Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU ?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU ?"— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU ?

2 MRÓWKI nazywane są budowniczymi lasu lub sanitariuszkami lasu, ponieważ uczestniczą w większości procesów przyrodniczych. Mają silny wpływ na różne grupy roślin, bezkręgowców, wpływają na właściwości chemiczne i fizyczne gleb, a budując podziemne gniazda, spulchniają glebę. Stanowią również pokarm dla wielu ptaków i zwierząt. Jako sanitariuszki potrafią szybko obrać z tkanek martwe zwierzę, ale też regulują liczebność innych organizmów. Owady te szybko i sprawnie reagują na zmiany w środowisku, stąd lasy zamieszkiwane przez nie są zdrowsze i bardziej zróżnicowane. Niektóre ptaki wykorzystują mrówki do pocierania swoich skrzydeł, najprawdopodobniej wynika to z tego, że kwas mrówkowy ma działanie bakterio i grzybobójcze.

3 LIS pełni funkcje sanitarne w lesie, ponieważ podczas polowania, spośród zwierząt łownych chwyta przede wszystkim osobniki chore i słabe, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania chorób.

4 Ornitochoria to skuteczny sposób rozprzestrzeniania się roślin z wykorzystaniem ptaków,
czasami nawet na duże odległości. Takim ciekawym przykładem jest SÓJKA: Ptak ten jesienią żywi się żołędziami, które zbiera z ziemi. A ponieważ często występuje nadmiar żołędzi, sójka tworzy sobie pod mchem leśnym zapasy żywności, o czym często zapomina. Taki przykryty mchem żołądź zaczyna kiełkować i powoli wyrasta z niego dąb.

5 MECH pomaga w gromadzeniu zbyt dużej ilości wody co ogranicza powodzie, chroni również las przed pożarami. Utrwala ruchome podłoże, przeciwdziała erozji gleby, ponieważ jest organizmem pionierskimi, przygotowuje podłoże dla bardziej wymagających roślin.

6 ŻMIJA ZYGZAKOWATA – jej głównym pokarmem są gryzonie
ŻMIJA ZYGZAKOWATA – jej głównym pokarmem są gryzonie. Dzięki spożywaniu ich chroni wiele korzeni, bulw roślin leśnych, które te szkodniki nadgryzają .

7 ŻUK LEŚNY jest rodzajem chrząszcza, nazywany również gnojarzem, ponieważ odżywia się
odchodami. Spożywa także butwiejące : liście, mchy, korę drzew. Śmiało można o nim powiedzieć, że jest sanitariuszem lasu ! Chrząszcz ten ma zwyczaj zakopywania nadmiaru jedzenia w tunelach podziemnych, co spulchnia glebę a martwe cząstki użyźniają ją. Takie działania przyczyniają się również do porządkowania lasu.

8 DZIK ochrania i hoduje las ponieważ ogranicza występowanie szkodliwych owadów poprzez spożywanie ich. Sygnałem dla leśnika jest nadmiernie buchtowany teren. Najprawdopodobniej to znak, że na tych terenach występuje dużo owadów. Dzik buchtując ściółkę miesza ją z glebą mineralną, co przyczynia się do natleniania tych powierzchni, co poprawia strukturę gleby, przyspiesza również proces humifikacji ściółki. Przez odsłonięcie wielu powierzchni gleb mineralnych na przykład przy paprociach, możliwe jest odnowienie naturalne

9 Dzięcioły - ich najważniejsza rola polega na leczeniu drzew
Dzięcioły - ich najważniejsza rola polega na leczeniu drzew. Potrafią wyciągać szkodliwe owady z głębi drewna i zakamarków, z których żaden inny ptak nie potrafiłby tego dokonać. Takie chore drzewo będą leczyły tak długo, aż zostanie oczyszczone z ostatniego szkodnika. Dzięki temu po lesie nie rozprzestrzeni się plaga owadów na inne drzewa. Ptaki te nie odlatuj¹ na zimę, więc odwiedzają swoich pacjentów – drzewa, bezustannie. Pełnią jeszcze jedną ważną rolę w lesie- dzięki wykuwaniu dziupli przygotowują kolebki dla innych gatunków ptaków, tych, które same nie potrafią wydrążyć dziupli. Należą do nich : sowy dudki, pleszki, muchówki, sikory czy też kowaliki

10 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ AMELIA NOWAK
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 W RUMI DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ AMELIA NOWAK


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU ?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google