Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Św. Maksymilian Maria Kolbe- patron naszych czasów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Św. Maksymilian Maria Kolbe- patron naszych czasów."— Zapis prezentacji:

1 św. Maksymilian Maria Kolbe- patron naszych czasów

2 Rajmund Kolbe urodził się w 1894r. w Zduńskiej Woli. Wraz z rodzicami przeniósł się do Łodzi. Ojciec pracował w fabryce, a matka prowadziła sklep. Rajmund Kolbe urodził się w 1894r. w Zduńskiej Woli. Wraz z rodzicami przeniósł się do Łodzi. Ojciec pracował w fabryce, a matka prowadziła sklep. Gdy miał 12 lat ukazała się mu Matka Boska. Jej przepowiednia miała oznaczać dalsze losy chłopca. Wstąpił więc do zakonu franciszkanów i przyjął imię Maksymilian. Gdy miał 12 lat ukazała się mu Matka Boska. Jej przepowiednia miała oznaczać dalsze losy chłopca. Wstąpił więc do zakonu franciszkanów i przyjął imię Maksymilian. Całe jego życie było pełne pracy dla drugiego człowieka. Wiele podróżował, szukał nowych rozwiązań technicznych, był wydawcą i redaktorem pisma „Rycerz Niepokalanej”. W czasie II wojny światowej trafił do obozu w Oświęcimiu. Tam oddał swe życie za drugiego człowieka. Został uznany za męczennika i ogłoszony świętym przez papieża Jana Pawła II w 1982r. Całe jego życie było pełne pracy dla drugiego człowieka. Wiele podróżował, szukał nowych rozwiązań technicznych, był wydawcą i redaktorem pisma „Rycerz Niepokalanej”. W czasie II wojny światowej trafił do obozu w Oświęcimiu. Tam oddał swe życie za drugiego człowieka. Został uznany za męczennika i ogłoszony świętym przez papieża Jana Pawła II w 1982r.

3 stanowił skromny, brązowy habit Od czasu, gdy wstąpił do zakonu jego ubiór stanowił skromny, brązowy habit przepasany sznurem. Charakterystyczne były jego znoszone sandały. Jego zawsze pogodną twarz zdobiły małe, druciane okulary.

4 Rycerzy Niepokalanej Niepokalanów Jedną z jego licznych pozytywnych cech była pomysłowość i kreatywność. Już w okresie studiów w Rzymie założył stowarzyszenie Rycerzy Niepokalanej. Po powrocie do Polski założył klasztor i wydawnictwo o nazwie Niepokalanów. Podobne ośrodki tworzył za granicami Polski, między innymi w Japonii, Chinach, Indiach. Uruchomił radiostacje modernizacji drukarni planował budowę lotniska Uruchomił radiostacje i rozpoczął nadawanie własnych audycji z Niepokalanowa. Cały czas myślał o modernizacji drukarni, by zwiększyć nakład pisma. Marzył o stworzeniu specjalnego działu filmowego oraz planował budowę lotniska na terenie klasztoru, co pomogło by mu w szybszym rozprowadzaniu publikacji.

5 Przyjęcie czerwonej korony oznaczało jego zgodę na męczeństwo Od wczesnego dzieciństwa był wychowywany w wierze katolickiej. Religijność stała się jego symboliczną cechą. Potwierdzeniem tego była jego relacja o objawieniu się mu Matki Boskiej. Przyjmując od niej białą koronę zdecydował, że zostanie zakonnikiem. Przyjęcie czerwonej korony oznaczało jego zgodę na męczeństwo. Wszystkie jego działania miały na celu szerzenie kultu Matki Boskiej. Godne uwagi jest to, że już jako młody chłopak zdecydował się służyć Bogu.

6 postanowił oddać własne życie za niego Ukoronowaniem jego życia i wiary był czyn, jakiego dokonał w obozie zagłady w Oświęcimiu. Gdy Niemcy skazali na śmierć jednego z więźniów Franciszka Gajowniczka, Maksymilian bez wahania postanowił oddać własne życie za niego. Wiedział, że tamten ma rodzinę i jest potrzebny dzieciom. Przez wiele dni był głodzony w celi śmierci, a na koniec faszyści wstrzyknęli mu śmiercionośny zastrzyk z fenolu. Tak spełniła się przepowiednia Matki Boskiej, w którą całe życie wierzył Maksymilian. Ofiarnością i heroizmem wypełnił przykazanie miłości.

7 Jego imię noszą parafie w wielu miastach Jego imię noszą parafie w wielu miastach. Wzniesiono posągi zakonnika. Św. Maksymilian – patron energetyków W dniu 14 sierpnia wszystkie osoby związane z elektroenergetyką, czyli wytwarzaniem, przesyłem i rozdziałem energii elektrycznej, obchodzą swoje święto – Dzień Energetyka. Św. Maksymilian – patron energetyków, szeroko interesując się nowinkami technicznymi, zakładał również małe elektrownie, które dostarczały energii elektrycznej jego drukarniom i radiostacjom. św. Maksymiliana Marię Kolbego Patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce 22 maja 1999 Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanowiła św. Maksymiliana Marię Kolbego Patronem Honorowych Dawców Krwi w Polsce. Senat RP 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. 21 października 2010 Senat RP podjął uchwałę o ogłoszeniu roku 2011 Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Jest patronem Gimnazjum nr 37 w Krakowie i parafii św. M. M. Kolbe w Mistrzejowicach. Jest patronem Gimnazjum nr 37 w Krakowie i parafii św. M. M. Kolbe w Mistrzejowicach. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Gimnazjum im. Św. M.M.Kolbe Ołtarz w kościele w Mistrzejowicach


Pobierz ppt "Św. Maksymilian Maria Kolbe- patron naszych czasów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google