Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„PRZYJACIELE LASU”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„PRZYJACIELE LASU”."— Zapis prezentacji:

1 „PRZYJACIELE LASU”

2 Witam Was i zapraszam na krótki spacer po lesie
Witam Was i zapraszam na krótki spacer po lesie. Podczas tego spaceru przedstawię Wam kilku przyjaciół lasu. Tak naprawdę bez lasu nie ma życia. Las jest piękny i uroczy. Tętni różnymi formami życia i obdarza nas wieloma bogactwami. Odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu – jako producent tlenu.

3 MROWISKO

4 Mrówki to bardzo ważni przyjaciele lasu, ponieważ odżywiają się gąsienicami szkodników roślinożernych. Nazywane są policją lasu lub czyścicielami, ponieważ usuwają padlinę oraz małe chore osobniki różnych gatunków zwierząt.

5 BOBRY Kolejnym przyjacielem lasu jest bóbr. Na pierwszy rzut oka moglibyśmy powiedzieć, że bóbr jest szkodnikiem, ponieważ podgryza pnie drzew, które w końcu przewrócą się. Jednak nic bardziej mylnego. Bobry utykają drobne gałęzie drzew w dnach zbiorników wodnych i tym samym zatrzymują wodę w lesie.

6

7 DZIĘCIOŁ Jednym z przyjaciół lasu jest dzięcioł, który wydziobuje z chorych drzew korniki. Nazywamy go lekarzem drzew. .

8 CZŁOWIEK Człowiek jest najważniejszym przyjacielem lasu. Ludzie, którzy pracują w lesie, nazywani są leśnikami. To oni decydują o wycięciu chorych drzew i zasadzeniu nowych. Dokarmiają zwierzęta i dbają o to, aby las nie był zaśmiecany. My sami nie zaśmiecając lasu lub wyrzucając śmieci w lesie tylko do kosza jesteśmy przyjaciółmi lasu.

9 Obecnie z drewna wytwarza się ok. 100 tys. Różnych produktów.
CIEKAWOSTKA Lasy świata produkują w ciągu roku 26,6 mld ton tlenu – ponad połowę rocznego zapotrzebowania ludzi i zwierząt na Ziemi. Obecnie z drewna wytwarza się ok. 100 tys. Różnych produktów. Drzewa, krzewy wydzielają substancje bakteriobójcze – fitoncydy. Sosna, brzoza i jałowiec wytwarzają strefę do 3-5 m wolną od bakterii. W 1 m powietrza leśnego jest razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w powietrzu miejskim 1 ha lasu pochłania w ciągu roku ton CO2 i zatrzymuje ton pyłów.

10 Na końcu mojego spaceru w lesie spotkałam czaplę siwą.
Wszystkich namawiam do spędzania wolnego czasu na łonie natury, podpatrując zwierzęta i ptaki, które odgrywają ważną rolę dla lasu. Dziękuję za uwagę Natalia Strzelczyk


Pobierz ppt "„PRZYJACIELE LASU”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google