Hospitacja – na co warto zwrócić uwagę! Autor: Małgorzata Krawczyk
Cele hospitacji Informacja o jakości pracy nauczyciela Wsparcie dla nauczyciela Motywowanie nauczyciela i uczniów Diagnoza stopnie realizacji celów zawartych w programie Ocena rezultatów procesu dydaktyczno-wychowawczego Podniesienie jakości pracy szkoły
Zeszyt ucznia: pojęcia, pisownia wyrazów religijnych konieczność prowadzenia zeszytu pojęcia, pisownia wyrazów religijnych wyniki pracy uczniów nie przepisywać podręcznika estetyka zeszytu
Podręczniki Czy uczniowie posiadają podręczniki/zeszyty ćwiczeń? Funkcje podręcznika: f. informacyjna f. badawcza f.transformacyjna- umiejętności f.samokształceniowa Celowość korzystania z podręcznika
Konspekt lekcji Temat lekcji Jak sformułowano cele lekcji? Zgodny z programem nauczania Jasno sformułowany Jak sformułowano cele lekcji? Czy przebieg lekcji jest jasny i czytelny? Podsumowanie etapów lekcji Praca domowa
Praca domowa Cele pracy domowej: Sposób sformułowania zad. domowego Kontynuacja pracy na lekcji Utrwalenie , rozszerzenie wiadomości Ćwiczenie, nabywanie umiejętności Sposób sformułowania zad. domowego Częstotliwość zadawanych prac Kontrolowanie prac domowych
Charakterystyka katechezy Jasny układ lekcji Tempo i płynność lekcji Czy zastosowane metody są dostosowane do wieku uczniów celów i treści katechezy modelu katechezy Modlitwa Zastosowane środki dydaktyczne Praca domowa
Charakterystyka katechety Stopień przygotowania do lekcji Kontakt z uczniami, atmosfera na lekcji Sposób przekazu, język, komunikatywność Umiejętność motywowania i aktywizowania uczniów Umiejętność zadawania pytań Sposoby reagowania na niewłaściwe zachowanie uczniów Umiejętność oceniania i doceniania uczniów
Obserwacja uczniów Zaangażowanie w przebieg lekcji Współpraca z nauczycielem i między sobą Umiejętność pracy metodami aktywizującymi Umiejętność wypowiadania się, zadawania pytań