Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kto jest przyjacielem lasu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kto jest przyjacielem lasu"— Zapis prezentacji:

1 Kto jest przyjacielem lasu
Las wita nas gościnnie o każdej porze roku. Odkrywa przed nami swoje piękno i zachwyca nas swoim spokojem i majestatem. My, ze swojej strony, powinniśmy to uszanować i spróbować nie niszczyć równowagi pomiędzy człowiekiem a przyrodą.

2 Puszcza Knyszyńska

3 W lesie zabrania się … Ruchu pojazdów poza drogami publicznymi.
Parkowania i biwakowania poza miejscami wyznaczonymi. Zakłócania ciszy. Rozniecania ognia i palenia tytoniu. Puszczania psów luzem. Płoszenia, ścigania, chwytania i zabijania zwierząt. Zaśmiecania i zanieczyszczania gleby i wód. Rozkopywania gruntu i rozgarniania ściółki. Niszczenia drzew, krzewów i innych roślin. Niszczenia urządzeń i obiektów turystycznych oraz tablic i znaków informacyjnych.

4 Czy wiesz że … Lasy Ziemi produkują rocznie ok. 26 mld ton tlenu, zaspokajając połowę zapotrzebowania na tlen wszystkich ludzi i zwierząt. • Jedno drzewo dostarcza takiej ilości tlenu, która zaspokaja dwuletnie potrzeby dorosłego człowieka. • 1 ha lasu wchłania rocznie 140–250 ton CO2 – taką ilość produkuje samochód na trasie liczącej km. • Jedno drzewo pochłania tyle CO, ile produkują dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych. • Las liściasty o powierzchni ha zatrzymuje i następnie oddaje do środowiska m3 wody. • metrowa strefa lasu obniża hałas do poziomu 18–25 decybeli.

5 Zwierzęta Dzik to wszystkożerny ssak o długości ciała do ponad 1,5 metra i wysokości w kłębie do 1 m. Dziki żyją w stadach i prowadzą nocny tryb życia. Samica (locha) po ciąży trwającej 4 miesiące rodzi do 12 młodych, brązowych w żółto-brązowe pasy. Samce (odyńce) łatwo rozróżnić od samic, ponieważ posiadają silnie rozwinięte kły górne (fajki) oraz dolne (szable). Dziki są pożyteczne, gdyż ryjąc w ziemi przyspieszają i ułatwiają odnawianie się lasu.

6 Ograniczają liczbę szkodników.
Dzięcioł to ptak wielkości około 23 cm. Samiec posiada czarnobiałe upierzenie z czerwonym karkiem i pokrywami podogonowymi, na głowie charakterystyczna czarna czapeczka. Zamieszkuje lasy, zadrzewienia śródpolne, parki, ogrody. Gnieździ się w dziuplach, których wykucie zajmuje mu około 3 tygodni pracy zjada owady wykuwane z drewna lub łażące po korze, owoce, nasiona. Ograniczają liczbę szkodników.

7 Mrówka rudnica odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych
Mrówka rudnica odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu ekosystemów leśnych. Latem mrówki jednego mrowiska zabijają ok. 50 tysięcy larw owadów, broniąc w ten sposób las przed masowym ich rozmnożeniem się. W czasie masowego pojawienia się szkodników mrówki jednego mrowiska mogą zniszczyć nawet 10 mln owadów. Ponadto mrówki usuwają martwe szczątki zwierząt, pełniąc rolę "czyścicieli" lasu. W Polsce mrówka rudnica podlega ochronie częściowej. Ochroną objęte są gniazda mrówek.

8 Warstwy lasu

9 Krajobraz leśny

10 Koniec Wyk. Aleksandra Wydra


Pobierz ppt "Kto jest przyjacielem lasu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google