Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z.Korzeniewski,DODN CELE Co wiemy na ich temat?. Z.Korzeniewski,DODN Kilka pytań na początku Czy wszyscy ludzie realizują te same cele? Czy wszystkim.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z.Korzeniewski,DODN CELE Co wiemy na ich temat?. Z.Korzeniewski,DODN Kilka pytań na początku Czy wszyscy ludzie realizują te same cele? Czy wszystkim."— Zapis prezentacji:

1 Z.Korzeniewski,DODN CELE Co wiemy na ich temat?

2 Z.Korzeniewski,DODN Kilka pytań na początku Czy wszyscy ludzie realizują te same cele? Czy wszystkim ludziom udaje się zrealizować ich cele? Dlaczego części ludziom udaje się zrealizować postawione cele, a części – nie?

3 Z.Korzeniewski,DODN Kilka pytań na początku Czy Tobie udało się kiedyś zrealizować cel, który sobie postawiłeś? Czy jest taki cel, którego nie udało ci się zrealizować? Czy masz taki cel, który jakby „drzemie” w twoich myślach, tj. myślisz o nim, ale nie zaczynasz go realizować (z jakich powodów, tymczasem – nieważne)?

4 Z.Korzeniewski,DODN Oczywiście każdy z nas realizuje najlepiej swoje własne cele Chociaż, z pewnego (bardzo wysokiego) punktu widzenia wszyscy realizują ten sam cel, bo każdy chce być po prostu SZCZĘŚLIWY.

5 Z.Korzeniewski,DODN Zgodzić się zapewne należy, że każdy z nas to SZCZĘŚCIE rozumie i czuje nieco inaczej. Możemy więc mówić, że każdy człowiek realizuje swoje własne cele, wyznacza sobie własną ścieżkę życiową, ma własny plan, kieruje się własną mapą życia.

6 PRIORYTETY WATROŚCI CEL DŁUGOTERMINOWY CEL POŚREDNI CODZIENNE DZIAŁANIE Dlaczego chcę to zrobić? Co chcę zrobić? Jak to zrobię? Jakie konkretnie Czynności muszę wykonać? JAKMAMTOOSIĄGNĄĆJAKMAMTOOSIĄGNĄĆ ROZWÓJ INTELEKTUALNY NAUCZYĆ SIĘ.............................. ZAPISAĆ SIĘ NA KURS I UDZIAŁ W ZAJĘCIACH CODZIENNIE PRZEZNACZYĆ 30 MIN. ZGODNIE Z OPRACOWANYM PLANEM

7 Z.Korzeniewski,DODN CO TO JEST CEL? Cel to obraz wyniku, finału. Cel to konkretny obraz twoich pragnień, potrzeb, marzeń, wykorzystania talentów w pewnym obszarze twojego życia.

8 Z.Korzeniewski,DODN Aby cel działał na twoją wyobraźnię i działał na twój umysł, musi być sformułowany: Aby cel działał na twoją wyobraźnię i działał na twój umysł, musi być sformułowany: - pozytywnie, w czasie teraźniejszym lub przeszłym, w formie dokonanej: MAM... JESTEM... UMIEM... MAM... JESTEM... UMIEM... OTRZYMAŁEM NAGRODĘ NOBLA. OTRZYMAŁEM NAGRODĘ NOBLA.

9 Z.Korzeniewski,DODN Bardzo wielu ludzi w Polsce realizuje się zawodowo niezgodnie ze swoim naturalnymi preferencjami! Co znaczy dla nich samych?

10 Z.Korzeniewski,DODN Łatwo się domyśleć: z jednej strony frustracja, z drugiej – brak zaangażowania w pracę, jednym słowem – brak zadowolenia. NIE WYBIERAJ WAŻNYCH SPRAW DLA SWOJEJ PRZYSZŁOŚCI NAŚLADUJĄC INNYCH! Wybierz to, co jest dla ciebie autentycznie ważne!

11 Z.Korzeniewski,DODN Wyznaczanie własnych celów końcowych i etapowych Wyznaczanie własnych celów pomaga w uzmysłowieniu sobie, czym naprawdę będzie odniesienie sukcesu, a także jakie trzeba wykonać kroki, aby do niego dojść.

