Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

5 dni przed wakacjami Tydzień nauki opartej na doświadczeniu w szkole w Vasaramäki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "5 dni przed wakacjami Tydzień nauki opartej na doświadczeniu w szkole w Vasaramäki."— Zapis prezentacji:

1 5 dni przed wakacjami Tydzień nauki opartej na doświadczeniu w szkole w Vasaramäki

2 Nowa podstawa programowa w fińskich szkołach Rząd Finlandii zaakceptował nową podstawę programową dla szkół podstawowych i średnich. Podstawa ta ma wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2016 r. My (nauczyciele) mamy nauczyć się nowego podejścia do nauczania. Niektóre lekcje będą prowadzone w interdyscyplinarny sposób, a nauka będzie oparta na doświadczeniu. Nowa podstawa wymaga stworzenia nowych programów nauczania. Uczniowie będą teraz integralną częścią procesu ich tworzenia. Minimalna ilość zajęć opartych na doświadczeniu to dwa tygodnie w roku. Takie nauczanie (oparte na doświadczeniu) zostanie przećwiczone w naszej szkole w ostatnim tygodniu przed wakacjami. Będziemy stosować edukację pozaformalną przez cały czas trwania projektu.

3 Burza mózgów Urządziliśmy spotkanie w sprawie tematyki projektu. Czego chcielibyśmy się nauczyć? Dlaczego i jak? Nauczyciele zaproponowali nasze rodzinne miasto lub któreś z państw w europie jako temat, ale uczniowie zasugerowali 4 inne: zdrowy tryb życia, zabawa, sport oraz przyjaźń. Zdecydowaliśmy, że skupimy się na tematach wybranych przez uczniów. Pod koniec tygodnia uczniowie postanowili urządzić imprezę na plaży. Nauczyciele zaczęli planować warsztaty w parach.

4 Planowane zadania Uczniowie wybierają warsztat według swoich upodobań. Oto kilka przykładów grup warsztatowych: – Grupa 1. Zbadanie tego, jakie są nasze potrzeby żywieniowe, co powinno zawierać zdrowe jedzenie i jak je przygotować. Ta grupa zrobi np. zdrowe koktajle na imprezę plażową. – Grupa 2. Zaplanowanie muzyki i innych rozrywek na imprezę. – Grupa 3. Zdobycie informacji na temat różnych sportów plażowych, na przykład petanque. Uczniowie będą uczyli tych sportów pozostałych uczniów. Mogą też stworzyć nową grę. – Grupa 4. Przygotowanie ścieżki dydaktycznej dla pozostałych uczniów.

5 Planowane zadania – Grupa 5. Lokalna Grupa Czerwonego Krzyża ma nauczyć uczniów podstaw pierwszej pomocy. Ta grupa koncentruje się na znaczeniu przyjaźni jako części zdrowego trybu życia. Ma też przygotować jakąś rozrywkę na czas imprezy. – Grupa 6. Nagrywa i opisuje wydarzenia z całego tygodnia na szkolnym blogu. Uczniowie i nauczyciele samodzielnie decydują, czym się będą zajmować przez ten tydzień. Nie mamy nic do stracenia, ale dużo do nauczenia się. Nauczyciele mogą włączyć nauczanie swoich przedmiotów do zadań grupowych podczas tego tygodnia. Mamy nadzieję, że uczniowie polubią samodzielną naukę i poszukanie własnych celów rozwojowych.

6 Podsumowanie Rozważamy temat europejskich państw na następny tydzień oparty na doświadczeniach na jesieni, jeśli ten projekt się sprawdzi. Uczniowie mogą zaproponować polską kulturę jako temat, zarówno jak i kulturę innych państw. Umieściliśmy flagi w prezentacji dla przypomnienia przyjemnego czasu, jaki spędziliśmy w Polsce.

7 „W międzyczasie” w Finlandii (styczeń 2016)


Pobierz ppt "5 dni przed wakacjami Tydzień nauki opartej na doświadczeniu w szkole w Vasaramäki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google