Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonali : Jasi ń ska Natalia Berdychowska Paulina Zyzak Justyna G ą dek Łukasz Krzy ż ak Tomasz Szyma ń ski Kamil Opiekun: Krzysztof Budnik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonali : Jasi ń ska Natalia Berdychowska Paulina Zyzak Justyna G ą dek Łukasz Krzy ż ak Tomasz Szyma ń ski Kamil Opiekun: Krzysztof Budnik."— Zapis prezentacji:

1 Wykonali : Jasi ń ska Natalia Berdychowska Paulina Zyzak Justyna G ą dek Łukasz Krzy ż ak Tomasz Szyma ń ski Kamil Opiekun: Krzysztof Budnik

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48 1600 km

49

50

51

52 Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Pó ł nocnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania, Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia.

53 …w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn.

54 Pa ł ac Buckingham (ang. Buckingham Palace) jest oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów i jednocześnie największym na świecie pałacem królewskim wciąż pełniącym swą pierwotną funkcję. Oficjalna londyńska rezydencja królowej. Na placu przed pałacem od 1913 roku stoi pomnik królowej Wiktorii.

55 GWARDIA KRÓLEWSKA

56 Tower Bridge Zawieszony nad Tamizą zwodzony Tower Bridge to jeden z symboli Londynu. Budowa mostu została ukończona w 1894 r. Od początku swojego istnienia konstrukcja uznawana była za arcydzieło ówczesnej inżynierii. Po podniesieniu przęseł tego neogotyckiego cudu architektury mogą pod nim przepływać nawet duże statki oceaniczne. W wieżach mostu znajduje się muzeum jego historii, a z górnego pomostu, obecnie otwartego dla turystów, roztacza się piękny widok na rzekę Tamizę.

57 Big Ben Big Ben wieża zegarowa w Londynie. wieża zegarowa w Londynie. Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen's Tower (z ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. "Wieża Zegarowa"), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara i samej wieży Nazwa początkowo odnosiła się do dzwonu ze St. Stephen's Tower (z ang. Wieża św. Szczepana), zwanej również The Clock Tower (ang. "Wieża Zegarowa"), należącej do Pałacu Westminsterskiego. Obecnie nazwa Big Ben odnosi się często zarówno do dzwonu, jak i zegara i samej wieży

58 LONDON EYE Położone nad Tamizą ultranowoczesne diabelskie koło to jeden z najnowszych symboli Londynu. Zbudowane dla uczczenia końca XX wieku London Eye jest największym na świecie kołem widokowym - ma wysokość 135 m i posiada 32 kapsuły, z których każda może pomieścić 25 osób. London Eye może unieść jednocześnie nawet 800 turystów.

59 STONEHENGE jedna z najsłynniejszych, europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. jedna z najsłynniejszych, europejskich budowli megalitycznych, pochodząca z epoki neolitu oraz brązu. Megalit położony jest w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii. Najprawdopodobniej związany był z kultem księżyca i słońca. Księżyc mógł symbolizować tutaj kobietę (biorąc pod uwagę jej comiesięczną menstruację), słońce – mężczyznę. Składa się z wałów ziemnych otaczających duży zespół stojących kamieni. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt od 1986 jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

60 Katedra Metropolitarna w Liverpoolu główna świątynia archidiecezji Liverpool kościoła rzymskokatolickiego; wybudowana w latach 1960-1967.

61 …dawniej niezależne królestwo, obecnie część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Od południa graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski.

62 LOCH NESS słodkowodne jezioro położone w Szkocji, o długości około 37 km. Położone jest na wysokości 16 m n.p.m., na południowy zachód od miasta Inverness. Jest to największy zbiornik wodny na linii tektonicznej znanej jako Great Glen, która biegnie z północy od Inverness do Fort William na południu. Kanał Kaledoński łączący morze po obu stronach Great Glen biegnie poprzez Loch Ness.

63 BEN NEVIS najwyższy szczyt Szkocji oraz całych Wysp Brytyjskich, położony na zachodnich krańcach gór Grampian w zachodniej Szkocji. Wznosi się na wysokość 1344 m n.p.m. i góruje nad doliną Glen Nevis. W pobliżu znajduje się miasto Fort William.

64 …jedna z czterech części składowych Wielkiej Brytanii oraz celtycka kraina historyczna, położona w południowo-zachodniej części wyspy Wielka Brytania, na zachód od Anglii, nad Morzem Irlandzkim i Celtyckim.

65 Ś redniowieczny Zamek w Cardiffie

66 SNOWDON najwyższy szczyt Gór Kambryjskich i jednocześnie najwyższy szczyt Walii, położony w Gwynedd. Wznosi się na wysokość 1085 m n.p.m. Od 1951 góra objęta jest parkiem narodowym. Na szczycie schronisko (tylko bufet). Snowdon jest wyjątkowo atrakcyjnym punktem widokowym, choć często panują tu mgły.

67 …prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

68 DUNLUCE CASTLE ( irlandzki : Dún Lios, "silny fort") jest obecnie zrujnowanym średniowiecznym zamkiem w Irlandii Północnej. Znajduje się na skraju bazalt outcropping i jest dostępny za pośrednictwem mostu łączącego ją z lądem.

69 Miejscem wartym zobaczenia jest Sir Thomas and lady Dixon Park, gdzie co roku odbywa się międzynarodowa wystawa róż i gdzie można podziwiać ok. 100 000 odmian tych kwiatów SIR THOMAS AND LADY DIXON PARK


Pobierz ppt "Wykonali : Jasi ń ska Natalia Berdychowska Paulina Zyzak Justyna G ą dek Łukasz Krzy ż ak Tomasz Szyma ń ski Kamil Opiekun: Krzysztof Budnik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google