Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Od wschodu do zachodu można przemierzyć region śladami ważnych wydarzeń historycznych Francji, począwszy od ruin Bavay liczących ponad 2 tys. lat. Średniowiecze,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Od wschodu do zachodu można przemierzyć region śladami ważnych wydarzeń historycznych Francji, począwszy od ruin Bavay liczących ponad 2 tys. lat. Średniowiecze,"— Zapis prezentacji:

1

2

3 Od wschodu do zachodu można przemierzyć region śladami ważnych wydarzeń historycznych Francji, począwszy od ruin Bavay liczących ponad 2 tys. lat. Średniowiecze, rewolucja francuska, Napoleon, dwie wojny światowe,… region obfituje w bogate i fascynujące dziedzictwo. Lille, stolica regionu zanim trafiło w ręce Francuzów należało do historycznej Flandrii, Burgundii oraz Hiszpanii.

4 W znakomity sposób łączy historię z nowoczesnością. Wąskie uliczki starego miasta w równym stopniu przyciągają turystów, co wieże nowoczesnego centrum biznesowego Euralie, „Beffroi de Lille” albo wieża „Art deco” wpisana na listę światowego dziedzictwa Unesco. Lille posiada drugi co do wielkości Pałac Sztuk Pięknych (Palais des Beaux-Arts) we Francji, zaraz po Luwrze… W 2004 roku Lille była europejską stolicą kultury. Liczne muzea, teatry, przedstawienia baletowe, koncerty, sprawiają, że miasto żyje sztuką.

5 W regionie wysuniętym najdalej na północ, czyli w Nord-Pas-de- Calais, spotyka się ludność dość wymieszaną pod względem kulturowym i narodowościowym. Oprócz Francuzów, mieszka tutaj ludność pochodzenia flamandzkiego. Widoczne jest to także w tutejszej kuchni, a zwłaszcza w nazwach dań. Przykładem może być potjevlesh czyli danie flamandzkie przypominające gulasz z czterech rodzajów mięsa.

6 Jako że Francja słynie także z rozmaitych wędlin oraz pasztetów, również w północnej, a także zachodniej części kraju, spotyka się wyroby wędliniarskie produkowane tylko tutaj np. słynną kiełbaskę Andouillette przyrządzaną z wieprzowiny z dodatkiem cebuli, pieprzu oraz innych przypraw. Specjalnością Normandii ze względu na duże uprawy jabłoni są alkohole na bazie soku jabłkowego, takie jak: calvados i cydr. Wykorzystuje się je także jako dodatek do wielu dań np: do kurczaka w calvadosie. Całe północno-zachodnie wybrzeże Francji ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego i Morza Północnego, tak wiec kuchnia tych regionów szczyci się również licznymi potrawami z wykorzystaniem owoców morza.

7 Halluin to miejscowość i gmina we Francji, w regionie, w Nord-Pas-de-Calais departamencie Nord. Herb gminy Halluin

8 Nazwa Halluin pojawia si ę po raz pierwszy w 1066 roku, kiedy ziemia została przyznana przez hrabiego Baldwina w rozdziale Saint-Pierre de Lille. W 1614, Halluin został opisany jako tytuł barona. Pod koniec XV wieku, panowie Halluin były takie same jak te z Komen: House of Croy, Croy-line, Henin Liétard i wreszcie Władcy Orleanu.

9 Przemysł odzie ż owy rozwija si ę bardzo wcze ś nie Halluin stały si ę punktem odniesienia w dziedzinie tkactwa. Jego poło ż enie w pobli ż u granicy i miejsce M ě nín doprowadziły go pod uwag ę kilka razy. Z tego powodu w 1582 roku, ksi ążę Parmy był fort zbudowany na miejscu dawnych ko ś ciołów by wytrzyma ć ataki rebeliantów w s ą siednim mie ś cie.

10 Państwo Francja Region Nord-Pas-de-Calais Departament Nord Położenie 50° 47´N 3° 8´E Powierzchnia 112,56km² Ludność(199 0) liczba gęstość 17 629 1,404 os./km² Kod pocztowy 59250 Kod INSEE 59279

11 10 urzekających rzeczy w Nord - Pas de Calais:

12 Krajobrazy Wiatraki na wsiach Piękne zabytki Rewelacyjne okolice Gruzy starego miasta Urocze kawiarnie i restauracje Ujmujący język francuski Piękny zachód słońca na francuskim wybrzeżu Rejsy gondolami Wyśmienita i wyszukana kuchnia


Pobierz ppt "Od wschodu do zachodu można przemierzyć region śladami ważnych wydarzeń historycznych Francji, począwszy od ruin Bavay liczących ponad 2 tys. lat. Średniowiecze,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google