12 Z.Korzeniewski,DODN Wyznaczanie własnych celów końcowych i etapowych Cel końcowy zostaje osiągnięty poprzez realizację celów etapowych, a te poszczególnych kroków (zadań). Każdemu celowi etapowemu należy więc przypisać cały zestaw kroków (zadań). Cele i kroki mogą zostać łatwo zdefiniowane przy wykorzystaniu techniki MOTTO+

13 MOTTOMOTTO ierzalny kreślony rafny erminowy podany za pomocą pozytywnych … siągalny +

14 Z.Korzeniewski,DODN CEL MUSI BYĆ POZYTYWNY Zapamiętaj zatem – jeżeli czegoś pragniesz rzeczywiście, osiągniesz to na pewno. Spełnić musisz tylko jeden warunek, taki oto, że będziesz chciał osiągnąć właśnie to, a nie coś zupełnie innego. „Przecież inaczej nie można” – powiesz być może ze zdziwieniem. Ależ można – zapewniam cię.

15 Z.Korzeniewski,DODN CEL POZYTYWNY jest zawsze POZYTYWNY dla CIEBIE Cel, który jest dla ciebie: -ważny, -zależy ci na nim, -masz do niego serce! Kiedy wyobrazisz sobie, że nie zrealizujesz tego celu – czujesz nieprzyjemne emocje, niezadowolenie, przykrość, brak czegoś ważnego.

16 Z.Korzeniewski,DODN CEL MUSI BYĆ MOŻLIWY DO SAMODZIELNEGO OSIĄGNIĘCIA. Jeżeli realizację celów uzależniasz od innych czynników (zdarzeń, osób), to może jest to tylko czcza fantazja. Możesz oczywiście liczyć na dobre okoliczności, sprzyjający los (bo dlaczego nie?), ale nie może to być zupełnie magiczne myślenie!

17 Z.Korzeniewski,DODN Jest takie powiedzenie- ”W WIELKI CEL ŁATWIEJ JEST TRAFIĆ”! Nie obawiaj się formułować wielkich celów (nawet, jeśli jeszcze nie wiesz jak go zrealizować). Jeśli jest to dla ciebie ważne, na pewno otrzymasz wsparcie od świata, innych ludzi i samego siebie, jeśli będziesz mieć zwrócone:

18 Z.Korzeniewski,DODN 1.OCZY NA CEL. 2.PEŁNE PRZEKONANIE W SERCU. 3.WIARĘ W POWODZENIE. 4.PODEJMIESZ ODPOWIEDNIE DZIAŁANIE. 5.I... STAĆ CIĘ NA OKREŚLONY WYSIŁEK, ZWANY CZASEM. 6.NIE ZABRAKNIE CI DETERMINACJI!

19 Z.Korzeniewski,DODN Cel musi być ekologiczny. Realistyczny czasowo. Dla chcącego – wszystko jest możliwe! Cele muszą być spójne.

20 Z.Korzeniewski,DODN Typy celów Personalne (osobiste), np.: nabycie określonych umiejętności poprzez udział w…, podniesienie kwalifikacji merytorycznych, przygotowanie planu rozwoju zawodowego,…

21 Z.Korzeniewski,DODN Typy celów Grupowe, np.: powołanie grup i zespołów, wprowadzenie określonego programu, projektu, założenie strony internetowej, inne.

22 Z.Korzeniewski,DODN Typy celów Ogólnoinstytucjonalne, np.: wzrost jakości obsługi klienta, otwarcie urzędu dla niepełnosprawnych, podniesienie estetyki obiektu, wprowadzenie lepszej organizacji pracy, prowadzenie edukacji obywatelskiej dla uczniów, inne.

23 Z.Korzeniewski,DODN KONSEKWENCJE REALIZACJI CELU DLA CIEBIE I INNYCH Każdy kij ma dwa końce! Każda zmiana w twoim zachowaniu wywołuje określone reakcje w twoim otoczeniu. Czy to wytrzymasz? Czy dasz sobie radę? Bądź nastawiony na cel – a na pewno ci się uda!

