Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co już wiecie o metaforze, porównaniu, onomatopei i epitecie?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co już wiecie o metaforze, porównaniu, onomatopei i epitecie?"— Zapis prezentacji:

1 Co już wiecie o metaforze, porównaniu, onomatopei i epitecie?
Środki poetyckie Co już wiecie o metaforze, porównaniu, onomatopei i epitecie?

2 epitet Epitet to wyraz, który w tekście pełni funkcję określenia rzeczownika. Najczęściej jest wyrażony przymiotnikiem. Określa cechy, właściwości istot żywych, przedmiotów i zjawisk, a także stosunek mówiącego do tego, o czym mówi. Przykłady: czerwona róża, wysokie drzewa, sprawiedliwy sędzia, drewniany dom.

3 rola epitetu w tekście Nadaje plastyczność wypowiedziom i obrazom literackim. Oddziałuje na wyobraźnię odbiorcy.

4 Wyraz dźwiękonaśladowczy, czyli onomatopeja
Wyraz dźwiękonaśladowczy to taki wyraz, który naśladuje jakieś dźwięki czy odgłosy lub jest do nich podobny i je przypomina, np. bach, ajaj, brrr, wrrr, zgrzyt, szur szur…

5 porównanie Polega na skojarzeniu i połączeniu ze sobą za pomocą słów :jak, niby, tak jak, jakoby, na kształt… podobnych lub wspólnych cech przedmiotów, zjawisk, osób, np. dumny jak paw, chmurki niby baranki.

6 Metafora/ przenośnia Metafora (przenośnia) to taki związek wyrazów, którego nie można rozumieć dosłownie. Oznacza to, że znaczenie jednego wyrazu wypływa, czyli zostaje przeniesione, na znaczenie innego wyrazu lub wyrazów, np. fale zbóż, morze głów fale morza + łany zbóż = fale zbóż morze głów – tłum, ścisk

7 ożywienie Ożywienie jest rodzajem przenośni. Polega na nadaniu przedmiotom nieożywionym (martwym) cech istot żywych, np. książka zasyczała, rzodkiewka podskoczyła.

8 uosobienie W literaturze zwierzętom, roślinom, zjawiskom przyrody czy przedmiotom często nadaje się cechy właściwe ludziom. Oznacza to, że się zachowują i działają jak osoby, np. mówią, płaczą, śmieją się, marzą, śnią, wyrażają swoje uczucia oraz wykonują czynności, które są właściwe tylko ludziom. Tego rodzaju zabieg artystyczny nazywamy uosobieniem. Jest rodzajem przenośni.

9 Dziękuję za uwagę alina rudak


Pobierz ppt "Co już wiecie o metaforze, porównaniu, onomatopei i epitecie?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google