Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

The United States of America. } Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia po angielsku Thanksgiving Day – święto obchodzone w USA w czwarty czwartek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "The United States of America. } Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia po angielsku Thanksgiving Day – święto obchodzone w USA w czwarty czwartek."— Zapis prezentacji:

1 The United States of America

2

3 } Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia po angielsku Thanksgiving Day – święto obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621. } Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia po angielsku Thanksgiving Day – święto obchodzone w USA w czwarty czwartek listopada, a w Kanadzie w drugi poniedziałek października jako pamiątka pierwszego Dziękczynienia członków kolonii Plymouth w 1621.

4 Obowiązkowym elementem Święta Dziękczynienia jest pieczony indyk faszerowany nadzieniem z chleba. Na stołach pojawiają się także: szynka, słodkie ziemniaki, piure, fasolka i żurawina. Będą też ciasta - z dyni lub z jabłkami. Po obfitej kolacji mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obejrzą mecze futbolu amerykańskiego. Obowiązkowym elementem Święta Dziękczynienia jest pieczony indyk faszerowany nadzieniem z chleba. Na stołach pojawiają się także: szynka, słodkie ziemniaki, piure, fasolka i żurawina. Będą też ciasta - z dyni lub z jabłkami. Po obfitej kolacji mieszkańcy Stanów Zjednoczonych obejrzą mecze futbolu amerykańskiego.

5

6 Valentine's Day Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Pomimo katolickiego patrona tego święta, czasem wiązane jest ono ze zbieżnym terminowo zwyczajem pochodzącym z Cesarstwa Rzymskiego, polegającym głównie na poszukiwaniu wybranki serca, np. przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Współczesny dzień zakochanych nie ma jednak bezpośredniego związku z jednym konkretnym świętem starożytnego Rzymu, choć jest kojarzony z takimi postaciami z mitologii jak Kupidyn, Eros, Pan czy Juno Februata.

7 Verse poem Today is Valentine's day And I just have to say: Our love will last very long It's like dragon- big and strong I love you, you love me We are happy like a flower and bee. Today is Valentine's day And I just have to say: Our love will last very long It's like dragon- big and strong I love you, you love me We are happy like a flower and bee.

8 Dzień świstaka 2 lutego, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie obchodzony jest Dzień Świstaka. Święto to wywodzi się ze starych pogańskich obchodów środka zimy. Tradycyjnie obserwowano wtedy świstaka lub jeża - jeśli zwierzątko wychodząc z nory zobaczyło swój cień, cofało się, co miało oznaczać kolejne 6 tygodni zimy. Natomiast jeśli jeż lub świstak nie zobaczył cienia, śmiało wychodził z nory, co miało oznaczać rychłe nadejście wiosny.

9 Tradycyjnie w Dniu Świstaka oprócz obserwacji świszcza urządza się wspólny posiłek, a podczas obchodów święta angielski zostaje zastąpiony językiem pensylwańskim, a ludzie mówiący po angielsku mają obowiązek wrzucić drobną kwotę do specjalnej misy.

10 11 listopada W dniu 11 listopada 1918 r. marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. Niemcy podpisały rozejm. Było to w wagonie kolejowym niedaleko Compiegne pod Paryżem.

11 W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Brały w niej udział 33 państwa; w czasie jej trwania zmobilizowano 70 milionów ludzi, 10 milionów poniosło śmierć, a prawie 20 milionów zostało rannych.

12 Boże NarodzenieBoże Narodzenie w Stanach Zjednoczonych. Boże Narodzenie Stany Zjednoczone to istna mieszanka kulturowa i rasowa społeczeństwa. Typowo amerykański sposób obchodzenia świąt zbiera to, co najpiękniejsze z innych kultur. Tak właśnie wykreował się amerykański wizerunek obchodzenia świąt. Oczekiwanie i planowanie świąt odbywa się dużo wcześniej niż np. w Polsce. Oczywiście święta oznaczają wydatki i wielkie zakupy.

13 Tradycja ubierania choinki w USA. W USA choinka jest ubierana nawet na początku grudnia. W Polsce, w tradycji bożonarodzeniową radość przeżywa się do 2 lutego i do tego dnia choinka stoi w wielu polskich domach. W USA choinkę usuwa się już kilka dni po świętach. Do amerykańskich tradycji zalicza się także Christmas Party – przyjęcia świąteczne oraz dekorowanie domów różnokolorowymi światełkami (oczywiście im dekoracja bogatsza, tym lepsza). Św. Mikołaj odwiedza domy nocą, wchodząc przez komin. Mniejsze prezenty wkłada do charakterystycznych skarpet które wiszą najczęściej przy kominach, a większe kładzie pod choinką.

14 WOJNA SECESYJNA Wojna secesyjna – wojna domowa, która miała miejsce w latach 1861- 1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub "północą") i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub "południem"), które wystąpiły z Unii. Wojna secesyjna – wojna domowa, która miała miejsce w latach 1861- 1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub "północą") i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub "południem"), które wystąpiły z Unii. Nazwa "wojna secesyjna" pochodzi od secesji (wystąpienia) stanów skonfederowanych z Unii. Powszechną nazwą, stosowaną zwłaszcza w USA. Jest także "amerykańska wojna domowa" (ang. American Civil War). Znana jest także jako "wojna pomiędzy stanami" i "wojna o niepodległość południa". Zapoczątkowało ją ostrzelanie

15 ODKRYCIE AMERYKI Sześć lat przed sukcesem rywala Krzysztof Kolumb udał się w swą pierwszą wyprawę na zachód, która doprowadziła do odkrycia nowego kontynentu. Kolumb po krótkiej podróży z Wysp Kanaryjskich dotarł w 1492 do stałego lądu, który, jak sądził, był wschodnimi wybrzeżami Indii. W istocie dotarł do Karaibów. Kolumb w czasie swych czterech podróży, z których ostatnia się odbyła w latach 1502-1504 odwiedził Haii, Kubę, Jamajkę, Portoryko, Trynidad. Opłynął też półwysep Jukatan i dotarł do kontynentu w okolicach Wenezueli i Panamy. Sześć lat przed sukcesem rywala Krzysztof Kolumb udał się w swą pierwszą wyprawę na zachód, która doprowadziła do odkrycia nowego kontynentu. Kolumb po krótkiej podróży z Wysp Kanaryjskich dotarł w 1492 do stałego lądu, który, jak sądził, był wschodnimi wybrzeżami Indii. W istocie dotarł do Karaibów. Kolumb w czasie swych czterech podróży, z których ostatnia się odbyła w latach 1502-1504 odwiedził Haii, Kubę, Jamajkę, Portoryko, Trynidad. Opłynął też półwysep Jukatan i dotarł do kontynentu w okolicach Wenezueli i Panamy.

16 OTO CZLOWIEK KTÓRY ODKRYŁ AMERYKĘ Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo Cristóbal Colón (ur. 25 sierpnia lub 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz i nawigator (tradycyjnie uważany za Genueńczyka, według najnowszych odkryć prawdopodobnie Katalończyk).


Pobierz ppt "The United States of America. } Dzień Dziękczynienia, Święto Dziękczynienia po angielsku Thanksgiving Day – święto obchodzone w USA w czwarty czwartek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google