Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czyli jak człowiek komunikował się kiedyś i dziś.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czyli jak człowiek komunikował się kiedyś i dziś."— Zapis prezentacji:

1 Czyli jak człowiek komunikował się kiedyś i dziś

2  Ludzie od dawnych czasów próbowali się ze sobą porozumiewać. Proces przekazywania, wymiany informacji między jej uczestnikami nazywamy komunikacją. Ludzie nauczyli się komunikować ze sobą za pomocą przeróżnych środków: od wyrazu twarzy, poprzez gesty, aż po wydawane przez siebie dźwięki. Istnieją także bardziej wyszukane sposoby komunikowania się między ludźmi. Aby nawiązać kontakt z drugim człowiekiem nauczyliśmy się mówić, pisać i czytać. Jednak to człowiekowi nie wystarczyło. Zapragnął on porozumiewać się z innymi na dalsze odległości.

3  W prehistorii porozumiewano się poprzez wydawanie prostych dźwięków oraz tworzenie malowideł na ścianach jaskiń, gdzie mieszkali ludzie.  Indianie, rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej opanowali sztukę komunikowania się znakami dymnymi. Sygnały przekazywano blaskiem światła lub ognia.

4  Jednak ludzie poczuli potrzebę komunikacji na większą skalę i odległość. Pomogło im w tym wynalezienie pisma przez starożytnych Sumerów.  Zaczęto od pisania listów, wiadomości pisanych które przekazywali gońcy, nierzadko konni.  Z czasem i ta metoda przestawała wystarczać. Dokonywano nowych odkryć. Jednym z nich było wynalezienie telegrafu przez fizyka angielskiego pochodzenia, Sir Charles’a Wheatstone’a w roku 1837r.

5

6  Konstrukcja telegrafu była ulepszana, na jej podstawie powstawały następne urządzenia. W końcu doszło do tego, że kablem przekazywano ludzki głos.Wynalazcą tego urządzenia był Alexander Graham Bell.

7

8  Z czasem i ta metoda przestawała wystarczać. Dokonywano nowych odkryć. Jednym z nich było wynalezienie telegrafu przez fizyka angielskiego pochodzenia, Sir Charles’a Wheatstone’a w roku 1837r. Urządzenie to pozwalało na przekazywanie wiadomości tekstowych „przez kabel” na wielkie odległości, w bardzo szybkim czasie. W porównaniu z poprzednimi metodami wręcz oszałamiającym.

9

10  Kolejnym urządzeniem które przyczyniło się do rozwoju komunikacji między ludźmi było radio, a dokładniej fale radiowe, gdyż radio jest tylko częścią odbiorczą wielkiego systemu komunikacji radiowej. Wynalazcą tego urządzenia był Heinrich Hertz. Radio umożliwiło komunikację ludzi na całym świecie.

11

12


Pobierz ppt "Czyli jak człowiek komunikował się kiedyś i dziś."

Podobne prezentacje


Reklamy Google