24 Z.Korzeniewski,DODN CELE I WIZJA Wizja to ogólny obraz przyszłych stanów rzeczy. Ogólny, ale bardzo silny! To obraz, który stale mamy w głowie i który ściąga naszą uwagę, i działa jak silny magnes.

25 Z.Korzeniewski,DODN Czy każdy ma wizję? Nie, nie każdy. Ale każdy może ją mieć! Wizja jest jak TRUBODOŁADOWANIE dla tego, co robimy. Kiedy ją mamy – dysponujemy potężną siłą, która nas ukierunkowuje, porywa do działania, zasila wspaniałą energia i cieszy.

26 Z.Korzeniewski,DODN WIZJA TO MODEL 1.MODEL PRZYSZŁEJ RZECZYWISTOŚCI. 2.MODEL TEN POJAWIA SIĘ NAJPIERW W TWOIM UMYŚLE. 3.WIZJA JEST TO MODEL PRZYSZŁOŚCI BARDZO DLA NAS ATRAKCYJNY! 4.WRĘCZ – PORYWAJĄCY!

27 Z.Korzeniewski,DODN WIZJA MA SWOJE WŁASNE PODTRZYMANIE. Wizja daje ogromną motywacyjną siłę osobie, która taką wizję posiada. Wizja ma kilka istotnych cech charakterystycznych. Są to m.in. asocjacja i dysocjacja, kolory, multimedialność, wyrazistość.

28 Z.Korzeniewski,DODN ASOCJACJA I DYSOCJACJA Dysocjacja ma miejsce wtedy, kiedy oglądamy naszą wizję tak jak byśmy oglądali film na ekranie telewizora lub w kinie. Asocjacja jest wtedy, gdy „wchodzimy” w ekran i jesteśmy w środku akcji. Jesteśmy jednym z aktorów, działamy i reagujemy na to, co się tam dzieje.

29 Z.Korzeniewski,DODN KOLORY Dobrze sformułowane wizje mają pełne zestawy kolorów. Istnieje w nich dużo jasnych, czystych barw i światła. Są pociągające kolorystycznie.

30 Z.Korzeniewski,DODN MULTIMEDIALNOŚĆ W pełnej reprezentacji wizji istnieje obraz (konkretny lub symboliczny) dźwięk, zapach, pojawiają się smak i wrażenie dotykowe. To, ile czego jest, zależy od charakteru wizji i rodzaju osoby. Wizje mogą być statycznym obrazem lub ruchomym filmem.

31 Z.Korzeniewski,DODN WYRAZISTOŚĆ Te najlepsze wizje są niezwykle wyraziste. Choć nie wszystkie elementy wizji muszą być tak samo wyraźne. CELE SĄ SPOSOBAMI REALIZACJI WIZJI. JEJ PRZEŁOŻENIEM NA KONKRETNE DZIAŁANIA ZAPLANOWANE W CZASIE.

32 Z.Korzeniewski,DODN Teraz pytanie najtrudniejsze: Co dziś, teraz robisz dla realizacji tego celu? Czy to, co robisz, zbliża cię do realizacji tego celu, czy – oddala? Spełnienie marzeń to codzienna praca. Co więc robisz codziennie dla realizacji swoich celów?

33 Z.Korzeniewski,DODN Kolejne kroki ustanawiania celów Ustawienie celów pod względem ważności. Opisanie dokładnie co chcemy, aby zostało zrealizowane. Opisanie kryterium stanu rzeczy, kiedy będzie wiadomo, że cel został osiągnięty (w liczbach, procentach, mierzalnych wskaźnikach) Przekonanie, czy współrealizatorzy uważają ten cel za możliwy do osiągnięcia.


Pobierz ppt "Z.Korzeniewski,DODN CELE Co wiemy na ich temat?. Z.Korzeniewski,DODN Kilka pytań na początku Czy wszyscy ludzie realizują te same cele? Czy wszystkim."

Podobne prezentacje


Reklamy Google