domem wielu zwierząt i trzeba o tym pamiętać. Niestety niektórzy o tym zapominają i niszczą go. I wtedy w lesie widzisz śmieci, martwe zwierzęta i powalone drzewa. Chcę wam pokazać kto jest przyjacielem a kto wrogiem lasu.

4 CZŁOWIEK PRZYJACIELEM LASU
Człowiek też jest przyjacielem lasu. Wielu ludzi chroni go i nigdy nie pozwoli go zniszczyć. Ale są i tacy ludzie, którzy nie szanują przyrody i ją niszczą. Prawdziwy przyjaciel lasu nie wyrzuci do niego śmieci. Nie zabije choćby najmniejszego owada. I to się nazywa prawdziwy przyjaciel lasu.

5 ZWIERZĘTA – NAJLEPSI PRZYJACIELE LASU
Zwierzęta to najlepsi przyjaciele lasu. Niektóre z nich pełnią w ważne funkcje. Oto kilka przykładów : Dzięcioł – jest nazywany „Lekarzem drzew”. Swoim długim dziobem wydłubuje korniki z pni drzew, dzięki temu potrafi uratować je od śmierci. Dżdżownica – jest zaliczana do grupy destruentów. Grupa ta zajmuje się rozkładaniem szczątek martwych zwierząt. Czyniąc to użyźnia glebę, która jest potrzebna do rozrastania się lasu. Właśnie dlatego zwierzęta to najlepsi przyjaciele lasu !

6 Oto kilka zagrożeń dla środowiska leśnego :
ZAGROŻENIA DLA LASU Las ma wielu przyjaciół ,ale posiada także wielu wrogów. Oto kilka zagrożeń dla środowiska leśnego : Pożary – wiele osób rozpala ogniska w lesie albo wyrzuca do niego szklane butelki. Takie ognisko i taka butelka mogą spowodować pożar. Ogień w kilka chwil może strawić cały las. Grzyby, huby i korniki – wszystkie te stworzenia mogą zniszczyć las. Należą one do grupy pasożytów. Korniki wgryzają się w drzewo i osłabiają jego budowę. Huby i grzyby przyczepiają się do roślin i wysysają z nich składniki życiowe. W ten sposób można doprowadzić do ruiny lasu. Kłusownicy, śmieciarze i wandale – ludzie, którzy zabijają zwierzęta, śmiecą i niszczą rośliny na pewno nie są przyjaciółmi lasu. Jeżeli widzisz, że tak się dzieje powiadom o tym odpowiednie służby.

7 KODEKS PRZYJACIELA LASU
Zachowuj się cicho ! Nie rozpalaj ognisk ! Nie śmieć ! Nie strasz zwierząt ! Nie niszcz roślin ! Nie wjeżdżaj samochodem ! Nie rozstawiaj namiotów ! Nie wchodź ze zwierzętami ! Nie wyciągaj ptasich jaj z gniazd ! Nie wchodź na uprawy leśne !

8 KONIEC AUTOR Kacper Kopyciński


Pobierz ppt "PRYJACIELE LASU."

Podobne prezentacje


Reklamy Google