Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaciel lasu MRÓWKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaciel lasu MRÓWKA."— Zapis prezentacji:

1 Przyjaciel lasu MRÓWKA

2 Mrówka Mrówki żyją w zorganizowanej społeczności. Rodzina składa się z królowej, robotnic i żołnierzy. Mieszkają w lesie sosnowym lub mieszanym, i w miejscach zacienionych budują swoje kopce z drobnych gałązek i igieł sosnowych. Kopce mogą mieć ok. 1,5 m wysokości i ok. 3 m średnicy. W jednym mrowisku żyje nawet ok. miliona osobników.

3 Mrówka Mrówka rudnica jest owadem leśnym. Robotnica ma odwłok, tułów, wierzch głowy, a także część odnóży czarnobrązowe, pozostałe części ciała są rude. Długość ciała robotnicy wynosi 6–9 mm, a samca i samicy 9–11 mm.

4 Mrówka Oczyszcza otoczenie mrowiska zjadając martwe zwierzęta i owady.
Niektóre gatunki mrówek, np. gmachówki zasiedlają obumarłe pniaki lub leżące pnie drzew, przyśpieszając ich rozkład i obieg materii.

5 Mrówka Chroni drzewa i roślinność zjadając szkodniki, które stanowią nawet do 75% pokarmu zjadanego przez mrówki. Ofiarą jednej dużej kolonii pada rocznie od 5 do 10 milionów owadów. Są gatunki mrówek, które potrafią uratować las np. przed atakiem borecznika.  W pobliżu mrowisk drzewa pozostają nietknięte przez szkodniki owadzie.

6 Mrówka Wzbogaca runo leśne spulchniając ziemię i przenosząc nasiona roślin. Robotnice transportują do mrowiska nasiona brzóz, sosen czy świerków, czasami porzucając je po drodze. W ten sposób także budują bogaty w gatunki las. Mrówki z jednego kopca potrafią w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego rozprzestrzenić nawet 30 tysięcy nasion. Gleba w pobliżu mrowisk jest mniej zakwaszona niż na pozostałym obszarze lasu. Dzięki temu mogą rozwijać się na niej rośliny niewystępujące w innych miejscach.

7 Mrówka Pomaga w higienie zwierzętom leśnym opryskując je kwasem mrówkowym i niszcząc na nich insekty. Sama też bywa pokarmem dla niektórych ptaków i zwierząt.

8 Mrówka Mrówka to mały, pracowity owad uczestniczący w większości procesów przyrodniczych. Jest nazywana strażnikiem, budowniczym lub sanitariuszem lasu. Jej znaczenie w przyrodzie jest ogromne, a las pozbawiony mrówek stałby się niemal bezbronny.

9 Przygotował: Mateusz Balcerzak
Źródła informacji: „Wielkie maleństwa” Roman Witek. Przyroda Polska, 2010. ,,Ilustrowana encyklopedia zwierząt Polski’’. Wikipedia, Internet. Przygotował: Mateusz Balcerzak Publiczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem w Nowej Wsi kl. IV


Pobierz ppt "Przyjaciel lasu MRÓWKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google