Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

CZECHY UKSZTA Ł TOWANIE TERENU Większą część terytorium Czech zajmuje Masyw Czeski. Jest to rozległy, wyżynno-górski obszar, otoczony starymi pasmami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "CZECHY UKSZTA Ł TOWANIE TERENU Większą część terytorium Czech zajmuje Masyw Czeski. Jest to rozległy, wyżynno-górski obszar, otoczony starymi pasmami."— Zapis prezentacji:

1

2

3 CZECHY

4 UKSZTA Ł TOWANIE TERENU Większą część terytorium Czech zajmuje Masyw Czeski. Jest to rozległy, wyżynno-górski obszar, otoczony starymi pasmami górskimi, które zostały ukształtowane w czasie orogenezy hercyńskiej. Na północy są to Sudety, na północnym zachodzie Rudawy, a na południowym zachodzie- Las Czeski i Szumawa. Południowo-wschodnią część Masywu Czeskiego zajmuje Wyżyna Czesko-Morawska. Na wschodzie Czech, na granicy ze Słowacją, znajduje się niewielki fragment Beskidów Zachodnich. Najwyższym szczytem Czech jest Śnieżka (1602 m n.p.m) położona w Karkonoszach. Czechy nie mają dostępu do morza. Jednak gdy uważnie przyjrzymy się mapie tego kraju, zauważymy, że rzeki płyną w kierunku trzech mórz. Dzieje się tak, ponieważ przez obszar Czech przebiega główny dział wodny Europy. Do Morza Północnego uchodzi Łaba, do Morza Bałtyckiego- Odra, a Morawa (przez Dunaj) wpada do Morza Czarnego.

5 FAUNA I FLORA W Czechach fauna i flora odgrywa znaczne znaczenie, zwłaszcza wyżej położone, obszary porastają lasy głównie iglaste, a także mieszane: bukowo-jodłowo-świerkowe. W górach zaznaczają się piętra roślinne- powyżej lasów rozciągają się hale. W kotlinach Trzebońskiej i Budziejowskiej występują rozległe stawy (hodowla karpia). W Pieszczanach, Mariańskich Łaźniach i Karlovych Varach temperatura wody w gorących źródłach dochodzi do 73 o C. W celu ochrony pierwotnej szaty roślinnej i rzadkich gatunków zwierząt tworzone są parki narodowe, w tym największy, karkonoski o powierzchni 385 km 2, oraz liczne rezerwaty leśne, torfowiskowe, geologiczne. Lasy północnych Czech są zagrożone na skutek dużego skażenia środowiska. Czechy są najbardziej zanieczyszczonym państwem w Europie Środkowej.

6 CIEKAWOSTKI Średnia długość życia: 71 lat (mężczyźni 68, kobiety 75) Produkt narodowy brutto: 3210 USD na 1 mieszkańca Głowa państwa: prezydent Miloš Zeman (od stycznia 2013r.) Najstarszym miejscem wydobycia rud uranu na świecie jest czeski Jáchymov w górach Kruszcowych. To stąd pochodziła ruda, w której Maria Skłodowska- Curie odkryła 1898r. nowe pierwiastki chemiczne – rad i polon. Czechy wraz ze Słowacją tworzyły jedno państwo- Czechosłowację. W 1993 roku podzieliło się ono na dwa odrębne państwa: Republikę Czeską i Republikę Słowacką.

7 RELIGIA

8 STRÓJ NARODOWY

9 HYMN CZECH

10 ZDJĘCIA

11 POCZTÓWKI

12 WYKONAŁA ŻANETA MARUSZEWSKA I KLAUDIA JACZEWSKA Źródła: Geografia 2 „Ziemia i Ludzie” „Planeta Nowa 2” Atlas „Państwa i Narody”;


Pobierz ppt "CZECHY UKSZTA Ł TOWANIE TERENU Większą część terytorium Czech zajmuje Masyw Czeski. Jest to rozległy, wyżynno-górski obszar, otoczony starymi pasmami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google