Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zasadniczą część Nadleśnictwa stanowią Lasy Pszczyńskie, niekiedy dzielone na : -Lasy Kobiórskie (część zachodnia) -Lasy Pszczyńskie (część wschodnia,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zasadniczą część Nadleśnictwa stanowią Lasy Pszczyńskie, niekiedy dzielone na : -Lasy Kobiórskie (część zachodnia) -Lasy Pszczyńskie (część wschodnia,"— Zapis prezentacji:

1

2 Zasadniczą część Nadleśnictwa stanowią Lasy Pszczyńskie, niekiedy dzielone na : -Lasy Kobiórskie (część zachodnia) -Lasy Pszczyńskie (część wschodnia, dawniej Dolne Lasy Pszczyńskie). Obszar Nadleśnictwa położony jest na południe od przemysłowego centrum województwa śląskiego. W zasięgu terytorialnym nadleśnictwa znajdują się m.in. miasta Tychy, Mikołów i Pszczyna, a najbardziej na północ wysunięte kompleksy leśne Nadleśnictwa oddalone są o ok. 10 km od centrum Rudy Śląskiej i ok. 12 km od centrum Katowic.

3

4

5 SOSNA 61,3 % DĄB 7,7% BRZOZA 6,8% ŚWIERK 6,2%

6 BUK 5,8% OLCHA 4,6 % JODŁA I POZOSTAŁE DRZEWA IGLASTE 4% TOPOLA I POZOSTAŁE DRZEWA LIŚCIASTE 2,5%

7 Jedną z podstawowych funkcji gospodarki wielofunkcyjnej jest szerokie udostępnienie lasów społeczeństwu w celu nauki, odpoczynku i rekreacji. Lasy Pszczyńskie mają długą historię i ugruntowaną tradycję myśliwską. Obok atrakcji przyrodniczych – pięknych drzewostanów, kwiecistych łąk, licznych stawów i bagien z bogatą florą i fauną oraz innych osobliwości natury (jak choćby jednego z kilku w kraju stad żubrów) w Lasach Pszczyńskich i ich otoczeniu znajdziemy wspaniałe zabytki architektury, kultu, sztuki oraz tradycji myśliwskiej. Lasy Pszczyńskie przygotowane są również na przyjęcie turystów; posiadają dobrze rozwiniętą bazę turystyczną i rekreacyjną.

8 Historia pszczyńskiej hodowli żubra rozpoczyna się w 1865 r., kiedy to książę Jan Henryk XI Hochberg sprowadził z Białowieży cztery żubry. Obecnie w lasach miejscowego nadleśnictwa żyje, w warunkach zbliżonych do naturalnych, 35 sztuk tych zwierząt. Od 2006 r. turyści mogą podglądać żubry w pokazowej zagrodzie utworzonego przez Lasy Państwowe Ośrodka „Pszczyńskie Żubry” w Jankowicach koło Pszczyny. Król polskich lasów jest tu dosłownie na wyciągnięcie ręki – można oglądać go ze ścieżki biegnącej wokół zagrody. Przy ścieżce ustawione są tablice informujące o historii pszczyńskich żubrów i ich zwyczajach. Ich prestiż jako wspaniałego łowiska ugruntował były właściciel Książę Jan Henryk XI Hochberg von Pless.

9 Sprzedaje rocznie około 100 tyś. m3 drewna, z czego ok. 17 tyś. m3 przeznaczonych jest do sprzedaży detalicznej, głównie jako drewno opałowe na zaspokojenie potrzeb miejscowej ludności.

10 Nadleśnictwo Kobiór zostało utworzone w roku 1820, jednak udokumentowana historia Lasów Pszczyńskich sięga roku 1179, kiedy to książę krakowski Kazimierz Sprawiedliwy darował tutejsze ziemie księciu raciborskiemu Mieszkowi I. W późniejszym czasie, na przestrzeni dziejów lasy te wielokrotnie zmieniały swoich właścicieli i przynależność państwową. W 1937 r. z tytułu zadłużeń majątkowych księcia Jana Henryka Hochberga lasy przeszły na własność Skarbu Państwa, a po zakończeniu II wojny światowej weszły w skład Lasów Państwowych jako Nadleśnictwa Kobiór, Orzesze, Żwaków i Pszczyna. W latach powojennych kilkakrotnie następowały reorganizacje Nadleśnictw. W obecnym kształcie Nadleśnictwo Kobiór funkcjonuje od 1 stycznia 2003 roku.

11 Lasy kryją wiele pamiątek po naszych poprzednikach – na zdjęciu jeden z wielu pamiątkowych kamieni na terenie leśnictwa Kobiór

12 W dniu 2 marca 2016roku Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczył ordery i odznaczenia kilkudziesięciu osobom zasłużonym w różnych dziedzinach życia społecznego i pracy zawodowej. Postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 29 października 2015r. jednym z wyróżnionych Brązowym Krzyżem Zasługi został emerytowany pracownik Nadleśnictwa Kobiór Leśniczy Leśnictwa Międzyrzecze Wojciech Tęsiorowski.

13 Aleksandra Ptasznik Beniamin Mędela Anna Wróbel


Pobierz ppt "Zasadniczą część Nadleśnictwa stanowią Lasy Pszczyńskie, niekiedy dzielone na : -Lasy Kobiórskie (część zachodnia) -Lasy Pszczyńskie (część wschodnia,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google