Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

The United Kingdom Kalina Andrzejewska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "The United Kingdom Kalina Andrzejewska"— Zapis prezentacji:

1 The United Kingdom Kalina Andrzejewska

2 Flagi . Flagą Zjednoczonego Królestwa jest Union Jack. Składa się z flagi Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej.

3 Herby Herb Zjednoczonego Królestwa Herb Anglii Herb Szkocji
Herb Irlandii Północnej Herb Walii

4 Angielskie Róże Róża Yorków Róża Tudorów Róża Lancasterów
Narodowym kwiatem Anglii jest róża. W XV wieku w Anglii miejsce miała wojna domowa. Toczyła się między rodami Yorków i Lancasterów. Symbolem Yorków była róża biała. Lancasterów – czerwona. Róża będąca symbolem Anglii powstała dla upamiętnienia zakończenia Wojny Dwóch Róż. Dynastią panującą byli wtedy Tudorowie. Ich róża przybrała barwy czerwono-białe.

5 Dynastie historyczne

6 Dynastia Windsorów

7 Wydarzenia historyczne
Bitwa o Anglię 1940 Wojna stuletnia Bitwa pod Waterloo 1815

8 Walia Stolicą Walii jest Cardiff. W Walii mówi się po angielsku i walijsku. Hymnem Walii jest Hen Wlad Fy Nhadau (Stary kraj moich ojców).W kraju mieszka około 3 miliony osób. Religią dominującą jest kongregacjonalizm.

9 Cardiff Cardiff to stolica Walii oraz największym miastem w kraju. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W Cardiff jest również zamek, w którym jedną z atrakcji są pawie. W Cardiff jest jeden z największych stadionów w Europie. W mieście żyje ok ludzi.

10 Cardiff Bay Cardiff Bay czyli Zatoka w Cardiff to często odwiedzane miejsce w Walii. W Cardiff Bay jest wiele atrakcji, które sprawiają że miejsce nie jest zwykłym portem. Zatoka przez wiele lat posiadała największy na świecie port.

11 Szkocja Stolicą Szkocji jest Edynburg , a największym miastem Glasgow. W Szkocji mówi się po angielsku, szkocku, gealickiemu i językiem scots. Patronem Szkocji jest św. Andrzej. Kwiatem charakteryzującym Szkocję jest popłoch pospolity (często błędnie utożsamiany z ostem). Religią dominującą w Szkocji jest kalwinizm.

12 Edynburg W Edynburgu mieszka około 478 tysięcy osób. Miasto słynie z licznych dorocznych festiwali, z których najsłynniejszymi są Edinburgh International Festival, Fringe (festiwale teatralne) oraz Military Tattoo (występy orkiestr wojskowych), odbywające się w sierpniu. W mieście jest wiele ciekawych miejsc takich jak kaplica Św. Małgorzaty czy Zamek w Edynburgu.

13 Irlandia Północna Stolicą państwa jest Belfast. W Irlandii Północnej mieszka ludzi. Mówi się po angielsku, irlandzku i języku scots. Religią dominującą jest protestantyzm.

14 Belfast Belfast to stolica Irlandii Północnej i największym miastem w kraju. Jednym z wielu ciekawych miejsc w mieście są ogrody botaniczne. W Belfaście znajduje się dok, gdzie zbudowano słynnego Titanica oraz jego siostrzane okręty Britannic i Olympic.

15 Anglia Stolicą Anglii jest Londyn. Hymnem kraju God Save the Queen ( Boże chroń królową). W Anglii żyje około 53 milionów osób. Religią dominującą jest anglikanizm.

16 Londyn Londyn jest stolicą Anglii i Wielkiej Brytanii. Położony nad Tamizą , jest trzecim największym miastem w Europie, jest także największym miastem Unii Europejskiej i jednym z większych miast świata. Ma wiele charakterystycznych dla siebie elementów np. czerwone budki telefoniczne lub czerwone autobusy. Tutaj też powstało pierwsze na świecie metro.

17 Big Ben Big Ben to słynna wieża zegarowa w Londynie. Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen’s Tower (z ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. „Wieża Zegarowa”), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara oraz samej wieży.

18 Tower Bridge i Tower Of London
Tower Bridge to most prowadzący do Tower of London. Zbudowany został w 1894 roku. Most został przeprowadzony przez Tamizę. Zaprojektował go Horace Jones. Charakterystycznym elementem są dwie wieże. Most ma 244m. Tower Of London to budowla obronna, pałac i niegdyś więzienie, z którego nie ma ucieczki. Służył nawet jako zoo. Symbolem Tower są kruki. Popularna legenda głosi,że jak długo na wierach będą kruki tyle będzie trwało królestwo brytyjskie.

19 Buckingham Palace Buckingham Palace to miejsce, w którym mieszka rodzina królewska. Na placu przed pałacem stoi pomnik królowej Wiktorii. Buckingham Palace pilnuje Gwardia Królewska.

20 Znani Anglicy Wiliam Shakespeare Alexander Graham Bell Charles Darwin
poeta,dramaturg, aktor wynalazca,naukowiec przyrodnik

21 Znane Angielki Emma Thompson Adele J.K. Rowling aktorka piosenkarka
pisarka

22 The End koniec...


Pobierz ppt "The United Kingdom Kalina Andrzejewska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google