Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYJACIELE LASU W lesie żyje bardzo wiele zwierząt, które tu mieszkają, chronią się i zdobywają pokarm. Są to „przyjaciele lasu”. Ich świat jest bardzo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYJACIELE LASU W lesie żyje bardzo wiele zwierząt, które tu mieszkają, chronią się i zdobywają pokarm. Są to „przyjaciele lasu”. Ich świat jest bardzo."— Zapis prezentacji:

1 PRZYJACIELE LASU W lesie żyje bardzo wiele zwierząt, które tu mieszkają, chronią się i zdobywają pokarm. Są to „przyjaciele lasu”. Ich świat jest bardzo różnorodny i bogaty. Mieszkają tu zarówno zwierzęta całkiem malutkie i prawie niewidoczne, jak również bardzo duże i budzące strach.

2 Najwięcej jest tych małych.
Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią OWADY: muchy, komary, pszczoły, chrząszcze, motyle, no i oczywiście pożyteczne i pracowite mrówki. MRÓWKI Małe, pracowite owady to budowniczowie lasu, którzy łączą w całość poszczególne elementy ekosystemu i uczestniczą w większości procesów przyrodniczych. Ich znaczenie w przyrodzie jest ogromne. Silnie oddziałują na różne grupy roślin, bezkręgowców, wpływają na właściwości chemiczne i fizyczne gleb. Są pokarmem dla ptaków i zwierząt, mają ścisły związek z ich biologią. Słusznie uważane są za „sanitariuszki” naszych lasów. Potrafią szybko i sprawnie obrać z tkanek martwe zwierzę ale także regulują liczebność innych owadów, często zapobiegając gradacjom gatunków żerujących na naszych drzewach.

3 W lesie jest mnóstwo PTAKÓW !
Tutaj zakładają swoje gniazda, zdobywają pokarm i ukrywają się. Aby nie wchodzić sobie w drogę, każdy z nich związany jest z innym piętrem lasu. Są wśród nich takie, które pokarmu szukają na dnie lasu, tak jak DROZD czy KOS. Takie, które wspinają się po pniach drzew, jak DZIĘCIOŁ. Czy wreszcie te, które kryją się w koronach drzew, jak ZIĘBA, SÓJKA czy mały RUDZIK !

4 DZIĘCIOŁ Mówi się ,że  dzięcioł jest lekarzem drzew, ponieważ ten ptak pozbywa się z drzew pasożytów np. korników, mrówek i innych szkodników. Oczyszcza obszary leśne. Niektóre gatunki dzięciołów zjadają padlinę, czyli szczątki umarłych zwierząt ,które zupełnie zgniłyby bez pozbycia się ich. Przenosi nasiona w dziobie (np. nasiona szyszek) z różnych miejsc, w ten sposób pozwala im rozprzestrzeniać się. SOWA Sowy tępią uciążliwe gospodarczo gatunki gryzoni takie jak myszy - mysz polną i domową. Polują również na szczury, nornika zwyczajnego, nornicę rudą, karczownika ziemnowodnego, regulując liczebność populacji swoich ofiar. Ze względu na specjalizację zmysłów i specyficzną budowę ciała są skutecznymi drapieżnikami.

5 Zwierzęta, o których teraz opowiemy to SSAKI
ZAJĄCA SZARAKA możecie spotkać prawie wszędzie - w lesie, na polu i na łące. Jest on bardzo przywiązany do miejsca swego urodzenia. WIEWIÓRKA zamieszkuje dziuple lub buduje kuliste gniazda. Zimą nie zapada w sen zimowy, jednak większość czasu spędza w dziupli. Tam też magazynuje nadmiar żywności. Nie wszystkie wiewiórki są rude - te, które żyją w górach mają ciemne umaszczenie.

6 Żyją tutaj ROŚLINOŻERNE sarny, jelenie, łosie, żubry
Wśród dużych zwierząt występujących w lesie jest kilka gatunków ssaków, które z pewnością znasz, choć może nigdy nie miałeś okazji spotkać ich w naturalnym środowisku. WSZYSTKOŻERNE niedźwiedzie MIĘSOŻERNE wilki Żyją tutaj ROŚLINOŻERNE sarny, jelenie, łosie, żubry

7 JELEŃ JELEŃ żyje w stadach (CHMARACH), którym przewodniczy doświadczona samica (ŁANIA). Samce jeleni (BYKI) żyją samotnie lub w niewielkich grupach. W okresie RYKOWISK zbierają się, aby walczyć o przywództwo w stadzie. ŁOŚ ŁOŚ wielkością przewyższa największego jelenia i w przeciwieństwie do jeleni żyje przeważnie samotnie. Łosie również odbywają swoje rykowiska, podczas których dochodzić może do krwawych walk między samcami (BYKAMI). Poroże posiadają tylko samce i nosi ono nazwę ŁOPAT.

8 DZIK Najczęściej można go spotkać na siedliskach lasu mieszanego lub liściastego, zwłaszcza tam, gdzie rosną dęby i buki i gdzie występują bagienka i oczka wodne. Dziki pełnią w lasach pożyteczną rolę, ryjąc ściółkę leśną i glebę i mieszając je nawzajem. LIS LISY to bardzo pospolite drapieżniki naszych lasów. Najczęściej polują na małe zwierzęta, głównie myszy. W swoim naturalnym środowisku lis pełni bardzo pożyteczną rolę selekcjonera i sanitariusza, polując głównie na zwierzynę słabą i chorą oraz likwidując nadmiar gryzoni.

9 Opracowała: Zuzanna Kowalska kl. IV Zespół Szkół w Łęgu Przedmiejskim
Przebyta podróż przez fascynujący świat zwierząt- „przyjaciół lasu”, pozwala zrozumieć niezwykłe interakcje pomiędzy różnorodnymi formami życia. Charakterystyka zachowań i biologii zarówno zwierząt powszechnie występujących, jak i tych niezmiernie rzadkich jest doskonałym dowodem na to, iż istnieje skomplikowany mechanizm rządzący naturą. Opracowała: Zuzanna Kowalska kl. IV Zespół Szkół w Łęgu Przedmiejskim


Pobierz ppt "PRZYJACIELE LASU W lesie żyje bardzo wiele zwierząt, które tu mieszkają, chronią się i zdobywają pokarm. Są to „przyjaciele lasu”. Ich świat jest bardzo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google