MULTIMEDIALNY SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Edukacja: Poziom: Temat: Czas realizacji: polonistyczna klasa II ortograficzny miszmasz 1 godz. lekcyjna
CELE ŚRODKI DYDAKTYCZNE METODY I FORMY PRACY PRZEBIEG ZAJĘĆ SPIS TREŚCI
CELE Ogólne kształcenie wiedzy ortograficznej; kształcenie umiejętności pisania wyrazów z u, ó; kształcenie umiejętności pracy grupowej. Szczegółowe Uczeń: wie, kiedy stosujemy literę ó, u; zna zasady ortograficzne; współpracuje w grupie.
ZAGADNIENIA Rozwijanie umiejętności ortograficznych – stosowanie litery „u” i „ó”.
METODY I FORMY PRACY ŚRODKI DYDAKTYCZNE Metody i formy pracyŚrodki dydaktyczne burza mózgów; pogadanka praca w grupach gry interaktywne praca z komputerem komputer przeglądarka internetowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ 1.Powitanie z uczniami. 2.Przypomnienie podstawowych zasad ortograficznych związanych z pisaniem wyrazów z literą „u”, „ó”. 3.Ćwiczenia praktyczne. 4.Podsumowanie zajęć i zakończenie lekcji.
POLSKIE GÓRY Pisownia wyrazów z ó a.wymiennym (na o, e), np. ogród – ogrody, pióro – pierze; b.niewymiennym, np. chór, róża, wróbel, jaskółka, góra, wzgórze; c.w zakończeniach rzeczowników –ów, -ówka, -ówna (tu też D. lm. rodz. męskiego, np. psów), np. Kraków, głodówka, Szczepaniakówna. PRZYKŁADY: ósemka, ósmy, ósmoklasista, ów, ówdzie, ówczesny Pisownia wyrazów z u a.we wszystkich formach osobowych czasowników czasu teraźniejszego i trybu rozkazującego zakończonych na – uje, -uj, (-uję, -ujesz itp.) w myśl rymowanki: w czasowniku – uje się nie kreskuje, np. zgaduje, zgaduj, zgaduję, zgadujesz; b.na początku i na końcu wielu wyrazów, np. upał, na dachu. PRZYKŁADY: Uczniowie powinni znać pisownię wyrazów: zasuwka, wsuwka, skuwka.
„ó” wymieniające się na „o”, „a”, „c”
Uzupełnij krzyżówkę następującymi wyrazami. Wyjaśnij ich znaczenie. powódź, wózek, potwór, łóżko, połówka, królewski ó ó ó ó ó ó