Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kuchnia średniowieczna Kroniki opisują kuchnię polską jako obfitą, ciężką, korzenną z dużą ilością mięsa i kasz. Dawna kuchnia polska opierała się na.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kuchnia średniowieczna Kroniki opisują kuchnię polską jako obfitą, ciężką, korzenną z dużą ilością mięsa i kasz. Dawna kuchnia polska opierała się na."— Zapis prezentacji:

1

2 Kuchnia średniowieczna Kroniki opisują kuchnię polską jako obfitą, ciężką, korzenną z dużą ilością mięsa i kasz. Dawna kuchnia polska opierała się na potrawach ze zboża, głównie proso, żyto i pszenica. Stosowano duże ilości przypraw. Używano mięsa z dzikich zwierząt (niedźwiedź, tur, łoś, przepiórka, kuropatwa),ryb (leszcz, szczupak, karp, karaś, sum, węgorz, łosoś, dorsz, śledź) oraz zwierząt hodowlanych (świnia, owca, koza, ptactwo domowe). Warzywa takie jak marchew, ogórek, kapusta, cebula, koper i rzepa oraz owoce między innymi jabłka, śliwki, wiśnie, czereśnie i grusze uzyskiwane drogą zbieractwa były ważnym uzupełnieniem diety. Pito wodę, wywary ziołowe, mleko, serwatkę i maślankę. Zwykle jadano dwa posiłki dziennie: obiad około południa i lżejszą kolację wieczorem.

3 Przygotowywanie potraw Ludzie większość potraw przygotowywali bezpośrednio przy użyciu ognia. Istniały piece, lecz były one drogie w budowie, dlatego występowały tylko w dużych domostwach i piekarniach. W społecznościach średniowiecznych popularna była wspólna własność jednego pieca, by utrzymać proces pieczenia chleba. Istniały również przenośne piece, które wypełniano jedzeniem i zakopywano w gorących węglach. Większość procesu gotowania przebiegała z wykorzystaniem prostych garnków.

4 Potrawy jedzone w średniowieczu: Prosię pieczone

5 Gęś pieczona

6 Cielęcina

7 Głowizna z chrzanem

8 Jagnięcina

9 Słonina

10 Dziczyzna

11 Kiełbasa

12 Przerwa na nowoczesną pizzę ;)

13 Kuchnia nowoczesna Ludzie w dzisiejszych czasach mają dostęp do każdego produktu. Potrawy stały się bardzo zróżnicowane. Produktów z których przygotowujemy potrawy jest dużo więcej niż było ich w średniowieczu. Do przyrządzania potraw używamy mnóstwa różnych przedmiotów i smaków. Dzisiaj jedzenie możemy nawet przygotować z puszki lub paczki. Głównymi posiłkami w ciągu dnia jest śniadanie składające się zazwyczaj z płatków z mlekiem, jajecznicy lub kanapek z wędliną, serem bądź warzywami. Na obiad ludzie jedzą różne potrawy na przykład pierogi, naleśniki lub mięso (z krowy, świni, dzika, konia, królika, barana, owcy, kozy, kurczaka, indyka, gęsi, kaczki, sarny…) i warzywa. Pod koniec dnia ludzie jedzą kolacje i czasami jakiś deser składający się z czegoś słodkiego lub owoców. Popularne jest również jedzenie w mcdonaldzie lub kfc.

14 Najpopularniejsze polskie potrawy Pierogi

15 Naleśniki

16 Kotlet schabowy

17 Bigos

18 Gołąbki

19 Golonka

20 Barszcz czerwony

21 Rosół

22 Zupa pomidorowa

23 Żurek

24 Faworki

25 Sernik

26 Makowiec

27 Pączki

28 Nasze dania Przygotowałyśmy tort Rafaello i chleb.

29 Przygotowywanie tortu

30

31 Końcowy efekt – był bardzo dobry

32 Przygotowanie chleba Ciasto

33 Gotowe

34 Główna kucharka – Weronika Buczkowska Zmywanie i pomoc – Anna Beym Udostępnienie kuchni i pomoc – Zuzanna Kurzelewska Pomoc i próbowanie dań – Karolina Ingersleben Fotografka i projektantka prezentacji – Natalia Dragulska 1g


Pobierz ppt "Kuchnia średniowieczna Kroniki opisują kuchnię polską jako obfitą, ciężką, korzenną z dużą ilością mięsa i kasz. Dawna kuchnia polska opierała się na."

Podobne prezentacje


Reklamy Google