Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KTO JEST PRZYJACIELEM LASU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU"— Zapis prezentacji:

1 KTO JEST PRZYJACIELEM LASU

2 Przyjacielem lasu jest człowiek który:
Będąc w lesie zachowuje się cicho, nie krzyczy, nie hałasuje ponieważ krzyki i głośne zachowanie może przeszkadzać żyjącym w nim zwierzętom. Nie pali ogniska w lesie. Tylko mała iskra wystarczy, aby powstał wielki pożar, dlatego nie pali ogniska w lesie i nie wyrzuca niedopałków papierosów. Zachowuje czystość. Nie wyrzuca śmieci w lesie! Ostre przedmioty mogą pokaleczyć zwierzęta. Szklane butelki mogą też skupiać światło i stać się przyczyną pożaru! Nie niszczy roślin ani mrowisk, gniazd zwierząt ani norek. Stara się chodzić wydeptanymi ścieżkami, aby nie uszkodzić różnych roślin itd. Jeśli wybiera się na grzyby, nie wyrywa ich całych z ziemi, ale ucina, zostawiając grzybnię. Należy pamiętać, że las to dobro wspólne, które nie odrośnie w ciągu kilku lat, jeśli je zniszczymy

3 S Ł U Ż B A L E Ś N A Służba Leśna – organ odpowiedzialny za ład i porządek na terenie Lasów Państwowych powołany ustawą z dnia 28 września roku o lasach. Do Służby Leśnej zalicza się pracowników Lasów Państwowych zajmujących się m.in. zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego. Zadania te wykonują strażnicy leśni. Strażnik na terenie lasu może karać mandatami oraz pozwać do sądu jako oskarżyciel publiczny. Służby leśne śledzą i prognozują stan zagrożenia pożarowego, występowanie infekcji drzew oraz owadów.

4 M R Ó W K A Mrówki dbają o las jak leśnicy.
Małe, pracowite owady to budowniczowie lasu.  Słusznie uważane są za „sanitariuszki” naszych lasów. Potrafią szybko i sprawnie obrać z tkanek martwe zwierzę ale także regulują liczebność innych owadów, często zapobiegając gradacjom gatunków żerujących na naszych drzewach. Tam gdzie jest odpowiednio dużo mrówek w wyniku rozsądnej gospodarki leśnej, tam rośnie zdrowy las. Mrówki budują także las poprzez rozsiewanie nasion roślin. Robotnice transportują do mrowiska nasiona brzóz, sosen czy świerków, czasami porzucając je po drodze. W ten sposób także budują bogaty w gatunki las. Podobnie rozsiewają rośliny runa, istotnie wzbogacając bioróżnorodność i przy okazji upiększając las kwiatami fiołków, zawilców czy śnieżyczek.

5 D Z I K - przyjazny mieszkaniec lasu
Dziki pełnią w lasach pożyteczną rolę, ryjąc ściółkę leśną i glebę i mieszając je nawzajem. Żywią się owadami, larwami szkodników leśnych. Zjadają również drobne zwierzęta i padlinę. Wpływają tym samym pozytywnie na stan sanitarny lasu.  Nie stronią też od roślin: żołędzi, owoców leśnych, traw, pędów krzewów, korzeni, kłączy i cebulek roślin. Jest to jedno z najbardziej pożytecznych zwierząt bytujących w lesie. Przez leśników dzik jest szanowany, natomiast myśliwi doceniają wysokie walory smakowe mięsa z dzika.

6 P T A K I Naturalną ochronę drzewostanu leśnego stanowią ptaki owadożerne. Sikory, kosy, drozdy, szpaki, zięby i dzięcioły skutecznie tępią szkodliwe owady. Ptaki drapieżne (myszołowy, jastrzębie, krogulce) i sowy zjadają olbrzymie ilości gryzoni oraz innych chorych lub słabych zwierząt.

7 W I E W I Ó R K A Wiewiórka to typowe zwierzę leśne, nadrzewne, występujące w lasach liściastych i iglastych. Żywi się nasionami, pędami, młodą korą, grzybami, owocami oraz owadami, jajami i pisklętami. Nasiona, pączki i młode pędy jodły, sosny i świerka stanowią jej główne pożywienie, a orzechy to przysmak. Gromadzi zapasy na zimę, które kryje po dziuplach, różnych otworach w drzewie i na ziemi. Jest zwierzęciem pożytecznym, zakopuje nasiona, których często nie odnajduje, co przyczynia się do ich rozsiewanie i kiełkowania.

8 Ż U K L E Ś N Y Żuk leśny to kolejny przyjaciel lasu. Zwie się go potocznie gnojarzem, ponieważ często odżywia się odchodami. Je także butwiejące liście, igliwie, mech i korę drzew, dlatego można go śmiało uznać za leśnego sanitariusza. Zwyczajem żuka jest zakopywanie nadmiaru pokarmu w podziemnych tunelach – tworzenie zapasów dla siebie i larw. Takie zachowanie pozwala nie tylko utrzymać las w czystości, ale także poprawia jakość i strukturę gleby. Martwe cząstki bowiem ją użyźniają, a tunele spulchniają.

9 Dominik Szakiel Szkoła Podstawowa w Srokowie kl. V
Opracował: Dominik Szakiel Szkoła Podstawowa w Srokowie kl. V


Pobierz ppt "KTO JEST PRZYJACIELEM LASU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google