Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chile.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chile."— Zapis prezentacji:

1 Chile

2 Położenie Państwo Chile jest położone w Ameryce Południowej. Ciągnie się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną.

3

4 Budowa geograficzna  Obszar Chile należy do zoogeograficznej Krainy Neotropikalnej (Region Chilijsko-Patagoński). Na skalistych wybrzeżach kontynentu i wysp żyją liczne gatunki ptaków.

5 Pod względem roślinności, najuboższa jest północ kraju
Pod względem roślinności, najuboższa jest północ kraju. Nie ma tak stałych rzek, co powoduje, że krajobrazy na północy Chile są raczej pustynne i półpustynne. W niektórych miejscach często występują mgły. Właśnie tam pojawiają się kwitnące na żółto i liliowo oksalie. Dużo bogatsza roślinnie jest środkowa część państwa. Tutaj przeważa roślinność śródziemnomorska – wiecznie zielone krzewy mattoral i espinales oraz rośliny laurowe to tylko kilka z mnóstwa pięknych roślin spotykanych w tych regionach. Spotkamy tutaj także palmę miodową i święte drzewo Indian Mapuczów – canelo. W tych regionach, powyżej 1200 m n.p.m. znajdziemy cedrzyniec amerykański, a wyżej – karłowate buki nire i lenga. W miejscach, gdzie wody jest pod dostatkiem bardzo częstymi roślinami są bambusy quila  araukarie i nothofagus (chilijska odmiana buku). Na samym południu państwa, na wysokościach wahających się między m n.p.m. – spotkamy buki lenga i nire. Dla wysokości m n.p.m., w południowym Chile, charakterystyczne są drzewa alerce oraz buki. Na wysokości m n.p.m. dominuje natomiast berberys, powyżej rozciąga się piętro łąk. Fauna państwa zależy od położenia Chile w Krainie Neotropikalnej (to region Chilijsko – Patagoński).

6 Ukształtowanie powierzchni
Chile to kraj niezwykle zróżnicowany krajobrazowo. Można tu zobaczyć lodowce i pustynie, góry i morze. To najdłuższe państwo na świecie, jest zarazem najlepiej rozwiniętym państwem Ameryki Południowej. To jedno z najsuchszych miejsc na Ziemi - na Pustyni Atacama są miejsca, gdzie deszcz nie padał od 400 lat. Chile zadziwia również aż 2 tys. wulkanów, z czego 500 z nich jest potencjalnie aktywnych.

7 Klimat Klimat północnego Chile to klimat zwrotnikowy, bardzo suchy. Na pustyni Atakama w niektórych miejscach deszcz nie spadł od ponad 400 lat! W środkowej części państwa klimat zmienia się na podzwrotnikowy morski, kiedy to opady występują głównie od maja do lipca (w Chile wtedy jest pora zimowa). Na południu panuje klimat umiarkowany morski z wysokimi sumami opadów. Najdalej na południe klimat znów zmienia się w subpolarny. Jeśli chodzi o ludność Chile, to jest to szóste co do liczebności państwo Ameryki Południowej. Zamieszkuje tutaj około 16,9 mln mieszkańców, z czego większość to biali. Liczba Metysów waha się około 44% ogólnej liczby ludności.

8

9

10

11

12


Pobierz ppt "Chile."

Podobne prezentacje


Reklamy Google