Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorka: Natalia Zawlik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorka: Natalia Zawlik"— Zapis prezentacji:

1 Autorka: Natalia Zawlik
Przyjaciel lasu Autorka: Natalia Zawlik Szkoła podstawowa im. Jana Pawła II w Zespole Szkół w Zygrach Zygry 71 Zadzim

2 Moim zdaniem przyjacielem lasu jest leśniczy, ponieważ to właśnie on dba o las i wszystko co się w nim znajduje.

3 Zwierzęta Leśniczy pomaga zwierzętom, które zostały potrącone przez samochody i tym, które uległy wypadkom w ich naturalnym środowisku. Te zwierzęta potrzebują odpowiedniej opieki dlatego nie mogą zostać same w lesie. Małe zwierzęta, które trafiają do schroniska, wymagają nieustannej opieki. Co trzy godziny trzeba je karmić odpowiednim mlekiem, za pomocą strzykawki.

4 Drzewa Leśniczy sadzi nowe drzewa ale też wycina te, które są chore. Wyznacza obumarłe drzewa do wycięcia. Kontroluje sprzedaż i wywóz drzewa wyciętego z lasu. Dba o to by drzewa sadzić w odpowiedniej odległości, by las był przejrzysty i przytulny dla jego mieszkańców.

5 Pilnowanie porządku w lesie
Leśniczy w lesie musi dopilnować porządku by ludzie nie wyrzucali śmieci, ponieważ często dla nich las to wysypisko śmieci. Musi też dopilnować, aby nie wypalali traw i wiele innych rzeczy. Chce by las był godnym miejscem dla ich mieszkańców.

6 Co robi leśniczy wiosną?
Leśniczy o tej porze roku ma dużo pracy. Zanim coś zrobi musi to zaplanować. Na przykład, aby wiosną posadzić młody las na przygotowanej jesienią powierzchni, leśniczy musi zaplanować, jaki gatunek drzewa ma być posadzony, w jakim miejscu i ile sztuk sadzonek będzie potrzebnych do wysadzenia. Zanim pojawią się owady, należy wykonać i wyłożyć pułapki na poszczególne ich gatunki. By nie dopuścić do opanowania dużej ilości drzew przez szkodliwe owady lub grzyby. Leśniczy przez cały rok dokonuje obserwacji stanu zdrowotnego lasu. Wiosną leśniczy również musi dopilnować, by przy głównych drogach i torach kolejowych wykonane zostały tzw. pasy przeciwpożarowe, które pomagają chronić las przed pożarem

7 Co robi leśniczy latem? O tej porze roku leśniczy sprawdza tegoroczne i starsze uprawy leśne, bo trudno nadążyć z ich pielęgnowaniem. To także pora, gdzie widać już błędy w sadzeniu oraz efekty działalności różnych owadów i grzybów. W tej porze roku często dochodzi do pożarów, dlatego leśniczy musi dopilnować by tzw. pasy pożarowe były w lesie.

8 Co robi leśniczy jesienią?
Jesienią leśniczy w młodszych drzewostanach wyznacza drzewka obumarłe, chore lub z wadami, które należy usunąć, by te, które pozostają miały lepsze warunki do rozwoju. Ścięte drewno leśniczy musi pomierzyć i odebrać, a także być obecnym przy jego sprzedaży i wywozie. W ramach ochrony lasu późną jesienią należy dokonać prognozy wystąpienia szkodliwych dla lasu owadów. Na podstawie liczby zebranych szkodników spod jednego drzewa można ustalić, czy w przyszłym roku będzie ich dużo, czy mało.

9 Co robi leśniczy zimą? Do zadań zimowych leśniczego należy m.in. dokarmianie zwierząt, ponieważ trudno im znaleźć jedzenie pod śniegiem. Buduje karmniki dla ptaków i wiesza je na drzewach. Wsypuje do nich ziarno. Dla większych zwierząt buduje paśniki. To właśnie dzięki niemu zwierzęta przeżywają zimę. Pod koniec roku leśniczy również musi wyznaczyć powierzchnie lasu, które planowane są do wycięcia. W tym celu musi pomierzyć wszystkie drzewa, by ustalić ile drewna pozyska się z danej powierzchni. Jest to tzw. szacunek brakarski. Mierzy się średnicę i wysokość drzewa, a wyniki pozwalają określić ile drewna nadleśnictwo planuje pozyskać w następnym roku. Zimą leśniczy nie ma tak wiele obowiązków. Po lekkiej zimie może się okazać, że dokarmianie nie było potrzebne, ale w przypadku pojawienia się grubej pokrywy śniegu i mrozów zwierzęta wtedy pójdą do miejsc, gdzie zawsze coś znajdą.

10 Właśnie to, co opisałam świadczy o tym, że leśniczy jest przyjacielem lasu. Dba o las i jego mieszkańców. Utrzymuje porządek w lesie. Pomaga zwierzętom o każdej porze roku i dnia. Dziękuje za uwagę!


Pobierz ppt "Autorka: Natalia Zawlik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google